بالا
لامپ رشد گیاه

 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله


 تایپ متن و مقاله و پایان نامه

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

صفحه 3 از 5 اولیناولین 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 از مجموع 45

موضوع: معرفی کتابهای مدیریتی

 1. #21
  javad jan آواتار ها
  • 28,451
  • 19,067
  مدیر بخش

  عنوان کاربری
  مدیر کل تالار فنی و مهندسی
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل تحصیل
  تهران
  شغل , تخصص
  کارشناس کنترل پروژه
  رشته تحصیلی
  مدیریت اجرایی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  11,406
  پست های وبلاگ
  564

  پیش فرض

  مديريت صنعتي
  فصلنامه علمي - پژوهشي دانشكده حسابداري و مديريت دانشگاه علامه طباطبايي شماره 3، زمستان 82
  بها: 600 تومان

  تامين اجتماعي
  فصلنامه موسسه عالي پژوهش تامين اجتماعي
  شماره 15، سال پنجم - زمستان 82
  بها: 1250 تومان

  حوزه و دانشگاه
  فصلنامه علمي - تخصصي موسسه پژوهشي حوزه و دانشگاه
  سال نهم - شماره 37، زمستان 82
  شمارگان: 1500 نسخه
  بها: 500 تومان

  هميار
  فصلنامه فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي اتحاديه سراسري تعاونيهاي مصرف كاركنان دولت (اسكاد)
  سال ششم، شماره 21 - بهار 83
  بها: 400 تومان

  مطالعات راهبردي
  فصلنامه پژوهشكده مطالعات راهبردي
  شماره 23، بهار 83 ، 210 صفحه
  بها: 1100 تومان

  پژوهشنامه اقتصادي
  فصلنامه پژوهشكده امور اقتصادي
  سال چهارم، شماره اول، بهار 83
  بها: 400 تومان

  خلاقيت شناسي و كارآفريني
  مجله علمي، آموزشي و پژوهشي در حوزه علوم بين رشته اي خلاقيت شناسي ، كارآفريني و triz
  سال دوم، شماره 4، بهار 1383

  پژوهشنامه بازرگاني
  فصلنامه علمـي - پژوهشي
  شماره 30 - بهار 83
  ناشر: موسسه مطالعات و پژوهشهاي بازرگاني
  بها: 500 تومان

  علم و آينده
  فصلنامه ستاد پيشبرد علوم - ايران 1400
  سال سوم، شماره 9 - تابستان 83
  ناشر: وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري

  راهبرد
  نشريه مركز تحقيقات استراتژيك
  شماره 32 - تابستان 83
  بها: 1000 تومان


  اطلسATLAS ( از القاب حضرت عباس به معنی بسیار شجاع )
 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

 3. #22
  javad jan آواتار ها
  • 28,451
  • 19,067
  مدیر بخش

  عنوان کاربری
  مدیر کل تالار فنی و مهندسی
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل تحصیل
  تهران
  شغل , تخصص
  کارشناس کنترل پروژه
  رشته تحصیلی
  مدیریت اجرایی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  11,406
  پست های وبلاگ
  564

  پیش فرض

  مولف :دکتر حبیب اله دعایی
  نــاشــر : بیان هدایت نور
  زمان چاپ : چاپ اول / 1385
  معرفی : سید محمد باقری زاده


  1ـ معـرفـی
  کتاب مدیریت صادرات و واردات، دارای یک پیشگفتار، سیزده فصل و فهرست منابع فارسی و انگلیسی می باشد که در چهارصدونه (409) صفحه تدوین و منتشر شده است.
  کتاب بر اساس سر فصل های مصوب تدوین شده که گوشه ای از مسایل و موارد مرتبط در امر تجارت خارجی در آن مطرح شده است. نوسینده طی فصل‌های اول تا چهارم به بررسی و شناخت بازرگانی خارجی کشور پرداخته که زمینه را برای ورود به مباحث تخصصی تر در امر صادرات و واردات فراهم می آورد.
  آشنایی با سازمان ها و شبکه های خدمات بین المللی در امر تجارت خارجی در فصل های پنجم تا دهم آمده و در فصل یازدهم کاربرد بازاریابی ترکیبی در بازرگانی خارجی مطرح گردیده است. با توجه به نقش و اهمیت سازمان تجارت جهانی در امر صادرات و واردات در فصل دوازدهم به این مهم پرداخته و در انتها روش ها و شیوه های تجارت الکترونیک را در فصل سیزدهم مطرح نموده است.

  2 ـ مقدمه
  علم اقتصاد ثابت کرده است، تنها در یک اقتصاد آزاد رقابتی است که بهترین و مناسب ترین تصمیمات اقتصادی، تخصیص منابع، اثر بخشی و کار آیی عوامل تولید، مخصوصاً منابع انسانی، میزان استفاده از سرمایه و فناوری اتخاذ می شود. ساز و کارهای قیمت، نیروی محرکه کل نظام اقتصادی آزاد رقــابتی است. نظام اقتصاد آزاد رقابتی، جهان را به شکل یک بازار وسیع می بنید. وظیفـــه دولت‌ها در نظام اقتصاد رقابتی فراهم کردن محیط سالم در همه زمینه ها، بسترسازی برای رقابت و به عهده گرفتن وظـــایف و مسئولیت هایی است که مردم تـــوسط نمایندگان خود به عهده دولت می‌گذارند تا خواست ها و نیازهای مردم را در کلیه زمینه ها فراهم سازند. توجه به این امر مهم در قالب مفاهیم و مباحث صادرات و واردات خودنمایی می‌کند.

  3 ـ محتـوای کتـاب
  1ـ3ـ توسعه دو روند مهم در عرصه بین المللی ـ روند جهانی شدن و رشد تکنولوژی ـ دولت ها را به این امر ترغیب و تشویق می نماید که هر چه بیشتر و مناسب تر در جهت ایجاد و توسعه هماهنگی ساختاری در بدنه اصلی و رسمی دولت و نهاد های دولتی قدم برداشته تا بتوانند در این عرصه متحول و رقابتی به حیات خود ادامه دهند.
  کشورهای مختلف برای موفقیت نظام صادراتی خود سازمان ها و نهادهای مختلفی را تأسیس کرده اند. باید توجه داشت که تعدد سازمان ها تأثیر گذارد و مرتبط با صادرات غیر نفتی نمی تواند توسعه صادرات را تضمین کند، بلکه کارآمدی آن ها می تواند تأثیر مثبت داشته باشد (5)
  در کشور ما نیز نهاد های مختلفی وجوددارد که در مراحل مختلف با صادرات غیر نفتی مرتبط هستند. از جمله این سازمان ها می توان به موارد زیر اشاره نمود (17) :
  الف ـ وزارت بازرگانی
  ب ـ مرکز توسعه صادرات ایران
  پ ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
  ت ـ بانک توسعه صادرات ایران
  ث ـ صندوق ضمانت صادرات ایران
  ج ـ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران
  چ ـ گمرک جمهوری اسلامی ایران
  ح ـ سازمان بنادر و کشتیرانی و هواپیمایی
  خ ـ مرکز خدمات صادراتی
  د ـ اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران
  در بحث صادرات غیر نفتی، سازمان‌های دست اندرکار آن نقش مهمی در تصمیم گیری اقتصاد کشوردارند . عدم وجود عزم ملی در توسعه صادرات غیر نفتی به دلیل وجود درآمدهای سرشارنفتی ساختار تجاری کشور را تک قطبی کرده است . به عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی، جهش صادراتی نیازمند عرضه کالاهای مزیت دار کشور است. علاوه بر دستگاه های ذکر شده دستگاه‌های دیگری مانند شرکت های بیمه نیز در امر صادرات موثرند ( 18).
  2ـ3ـ در دنیای امروز صادرات یا تکیه بر محصولات نهایی و تکمیل شده از راهکارهای مهم توسعه اقتصادی می‌باشد.
  کشورهای متعددی که تا چند سال پیش به لحاظ اقتصادی قابل مقایسه با ایران نبودند، امروز به جایی رسیده اند که تولیدات آن ها سهمی چند برابر سهم ایران را در تجارت جهانی دارا هستند.
  یکی از مفاهیم مهم و اساسی در برقراری مبالادت تجاری مختلف بین کشورها، مفهوم مزیت نسبی و هزینه فرصت تولید کالاها و خدمات است. عواملی که باعث ایجاد مزیت نسبی می شوند عبارتند از : منابع طبیعی، منابع انسانی، منابع فنی و منابع مالی( 025).
  دستیبابی به اهداف راهبرد توسعه صادرات غیر نفتی و کسب در آمدهای ارزی بیشتر نیازمند تحول اساسی در ابعاد فرهنگی پیکره اقتصادی کشور و ایجاد ارتباط منطقی و بهینه بین بخش های مختلف اقتصاد است و تا زمانی که محصولات تولیدی کشور نتوانند با محصولات مشابه خارجی برابری کنند، جهش در صادرات غیر نفتی فراهم نخواهد شد. برای رسیدن به جهش صادرات لازم است که تحولی عمیق در همه ابعاد تولید، تجارت، قوانین، ساختارهای اقتصادی و اجتماعی به وجود آید. (53).
  3ـ3ـ هزاره سوم بر اساس تحلیل‌های موجود، هزاره ای در اختیار سرمایه خـواهد بود. در عصر جـدیـدی که پیش‌روی بشریت قرار دارد ، قدرت نظامی به تدریج غروب خواهد کرد و تا دهه های آینده قدرت اقتصادی همراه با دیپلماسی همسو با آن، سرنوشت سایر بخشهای پژوهشی مرتبط، به فرآیند خلاقیت و نوآوری سرعتی دو چندان بخشیده و این به معنای داشتن بازارهای وسیع تر است.
  بررسی وضعیت کشور ما درصد سال اخیر بیانگراین است که کشورما در دوره پیشرفت های خیره کننده جهان صنعتی، هم چنان به صورت سنتی و ساکن عمل کرده است. امروزه صادرات، عملیاتی بسیار ماهرانه وتخصصی است. در شرایط نوین تجارت جهانی، بهره گیری از فضای مقررات زدایی، سازوکارهای سریع و ساده در تشریفات گمرکی و بیمه ای و بانکی از عناصر تحقق جهش صادراتی است(62).
  4ـ3ـ با تـوجه به این که توسعه صادرات غیر نفتی و رهـایـی از درآمد تک محصولی یکی از اهداف نظام اقتصادی
  کشورمان است. لذا برای غلبه بر مشکلات و افزایش صادرات و حرکت به سمت جهش صادراتی راه حل ها و پیشنهادهایی ارائه شده که برخی از این راه حل ها عبارتند از:
  الف ـ مشخص شدن جایگاه قانونی بازرگانی خارجی.
  ب ـ سیاست گذاری و برنامه ریزی صحیح صادراتی.
  پ ـ اجتناب از تصمیم گیری ها مقطعی
  ت ـ ارائه آموزش های لازم و موثر در امر صادرات .
  ث ـ تربیت مدیران و بازاریاب‌های مجرب .
  ج ـ بالابردن کیفیت کالاها.
  چ ـ مبارزه با صادرات غیر قانونی.
  5ـ3ـ جـهان در دو دهـه اخیر با تحولات پس شگرفـی روبـه رو شده است. مفهـوم ایـن تحولات ایـن است کـه
  روش های دیرین کسب و کار در آینده کارآیی خود را از دست خواهند داد. بسیاری از کشورهای توسعه یافته با بهره گیری از سازمان های تحقیقاتی، اطلاعاتی، تبلیغاتی و بازاریابی، بازرگانی خود را شتاب بخشیده اند. ازدیدگاه بازرگانی، اطلاعات پایه و محور اساسی در بازار محسوب می شوند ( 115) .
  در دنیای امروز، اغلب کشورهایی که سهم بالایی در تجارت جهانی دارند از طریق تشکیل دفاتر نمایندگی بازرگانی در کشورهای خارجی فعال هستند. متاسفانه نقش این نمایندگی هنوز برای کشور ما آن طور که باید و شاید شناخته نشده است (126) .
  تحقیق لازمه برنامه ریزی است و هر جامعه ای نیازمند سرمایه گذاری در امر تحقیقات است. سازمان های تحقیقاتی و اطلاعاتی با تأمین اطلاعات مناسب می توانند بستر لازم جهت افزایش حضور و رقابت در بازارهای جهانی را فراهم نمایند. (131).
  6ـ 3ـ امروزه تجارت بین المللی در تأمین نیاز کشورهای مختلف جهان به کالاو مواد گوناگون نقش به سزایی دارد.
  بانک ها به عنوان موسسات مالی نقش بسیار مهمی در فرآیند تجارت بین‌المللی دارند. غیر از بانک ها سازمان‌ها و موسسات دیگری نیز در تجارت جهانی موثر هستند که عمده ترین آن ها به شرح زیر است (151):
  الف ـ صندوق بین المللی پول
  ب ـ گروه بانک جهانی
  پ ـ بانک بین المللی ترمیم و توسعه
  ت ـ موسسه بین المللی توسعه
  ث ـ سازمان تضمین سرمایه گذاری چند جانبه
  ج ـ مرکز بین المللی رفع مشاجرات سرمایه گذاری
  چ ـ بانک توسعه اسلامی
  به نظر می‌رسد توسعه تجارت جهانی این توانایی بالقوه را فراهم می آورد که منافع بی شماری را به کشورهای در حال توسعه ارزانی داشته و فقر جهانی را ریشه‌کن سازد. کشورهای صنعتی پیشرفته که در ابتدای صنعتی شدن، صنایع خود را از سیاست های حمایتی کاملی برخوردار می کردند، برای دیگران چیزی درست بر خلاف آن را توصیه می‌کنند. کشورهای غنی از طریق نهادهای بین المللی هم چون بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به ندرت قادر به مدرن سازی کشورهای فقیر بوده اند و امروزه اثرات تخریبی سیاست‌های خود را برروی بخش فقیر تر جهان در حال توسعه تأیید کرده‌اند(157).
  7ـ3ـ گذشته از موضوع گسترش فرهنگ و خدمات بیمه که خود نوعی صادرات محسوب می شود، نقش بیمه در روند تجارت غیر قابل انکار است. در حال حاضر صنعت بیمه جز در موارد محدودی از فعالیت های اقتصادی که از سود تضمین شده ای برخورداراست، نقش عمده ای در اقتصاد کشور ندارد. این در حالی است که صنعت بیمه می تواند نقش کلیدی در توسعه امور اقتصادی داشته باشد، امنیت در تجارت مفهومی در بیمه دارد (180).
  8ـ3ـ به عقیده کارشناسان، موفقیت‌های راهبردی در زمینه رشد و توسعه اقتصادی کشورهای صنعتی شده و تازه،
  مدیران سرمایه گذاری های کلان در زیر ساخت ها و تجهیزات حمل ونقل و نیز توسعه مهارت های حمل و نقل است (185).
  توجه به نیاز تجارت بین المللی و حساسیت نقش کشورمان به عنوان محور اصلی ترانزیتی ایجاب می نماید تا علاوه بر تجهیز بنادر جنوبی در سواحل شمالی نیز توسعه بنادر و ساخت بندر جدید متصل به راه آهن مد نظر قرار گیرد. برخورداری از امنیت و مزیت جغرافیایی یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند زمینه ساز توسعه این صنعت باشد(201).
  به نظر کارشناسان، بهره گیری از سیستم پیشرفته اطلاعات سبب می‌شود تا مشتریان حمل و نقل گرد هم آیند و بتوانند از دلایل هر گونه تأخیر و یا کیفیت نامناسب در حمل ونقل محموله‌ها مطلع شوند (213).
  9ـ3ـ توسعه روز افزون تجارت از اوخر قرن نوزدهم میلادی و اویل قرن بیستم ایجاد بورس کالا را به عنوان یک ابزار موثر در گسترش روابط بین المللی سبب شد. بورس کالا برای کل بازار و نظام عرضه و تقاضا و قیمت گذاری منافعی در بردارد. در ایران بورس فلزات و بورس محصولات کشاورزی فعالیت دارند، مطالعاتی نیز برای راه اندازی بورس کالایی نیز صورت گرفته است. (227).
  اهداف برقراری تجارت الکترونیکی در کشور با اهداف ایجاد بازاری نظیر بورس فلزات هم پوشانی دارد. ایران برای راه اندازری چنین سیستمی به چند فاکتور مهم نیازمند است که عمده ترین آن ها وجود یک بستر مخابراتی و بانکی قوی و هم چنین یک مرکز رایانه ای پویا و کارآمد برای سرویس دهی به این شبکه است(243).
  10ـ3ـ رسیدن به بازارهای گسترده جهانی، مستلزم حرکت به سوی اقتصاد باز، به کارگیری استراتژی های جهش
  صادراتی و نگاه مدبرانه به نیاز ها و خواسته‌های مشتریان در بازارهای مختلف است. یکی از سکوهای بسیار مهم در معرفی و شناساندن توانمندی ها، برپایی نمایشگاه است.در حال حاضر کشورهای پیشرفته جهان علاوه بر برخورداری از همه امکانات در تجارت جهانی، برپایی نمایشگاه ها را از رسالت های مهم خود می دانند(249).
  11ـ3ـ تحقیق برای افزایش صادرات غیرنفتی در کشورمان امری الزامی است. هرچند اقداماتی صورت گرفته اما این اقدامات باید و شاید نبوده است. پیشرفت ارتباطات و توسعه شبکه ها، فعالیت های بازاریابی را بسیار پیچیده و تخصصی کرده به طوری که یکی از محورهای اصلی فعالیت های بازاریابی و مدیریتی محسوب می‌شود(285).
  به منظور ایجاد توانایی در وضع قیمت‌های مناسب، شرکت ها به سرمایه‌گذاری در زیر ساخت ها و فرایندها احتیاج دارند تا یک استراتژی قیمت گذاری داشته باشند . میتوان در استراتژی بازاریابی از قیمت به عنوان تقویت کننده سایر متغیرهای بازاریابی استفاده کرد، یا وسیله توسعه فعالیت و یا بهبود تصویر شرکت نزد مشتریان به کاربرد (321).
  12ـ3ـ جهانی شدن اقتصاد با پدیده‌های گسترش یافته‌ای همچون سازمان تجارت جهانی، استانداردسازی مالی،
  ایزو و کنترل کیفیت با سرعت در حال رشد است. این نگرش افق جدیدی در برابر دیدگان بشر امروزی گشوده است.
  بین المللی شدن به شرایطی دلالت دارد که معاملات خارجی مشخص افزایش می یابد و جهانی شدن بر شرایطی دلالت دارد که اقتصاد همه کشورها به خصوص بازارهای مالی آن ها چنان یکپارچه می‌شوند که یک بازار جهانی واحد را به وجود می آورند (328).
  سازمان تجارت جهانی یک نقش محوری در اقتصاد جهان و تک تک کشورها بر عهده گرفته است. این سازمان از محدوه سنتی و مسایل مرتبط با موافقت‌نامه عمومی تعرفه و تجارت فراتر رفته و تجارت خدمات و حقوق مالکیت فکری را نیز در برگرفته است. (336).
  با توجه به این که تجارت خارجی هر کشور موتور محرکه اقتصادی آن کشور محسوب می شود ، به نظر می رسد که یکی از عوامل رشد اقتصادی کشور، پایین بودن سهم تجارت خارجی ایران در جهان است ـ ( چهل صدم درصد در سال 2003 میلادی (349).
  13ـ3ـ رشد فوق العاده «وب» محیط جدیدی برای بازرگانان به وجود آورده است که به تجارت الکترونیک موسوم است. در ساده ترین تعریف می توان گفت که تجارت الکترونیک «انجام معاملات تجاری در یک قالب الکترونیکی‌» است. (366) .
  راه اندازی تجارت الکترونیکی به لحاظ کاهش هزینه مبالادت ، سرعت بخشیدن به انجام مبادله ، تقویت موضع رقابتی کشور در جهان ، بهره گیری از فرصت های زود گذر در عرصه صادرات و حتی خرید به موقع کالا از خارج دارای منافع متعددی است و زمینه ساز کاهش هزینه و تورم و افزایش صادرات و تولید و اشتغال می‌باشد(390).
  بستر سازی مطلوب برای توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات ( ict) در ساختار سازمانی نیازمند شناخت کافی و نگرش مثبت مدیران به ضرورت‌های حضور این پدیده در روند فعالیت‌های سازمان است. با توجه به اهمیت و ضرورت این پدیده هر مدیر پیشرو و آینده نگر ناگزیر از انجام زمینه‌سازی‌های لازم و انجام مشاوره علمی و فنی با صاحبان دانش فن آوری اطلاعات و ارتباطات است. (396).

  4 ـ بهره‌مندان کتاب
  کتاب بر اساس سر فصل ها ی مصوب تدوین شده و به گوشه ای از مسایل و موارد مـرتبط با تجارت خارجی اشاره دارد که می‌تــواند برای کارشناسان مرتبط با امر بازرگانی، کارشناسان تصمیم ساز و برنامه ریز و دانشجویان رشته های مرتبط با این حوزه و همه افراد علاقمند به فعالیت در مقوله صادرات مفید و کارساز باشد.


  اطلسATLAS ( از القاب حضرت عباس به معنی بسیار شجاع )
 4. #23
  javad jan آواتار ها
  • 28,451
  • 19,067
  مدیر بخش

  عنوان کاربری
  مدیر کل تالار فنی و مهندسی
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل تحصیل
  تهران
  شغل , تخصص
  کارشناس کنترل پروژه
  رشته تحصیلی
  مدیریت اجرایی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  11,406
  پست های وبلاگ
  564

  پیش فرض

  _ سازمان استراتژي محور
  مؤلفان: رابرت اس. كاپلان و ديويدپي. نورتون
  مترجم: پرويز بختياري
  ناشر: سازمان مديريت صنعتي
  نوبت چاپ: پنجم، سال 1386
  شمارگان: 3300 نسخه
  بها: 6500 تومان
  تلفن: 66401783

  در دهه هاي اخير، مقوله استراتژي همواره يكي از بحث‌انگيزترين مباحث مديريت بوده و لذا همچنان كه انتظار مي‌رفت كتاب حاضر توانسته است طي چاپهاي قبلي، مديران شركتها و سازمانها را در اين حوزه ياري دهد.
  باتوجه به اينكه متون علمي موجود در حوزه مديريت استراتژيك، اغلب در زمينه چگونگي تدوين استراتژي است، كتاب حاضر كه متن اصلي آن توسط دانشگاه هاروارد منتشر شده است، مي تواند به عنوان مكملي در چرخه آموزش مديريت استراتژيك مورداستفاده دانشجويان دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكترا در گرايش مديريت استراتژيك قرار گيرد.
  علاوه براين، مباحث كتاب به لحاظ كاربردي بودن، نه تنها براي مديران، بلكه براي مشاوران مديريت به منزله راهنمايي جهت پياده سازي طرحهاي استراتژي مي‌تواند قابل استفاده باشد.  _ حسابداري مديريت
  نويسنده: شيم - سيگل
  مترجم: پرويز بختياري
  ناشر: سازمان مديريت صنعتي
  نوبت چاپ: سوم، 1386
  شمارگان: 2000 نسخه
  بها: 4700 تومان
  تلفن: 66401783

  انتشار كتاب حاضر در راستاي سياستهاي اصولي انتشارات سازمان مديريت صنعتي صورت گرفته است. اين كتاب ازنظر محتواي غني و برخورداري از مثالها و تمرينهاي مناسب، مي تواند نياز دانشجويان دوره هاي حسابداري، مالي و مديريت در مقاطع كارشناسي و كارشناسي اشد را تاحد زيادي رفع كند؛ ضمن آنكه مطالب كتاب به طور مستقل نيز مورداستفاده مسئولان مالي و مديران بنگاهها خواهدبود.
  مثالهاي متعددي نيز در متن كتاب همراه با حل آنها ارائه شده است و لذا از ترجمه حل تمرينهاي آخر فصول كتاب خودداري شده است تا زمينه لازم براي چالش فكري دانشجويان فراهم شود.


  _ اخلاق حرفه اي در مديريت
  نويسنده: جان ماكسول
  مترجم: شمس آفاق ياوري
  ناشر: فرا
  نوبت چاپ: اول، پاييز 86
  شمارگان: 3000 نسخه
  بها: 2700 تومان
  تلفن: 88880700
  نويسنده در كتاب حاضر شاه‌كليدي را براي بازشناختن كار اخلاقي از غيراخلاقي نشان داده است و آن را «كليد طلايي اخلاق» ناميده است. وي كليد را اين‌گونه دردست خواننده مي گذارد كه آن‌گاه كه بر سر يك دوراهي اخلاقي سرگردان ايستاده‌ايد، خود را جاي طرف مقابل قرار دهيد و از خود بپرسيد كه: «مايلم در اين وضعيت چگونه با من رفتار شود؟»
  كتاب ماكسول بر آن است كه در دامچال‌هاي بي‌اخلاقي، راه را از چاه براي خواننده روشن سازد. درنهايت هدف اين كتاب، ياري رساندن به خواننده است تا بتواند براي زيستن و رعايت اخلاق در كسب و كار، راه‌حلي مناسب يافته و موفقيت‌هاي فراواني نيز به دست بياورد.‌


  _ هزار راه موفقيت
  نويسنده: رابرت آلن
  مترجم: سيدبهشاد ياسيني
  ناشر: فرا
  نوبت چاپ: اول، پاييز 86
  شمارگان: 5000 نسخه
  بها: 5000 تومان
  تلفن: 88880700

  موفقيت، حاصل يك خواستن مشفقانه است. نخستين گام براي دستيابي به موفقيت، ايجاد توقع مثبت از خودمان است. براي رسيدن به موفقيت‌هاي بزرگ بايد آرزوهاي بزرگ داشت.
  كتاب حاضر كه در قطع خشتي به تازگي چاپ ومنتشر شده است، مجموعه اي است ارزشمند از زبان صدها انسان موفق در سراسر جهان كه راز دستيابي به موفقيت خود را براي جويندگان و پويندگان مسير موفقيت بازگو كرده‌اند


  اطلسATLAS ( از القاب حضرت عباس به معنی بسیار شجاع )
 5. #24
  javad jan آواتار ها
  • 28,451
  • 19,067
  مدیر بخش

  عنوان کاربری
  مدیر کل تالار فنی و مهندسی
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل تحصیل
  تهران
  شغل , تخصص
  کارشناس کنترل پروژه
  رشته تحصیلی
  مدیریت اجرایی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  11,406
  پست های وبلاگ
  564

  پیش فرض

  _ آموزه‌هاي كسب و كار و كارآفريني در دنياي امروز
  تأليف و ترجمه: خليل جعفرپيشه
  ناشر: سامان گستر اصفهان
  نوبت چاپ: اول، سال 1386
  شمارگان: 1000 نسخه
  بها: 3100 تومان
  تلفن: 1160559 - 0913

  در تهيه كتاب حاضر، تلاش شده است، آموزه‌هاي لازم به منظور توسعه فرهنگ كارآفريني با بهره‌گيري از مشاهدات و تجربه هاي عيني نويسنده و استفاده از آخرين منابع و رهيافت‌هاي جهاني گردآوري شده و در قالب موضوعات كاربردي در دسترس علاقه‌مندان قرار گيرد. علاوه بر اين قبل از پرداختن به موضوع اصلي كتاب، محورهاي ديگري از آموزه‌ها و الزامات فرهنگ كارآفريني براي آگاهي هرچه بيشتر صاحبان كسب و كار و كارآفرينان مورداشاره قرار گرفته است.


  _ ارائه خدمت به مشتري
  نويسندگان: توني‌ينوبي و سين‌مك مانوس
  مترجم: رضا مؤمن خاني
  ناشر: انستيتو ايزايران
  نوبت چاپ: اول، پاييز 86
  شمارگان: 2000 نسخه
  بها: 1400 تومان
  تلفن: 22254078

  رقابت روزافزون باعث شده است كه كسب و كارهاي امروز بيش از هر چيز به ايجاد يك رابطه بلندمدت با مشتري بينديشد و اين رابطه مستلزم كسب رضايت او از اين رابطه است. همين مطلب موجب شده است كه شركتها در ارائه خدمت به مشتري از يكديگر پيشي گرفته و هر روز به ارائه خدمات جديدتري بپردازند.
  كتاب حاضر كه براي ارج گذاردن به مشتري تأليف شده است، ضمن بيان چگونگي ارتباط موثر با مشتريان به اين سوال كلي پاسخ مي دهد كه چرا خدمت به مشتري مهم است؟
  كتاب، تركيب مناسبي از مباحث تئوريك و پيشنهادهاي عملي به زبان ساده است كه درحد نياز مديران امروز كسب و كار تدوين و منتشر شده است. به اين ترتيب كتاب حاضر تنها به ارائه راه‌حل نپرداخته، بلكه با آموزش ادبيات موضوع، راه بروز خلاقيت و بومي سازي مطالب را فراهم آورده و براي كمك به اين مساله و نيز خلاصه كردن مفاهيم، از طراحيهاي ساده ولي پرمعني بهره گرفته است.  _ برنامه‌ريزي و مديريت هدف گراي پروژه Lfa
  تدوين و گردآوري: علي اكبر احمدي جوقي و مهدي مهدوي عرب
  ناشر: انستيتو ايزايران
  نوبت چاپ: اول، پاييز 86
  شمارگان: 2000 نسخه
  بها: 1000 تومان
  تلفن: 22254078
  كتاب حاضر، برنامه ريزي و مديريت پروژه را از منظري موردتوجه قرار مي دهد كه در كشور كمتر مطرح شده است. اين كتاب به برنامه‌ريزي و مديريت هدف‌گراي پروژه براساس روش‌شناسي (logicalFramework Approach) Lfa مي‌پردازد.
  Lfa يا «رويكرد چارچوب منطقي» يك روش‌شناسي تحليلي براي بهبود كيفيت پروژه‌ها ازطريق برنامه ريزي هدف‌گراست. اين روش نيز مي تواند براي تجزيه و تحليل، ارزيابي و پيگيري پروژه نيز مورداستفاده قرار گيرد.
  مخاطبان كتاب، را مي توانند تمامي مديران و بخصوص مديران ارشد و تصميم‌ساز سازمانها، مديران پروژه‌ها و تمامي دست‌اندركاران پروژه‌ها بويژه پروژه‌هاي بزرگ و توسعه‌اي تشكيل دهند.‌  _ مهارتهاي تصميم گيري
  نويسنده: روسل جونس
  مترجم: علي اكبر احمدي جوقي
  ناشر: انستيتو ايزايران
  نوبت چاپ: اول، پاييز 86
  شمارگان: 2000 نسخه
  بها: 900 تومان
  تلفن: 22254078
  موفقيت به طوركلي حاصل اين دو امر مهم است: 1– كيفيت تصميم‌هاي اتخاذشده، 2– توانايي در اجراي تصميم‌هاي گرفته شده.
  كتاب حاضر كه در قطع جيبي و حجمي اندك چاپ و منتشر شده است، درواقع به اين پرسش كلي پاسخ مي دهد كه از ميان گزينه هاي مختلف چگونه انتخاب و تصميم‌گيري كنيم.
  كتاب در دو بخش سازماندهي شده است: بخش اول كه فصلهاي 1 و 2 را دربرمي گيرد از يك مقدمه، با يك تعريف از تصميم و يك چارچوب براي انتخاب و اتخاذ تصميم تشكيل شده است.
  بخش دوم شامل فصلهاي 3 تا 6 به تشريح اصول چارچوب، پويايي گروه، متدولوژي‌ها و ابزارهاي مرتبط، چگونگي مبادله تصميم و نتيجه گيري و ذكر چند نكته مي پردازد.  _ تفكر مثبت
  مؤلف: سوزان كوئيليام
  مترجم: مهربانو عنقايي
  ناشر: به تدبير
  نوبت چاپ: دوم، سال 86
  شمارگان: 3000 نسخه
  بها: 1200 تومان
  تلفن: 44092605

  تفكر مثبت به شما نشان مي دهد كه چگونه نگرش خود را به زندگي دگرگون كنيد، به طوري كه بتوانيد احساس خوبي درمورد خودتان داشته باشيد و پيوندهاي باارزش برقرار كنيد. كتاب به تشخيص حوزه‌هاي منفي زندگي‌تان كمك مي كند و نشان مي دهد كه چگونه درمورد عقايد منفي خود بازنگري كنيد.
  تمرينهاي خود ارزيابي شما را قادر مي سازد كه نگرش مثبت خود را ارزيابي كنيد. علاوه بر اين داشتن نگرش مثبت قوي به شما كمك مي كند كه بهترين‌ها را در زندگي به دست آوريد.  _ ايجاد تعادل بين كار و زندگي
  مؤلفان: رابرت هالدن و بن رنشاو
  مترجم: فروزنده شهبازلو
  ناشر: به تدبير
  نوبت چاپ: دوم، سال 86
  شمارگان: 3000 نسخه
  بها: 1200 تومان
  تلفن: 44092605
  كتاب حاضر به شما در درك معناي موفقيت كمك مي‌كند و توضيح مي‌دهد كه چگونه مي توانيد با چشم‌اندازها و هدفهاي نوين زندگي كنيد. توصيه‌هاي كاربردي كتاب شامل 101 پند كوتاه به شما نشان مي‌دهد كه چگونه توجه خود را بر اولويتهاي واقعي متمركز كرده و چگونه نگرشهاي مناسب درزمينه موفقيت را در خويش و گروه‌كاري خود پرورش دهيد.
  فنون عملي كتاب نشان مي دهد كه چگونه هدفهاي خود را تعيين كنيد و تصميم بگيريد. تصاوير و نمودارهاي مندرج در كتاب، خواننده را براي درك درست‌تر از مفهوم موفقيت ياري مي‌رسانند.
  كتاب «ايجاد تعادل بين كار و زندگي» ازجمله كتابهايي است كه تحت عنوان كلي «راهنماي مديران» چاپ و به بازار نشر عرضه شده است.


  اطلسATLAS ( از القاب حضرت عباس به معنی بسیار شجاع )
 6. #25
  javad jan آواتار ها
  • 28,451
  • 19,067
  مدیر بخش

  عنوان کاربری
  مدیر کل تالار فنی و مهندسی
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل تحصیل
  تهران
  شغل , تخصص
  کارشناس کنترل پروژه
  رشته تحصیلی
  مدیریت اجرایی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  11,406
  پست های وبلاگ
  564

  پیش فرض

  معرفي كتاب
  _ واژگوني بوروكراسي
  نويسندگان: ديديوازبرن، پيتر پلاستريك
  مترجم: غلامحسين خانقايي
  ناشر: فرا
  نوبت چاپ: اول، بهار 1386
  شمارگان: 3000 نسخه
  بها: 5900 تومان


  كتاب حاضر، واژگوني بوروكراسي حاكم بر نظام دولتي را با پياده سازي پنج استراتژي پايه اي ممكن مي داند و اين پنج استراتژي عبارتند از: شفاف سازي مأموريت، نتيجه گرايي، مشتري مداري، توان افزايي افراد جامعه و نهادهاي مردمي، و درنهايت ايجاد فرهنگي كه تحول را پشتيباني نمايد.
  هريك از مفاهيم بازآفريني مطرح شده در كتاب به كمك نمونه هاي بسياري از مبارزات انسانها در سطح دولتهاي محلي، ايالتي و ملي تشريح شده و نويسندگان ضمن ارائه راه حل‌هاي عملي و معقول براي حل مسايل مبتلا به جامعه، روش شناسي مفيد و ارزنده اي را براي ايجاد تحول اساسي در همه سطوح دولت دراختيار خواننده قرار مي‌دهند.
  نويسندگان با استفاده از تعداد زيادي موردهاي واقعي نشان مي دهند كه چگونه مي توانيم (دي ان اِ) هر سازمان را به منظور ايجاد نظامي مبتني بر شفافيت هدف و كيفيت خدمت به نحو موفقيت آميزي برنامه ريزي مجدد كنيم.
  خواندن اين اثر به همه متخصصان امور اجرايي خدمات عمومي، مقامات دولتي در همه سطوح و خوانندگاني كه دغدغه حل مسايل اجتماعي و نوسازي دولت را دارند توصيه مي شود.

  _ قضاياي موردي واقعي بازاريابي با نگرش بازار ايران
  مؤلف: پرويز درگي
  ناشر: موسسه خدمات فرهنگي رسا
  نوبت چاپ: اول، 1386
  شمارگان: 2800 نسخه
  بها: 2800 تومان  مطالعه دقيق موارد و قضاياي مطرح شده در اين كتاب مي تواند فرصت مناسبي براي پيوند علم و عمل بازاريابي و يادگيري و فراگيري نكات آموزنده و ارزنده تازه‌اي باشد. كتاب حاضر درعين حال مي تواند گامي مناسب و محركي جديد براي گردآوري، تحقيق و انتشار كتابهايي ديگر در اين حوزه باشد. طبيعي است هر اندازه پيوند علم و دانش بازاريابي با تجربيات و واقعيت‌هاي جامعه بيشتر شود، ارزش دانش بازاريابي بيشتر و بهتر جلوه‌گر خواهدشد.
  ساختار اين كتاب به گونه اي است كه خواننده در فصل اول آن، رهنمودهاي فرد آر.ديويد را براي تهيه يك تجزيه وتحليل موردي و چگونگي حل آن مطالعه مي كند. در ادامه آن نيز راهكارهاي ارائه شده از سوي يكي از اساتيد ايراني و توصيه هاي نگارنده كتاب آمده است. در فصل دوم چند نمونه از تجزيه و تحليل‌هاي موردي آورده شده كه همگي نمونه هاي واقعي از كسب و كار ايران هستند.
  مطالب ارائه شده در كتاب به صورتي است كه استادان و مدرسان مباحث استراتژي و بازاريابي مي توانند از اين تجزيه و تحليل‌هاي واقعي بازار ايران در ارتقاي بهره وري تدريس خود استفاده كنند. علاوه بر اين دانشجويان رشته هاي مديريت بازرگاني، مديريت اجرايي و رشته هاي مرتبط ديگر نيز مي توانند با حل اين قضايا نگرش خود را ارتقا دهند تا پس از فارغ‌التحصيلي با كارآمدي بيشتري در رفع مشكلات اقتصادي گام بردارند.

  _ اصول حسابداري (2)
  نويسندگان: دكتر حسن همتي، هدي همتي
  ناشر: انتشارات ترمه
  نوبت چاپ: اول، 1386
  شمارگان: 2200 نسخه
  بها: 4500 تومان  اثر حاضر بخشي از مجموعه اي است كه براساس جديدترين رويه هاي حسابداري در دنيا مطابق با سرفصل انقلاب فرهنگي ايران تهيه و تدوين شده است.
  نويسندگان كتاب ضمن استفاده از آخرين منابع و مآخذ علمي تلاش كرده اند كه مطالب هريك از فصول گام به گام تشريح شده و مباني نظري مربوط به آن به زبان ساده بيان شود.
  در ابتداي هرفصل اهداف يادگيري ارائه شده است تا خواننده در شروع كار از محتواي كل فصل، اطلاع حاصل كند علاوه بر اين ازنظر كاربردي، تئوري‌هاي مختلف با مثالهاي متعدد براي يادگيري بهتر آمده است. همچنين در پايان هر فصل براي افزايش كارايي بيشتر استفاده كنندگان به اندازه كافي تمرين و مسايل پيش بيني شده است.
  مخاطبان اصلي كتاب را دانشجويان دوره هاي كارداني، كارشناسي رشته هاي حسابداري، مديريت صنعتي، بازرگاني و ساير علاقه منداني تشكيل مي دهند كه مايلند در سطح اصول، اطلاعات لازم را كسب نمايند.

  _ طراحي و توليد محصول
  نويسندگان: كارل ت. اولريچ، استيون د. اپينگر
  مترجمان: علي پورقاسمي، محمد جبل عاملي فروشاني، مازيار سلامت
  ناشر: نشر اشاره با همكاري شركت فرهنگي ارزشي سايپا
  نوبت چاپ: اول، 1386
  شمارگان: 2000 نسخه
  بها: 6500 تومان  كتاب حاضر با هدف ايجاد هماهنگي ميان عوامل اصلي توليد و به منظور يكپارچه سازي وظايف بازاريابي، طراحي، و ساخت و ايجاد ارتباط مناسب ميان گروههاي تخصصي تدوين شده است. نويسندگان كتاب كه از مدرسان معتبرترين دانشگاههاي آمريكا هستند، با استفاده از تجربيات آموزشي و حرفه اي خود و با بياني روشن، مسير توليد محصول را از زماني كه ايده اي در ذهن طراح جرقه مي‌زند تا زماني كه محصول به دست مشتري مي‌رسد توضيح داده اند.
  شيوه‌هاي يكپارچه كتاب، تصميم گيري و حل مساله را براي گروههاي مختلف درون بنگاههايي كه قصد توليد محصول را دارند، آسان مي سازد. دانشجويان و دانش آموختگان رشته هاي مديريت اجرايي، مديريت بازرگاني، رشته هاي فني مهندسي، و طراحي صنعتي به عنوان كاربران اصلي اين كتاب معرفي شده اند. درهرحال كتاب حاضر به عنوان مرجعي براي تمامي دست اندركاران طراحي و توليد محصول قابل استفاده است. علاوه بر مطالب كتاب، تمرينات، و مثالهاي موردي هر فصل، سايت اينترنتي نيز توسط نگارندگان راه اندازي شده كه به تعميق مفاهيم كمك مي كند.

  _ نيازسنجي آموزشي (مفاهيم – روشها و كاربردها)
  نويسندگان: دكتر مهدي ابزري، محمدرضا دلوي، دكتر احمد غضنفري
  ناشر: انتشارات موسسه علمي دانش‌پژوهان برين – انتشارات اركان دانش
  نوبت چاپ: اول، بهار 1386
  شمارگان: 1000 نسخه
  بها: 2400 تومان  تعيين نيازهاي آموزشي اولين گام برنامه ريزي آموزش كاركنان و نخستين عامل ايجاد و تضمين اثربخشي كاركرد آموزش و بهسازي است كه اگر به درستي انجام شود مبناي عيني‌تري براي برنامه‌ريزي به عنوان نقشه اثربخشي و ساير فعاليتها فراهم خواهدشد. درواقع كليه تصميمات در مورد تدارك اهداف خاص، محتواي آموزشي مناسب و استفاده موثر از ساير منابع و امكانات محدود (انساني، مالي و مادي) تابعي از مطالعات نيازسنجي است.
  براي اجراي يك فعاليت آموزشي، نياز به بررسي و نيازسنجي آموزشي امري ضروري است و درواقع مي توان با پاسخگويي به پرسشهاي زير نياز آموزشي را سنجيد:
  1 – هدفهاي سازمان كدامند؟ 2 – چه وظايفي بايد انجام شوند تا اين هدفها به دست آيد؟ 3 – هريك از كاركنان بايد چه رفتارهايي داشته باشند تا بتوانند وظايف تعيين شده را انجام دهند؟ 4 – كاركنان براي اجراي رفتارهاي لازم از نظر مهارت، دانش و نگرشها چه كمبودهايي دارند؟
  نتيجه اينكه تعيين نيازهاي آموزشي، نقطه آغاز هر نوع فعاليت آموزشي است.
  مطالعه كتاب «نيازسنجي آموزشي» كه با دقت و صرف وقت زياد و با بهره‌گيري از منابع معتبر علمي تأليف شده، به همه علاقه‌مندان به مباحث مديريت بويژه حوزه آموزش توصيه مي شود.

  _ سيستمهاي اطلاعات مديريت (نگرش راهبردي)
  مؤلف: دكتر اصغر صرافي زاده
  ناشر: انتشارات ترمه
  نوبت چاپ: اول، 1386
  شمارگان: 2200 نسخه
  بها: 5000 تومان  در هزاره سوم نقش فناوري اطلاعات در كسب و كار قطعا بيش از گذشته خواهدبود و مي توان پيش بيني كرد كه بسياري از شرايط و موقعيت‌هاي كسب و كار را تغيير و با دگرگوني شگرف مواجه نمايد. در چنين شرايطي مديران و كاركنان بايد با مفاهيم فناوري اطلاعات و موضوعات مربوط به آن آشنا شوند و از نقش آنها در كسب و كار هزاره سوم آگاه شوند.
  كتاب حاضر كه در 7 فصل تنظيم شده با هدف تشريح مفــاهيم پايه در سيستمهاي اطلاعات مديريت و كـــاربرد آن تدوين شده و داراي رويكردي راهبردي است.
  مفاهيم پايه اي سيستمهاي اطلاعات، انواع كاربردهاي سيستمهاي اطلاعات، معرفي و كاربرد شبكه و ارتباطات، توسعه سيستمهاي اطلاعاتي، و مسايل مرتبط با فناوري اطلاعات در آينده سازمانها از مفاهيم مطرح در اين كتاب هستند.
  كتاب حاضر علاوه بر كاربرد در دوره‌هاي كارشناسي ارشد و كارشناسي رشته هاي مديريت و فناوري در دانشگاهها، مي تواند مورداستفاده مديران و كارشناسان سازمانها و علاقه مند به بحث سيستمهاي اطلاعات مديريت و فناوري اطلاعات قرار گيرد.

  _ سيستم مديريت برخود (رويكرد سيستماتيك به شناسايي و مديريت خويشتن)
  مؤلفان: سيدمحمدرضا حسينيان، پانته‌آ جهانگير
  ناشر: نشر كمال تربيت
  نوبت چاپ: اول، 1386
  شمارگان: 3000 نسخه
  بها: 2800 تومان  كتاب حاضر روشي را به خواننده معرفي مي كند تا با كاوش در رفتارها و پندارهاي خود بپردازد. اين كتاب همچون يك روان‌شناس، شما را با چگونگي برنامه ريزي زندگي خود و كسب و توسعه مهارتهاي لازم آن آشنا كرده، با سوالات خود به درون شما نفوذ مي كند، ضعف‌ها و قدرتهاي تان را برمي شمرد و درنهايت شما را به بازنگري در خود دعوت مي كند.
  اين كتاب، رويكردي سيستماتيك به شناسايي و مديريت خويشتن داشته و حاوي موضوعاتي است كه از تلفيق تكنيك‌هاي مديريت و روان‌شناسي حاصل شده است. همچنين در پايان هركدام از بخشهاي فصول مختلف كتاب، سوالات و تمرينات مختلفي طراحي و گردآوري شده تا به درك بيشتر موضوعات كمك كرده و با كاربردي كردن مسايل، نشان دهنده نقاط ضعف و قوت آن موضوع در هر فرد باشد.
  مطالبي كه در اين كتاب عنوان شده است، حاصل گردآوري موضوعات بسيار متنوع و مـــرتبط با سيستم موردنظر، جمع آوري برخي از مدلها و متون و نيز ترجمه برخي ازكتب و مقالات خارجي است.
  مطالعه اين كتاب كه داراي 5 فصل، يك پيوست و نيز مصاحبه با يكي از مديران موفق است به تمامي علاقه‌مندان به اين گونه مباحث توصيه مي شود.

  _ مديريت فرايندهاي كسب و كار بهبود يا مهندسي مجدد (به همراه مدل فرايندي apqc)
  مؤلف: محمدرحمان زاده هروي
  ناشر: انتشارات تك رنگ
  نوبت چاپ: اول، تابستان1386
  شمارگان: 3000 نسخه
  بها: 5000 تومان  بي ميلي گروهي از مديران و كارشناسان سازمانهاي بزرگ نسبت به تبادل دستاوردهاي مديريتي بين سازمانها، مانع از مبادله روان تجارب بين مديران و كارشناسان سازمانها و تبديل آن به نتايج علمي مي شود. مبادله اطلاعات ناشي از تجارب، كاري سودمند است و اين امكان را فراهم مي سازد كه با شنيدن نظر و تجربه ديگران، به اصلاح عملكرد و روش كاري خود بپردازيم.
  مؤلف همچنانكه خود مي گويد مفهوم مهندسي مجدد فرايندها بويژه عنصر محوري آن؛ يعني فرايند، علي‌رغم كاربرد گسترده آن در مديريت و اداره سازمانها، به اندازه كافي براي كاربران آن روشن نيست و برهمين اساس به تدوين اين كتاب دست يازيده است.
  كتاب كه با ياد زنده ياد دكتر محمدعلي طوسي و در چهار فصل و يك پيوست تنظيم و تدوين شده، خواننده را با مفاهيم مهندسي مجدد فرايندها، معنا و مفهوم فرايندها، روشهاي شناسايي فرايندها، مقايسه مفاهيم بهبود و مهندسي مجدد فرايندها با مفاهيم انقلاب و اصلاح و بالاخره بنگاههاي اقتصادي كشور كه رويكرد مهندسي مجدد در آنها انجام شده آشنا مي سازد. در پيوست كتاب نيز، مدل فرايندي
  apqc كه متن ويرايش سال 2006 است، عينا ترجمه شده و به عنوان يك مدل عرضه شده است.
  مطالعه كتاب براي تمام مديراني كه علاقه‌مند به مقوله مهندسي مجدد فرايندها هستند سودمند است.


  اطلسATLAS ( از القاب حضرت عباس به معنی بسیار شجاع )
 7. #26
  javad jan آواتار ها
  • 28,451
  • 19,067
  مدیر بخش

  عنوان کاربری
  مدیر کل تالار فنی و مهندسی
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل تحصیل
  تهران
  شغل , تخصص
  کارشناس کنترل پروژه
  رشته تحصیلی
  مدیریت اجرایی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  11,406
  پست های وبلاگ
  564

  پیش فرض

  راهكارهاي‌ عملي‌ مديريت‌ اثربخش‌
  نويسندگان: فرد اي. فيدلر، مارتين‌ ام‌ - چمرس، لينداماهار مترجم: دكتر خداداد بخشي‌ ناشر: تورنگ، چاپ‌ اول، 1381، 331 صفحه‌ از: سيدمحمد باقري‌زاده‌ معرفي‌

  ‌ ‌كتاب‌ داراي‌ دومقدمه‌ - مقدمه‌ مترجم‌ و مقدمه‌ كتاب‌ - و چهار بخش‌ است. بخش‌ نخست- شناسايي‌ شيوه‌ رهبري‌ شما، بخش‌ دوم، شناخت‌ موقعيت‌ رهبري‌ شما، بخش‌ سوم‌ - ايجاد بهترين‌ محيط‌ رهبري، و بخش‌ چهارم، به‌ مديريت‌ مديران‌ اختصاص‌ يافته‌ است.

  ‌ ‌در مقدمه‌ كتاب‌ اشاره‌ شده‌ كه: «همه‌ ما در طول‌ زندگي‌ خود حداقل‌ فرد موفقي‌ را ديده‌ايم‌ كه‌ با احراز مقام‌ جديد به‌ موقعيتهاي‌ چشمگير مشاغل‌ قبلي‌ خويش‌ دست‌ نيافته‌ است، درصورتي‌ كه‌ در شغل‌ جديد نيز از همان‌ اقتدار و فنون‌ لازم‌ اداري‌ بهره‌مند بوده‌ است.

  ‌ ‌كار عمده‌ «فرد فيدلر» اين‌ بوده‌ كه‌ اين‌ امكان‌ را براي‌ ديگران‌ فراهم‌ كند كه‌ توانايي‌ خود را بر روي‌ تفاهم‌ و پذيرش‌ شيوه‌هاي‌ اداري‌ افراد متمركز سازند و اثرات‌ مثبت‌ و منفي‌ شيوه‌ها را دقيقاً‌ موردتوجه‌ قرار دهند. نه‌ اينكه‌ بلافاصله‌ در مقام‌ تغيير شيوه‌ها برآيند.

  ‌ ‌فيدلر و ديگرهمكارانش‌ نه‌ تنها به‌ درك‌ نسبتاً‌ كامل‌ و تئوري‌ اساسي‌ رهبري‌ دست‌ يافتند، بلكه‌ همچنين‌ عواملي‌ را ذكر كردند كه‌ يك‌ فرد ممكن‌ است‌ بتواند باتوجه‌ به‌ آن‌ عوامل‌ يا ضوابط. خود را موردارزيابي‌ قرار دهند بدون‌ اينكه‌ مترصد معجزه‌ يا وقايع‌ غيرمنتظره‌ باشند». نظريه‌ و طرز فكر فيدلر در امر مديريت‌ اثر بسزايي‌ از خود به‌جا گذاشته‌ است‌ و اين‌ نظريه‌ و طرز فكر موضوع‌ پژوهشي‌ است‌ كه‌ در اين‌ كتاب‌ آمده‌ است.

  بخش‌ نخست‌ - شناسايي‌ شيوه‌ رهبري‌ شما

  ‌ ‌اين‌ بخش‌ به‌ شناسايي‌ شيوه‌ رهبري‌ شما توجه‌ دارد. نويسندگان‌ در مقدمه‌ اين‌ بخش‌ اشاره‌ دارند كه‌ رهبري‌ نزد افراد متفاوت، معاني‌ متفاوتي‌ دارد. رهبري‌ دربرگيرنده‌ مفاهيمي‌ ازقبيل: توان‌ مشاوره، حل‌ و فصل‌ مشكلات‌ و معضلات، اعطأكننده‌ روحيه‌ مهرباني، متقاعد ساختن‌ مديران‌ و كاركنان‌ زيرمجموعه‌ سازماني‌ مبني‌ بر انجام‌ كار و ماندن‌ در سازمان، اجراي‌ موفقيت‌آميز وظيفه‌ كاري‌ مشترك‌ و... است.

  ‌ ‌در ادامه‌ مطرح‌ ساخته‌اند كه‌ اين‌ برنامه‌ يعني‌ برنامه‌اي‌ كه‌ در كتاب‌ طراحي‌ شده، آنگونه‌ طراحي‌ شده‌ تا به‌ شما كمك‌ كند يك‌ رهبر موثرتر شويد. اين‌ برنامه‌ اصولاً‌ يك‌ برنامه‌ خود-آموز است. اين‌ برنامه‌ آموزشي‌ بر يك‌ تئوري‌ رهبري‌ به‌ نام‌ «مدل‌ اضطراري» مبتني‌ است‌ كه‌ در سالهاي‌ گذشته‌ توسعه‌ يافته‌ است. اين‌ تئوري‌ بر دوعامل‌ استوار است. «عامل‌ نخست‌ شخصيت‌ رهبران‌ است‌ كه‌ سبك‌ وشيوه‌ رهبري‌ آنها را مشخص‌ و آشكار مي‌ سازد. عامل‌ دوم‌ ميزان‌ كنترل‌ و نفوذي‌ است‌ كه‌ رهبران‌ مي‌توانند روي‌ رفتار، وظيفه‌ و عملكرد گروه‌ در موقعيتهاي‌ ايجاد شده‌ داشته‌ باشند. (23)

  ‌ ‌اين‌ فصل‌ به‌ شما كمك‌ مي‌كند تا مقاصد اصلي‌ موقعيت‌ رهبري‌ را بشناسيد. تا چه‌ اندازه‌ مي‌توانيد با افرادي‌ كه‌ براي‌ شما كار مي‌كنند ارتباط‌ برقرار سازيد و يا تحت‌ چه‌ شرايطي‌ شيوه‌ رهبري‌تان‌ مي‌تواند اثربخش‌ باشد. براي‌ اين‌ منظور دستورالعملي‌ را تحت‌ عنوان‌ حداقل‌ شرايط‌ مطلوبيت‌ همكاران‌ يا افراد آورده‌ است‌ كه‌ درصورت‌ تكميل‌ و براساس‌ بازخورد ارائه‌ شده‌ در خود-آموز پاسخ‌ به‌ دست‌ مي‌آيد.

  ‌ ‌در ادامه‌ به‌ معرفي‌ دو نوع‌ رهبري‌ اشاره‌ دارد. شيوه‌ رهبري‌ ارتباطگرا و شيوه‌ رهبري‌ وظيفه‌گرا رهبران‌ ارتباطگرا همواره‌ مشتاق‌ هستند كه‌ وظايف‌ گروهي‌ يا سازمان‌ ازطريق‌ وجود روابط‌ حسنه‌ بين‌ افراد گروه‌ به‌ نحو مطلوب‌ انجام‌ پذيرد. بديهي‌ است‌ افراد گروه‌ نيز در اين‌ صورت‌ به‌طور يكپارچه‌ عمل‌ خواهندكرد. رهبران‌ و يا افراد وظيفه‌گرا و يا وظيفه‌محور تنها در فكر انجام‌ دادن‌ كار هستند. آنان‌ عزت‌ نفس‌ يا احترام‌ خود را در كارهاي‌ انجام‌ يافته‌ ملموس‌ و مشهود مي‌بينند. آنها قوياً‌ به‌ دنبال‌ اين‌ موضوع‌ هستندكه‌ به‌ هر شكل‌ شده‌ كار يا وظيفه‌اي‌ كه‌ به‌ عهده‌شان‌ گذاشته‌ شده‌ است‌ را با موفقيت‌ انجام‌ دهند، هرچند هيچ‌ نوع‌ پاداشي‌ هم‌ در كار نباشد. (37)

  بخش‌ دوم‌ - شناخت‌ موقعيتهاي‌ رهبري‌

  ‌ ‌اثربخشي‌ رهبران‌ و گروههاي‌ آنان‌ به‌ دو عامل‌ عمده‌ بستگي‌ دارد، نخست‌ انگيزه‌ اساسي‌ بنيادي‌ رهبران‌ - شيوه‌ رهبري، دوم‌ تعداد كنترل‌ و تاثيري‌ كه‌ بر موقعيت‌ رهبري‌ دارد. درخصوص‌ ميزان‌ و تعداد كنترل‌ و تاثير بخشيدن‌ در موقعيت‌ به‌ سه‌ عامل‌ مهم‌ توجه‌ داده‌اند.

  1 - رابطه‌ رهبر - عضو

  2 - ساختار وظيفه‌

  3 - قدرت‌ مقام‌

  ‌ ‌اين‌ سه‌ عامل‌ مهم‌ براي‌ سنجش‌ و اندازه‌گيري‌ ميزان‌ كنترل‌ يك‌ موقعيت‌ رهبري‌ به‌ كارگرفته‌ مي‌شوند.(67) براي‌ هريك‌ از عوامل‌ معيارها و روشهاي‌ سنجش‌ را ارائه‌ داده‌اند.

  ‌ ‌در ارتباط‌ با سنجش‌ روابط‌ رهبر - عضو، ضمن‌ ارائه‌ معيار و نحوه‌ استفاده‌ از آن‌ اضافه‌ مي‌كنند كه‌ روابط‌ رهبران‌ با اعضاي‌ گروه‌ مهمترين‌ و تنها عامل‌ با اهميت‌ در تعيين‌ و تشخيص‌ كنترل‌ موقعيتي‌ است. اگر شما حمايت‌ اعضاي‌ گروه‌تان‌ را داشته‌ باشيد، اگر مطمئن‌ باشيد كه‌ افراد گروه‌ شما، كار خود را خوب‌ و از روي‌ اشتياق‌ انجام‌ مي‌دهند، در اين‌ صورت‌ از ميزان‌ قابل‌ توجهي‌ كنترل‌ و نفوذ بهره‌مند هستيد.(91)

  ‌ ‌دومين‌ گام‌ در تعيين‌ و تشخيص‌ كنترل‌ يا نظارت‌ موقعيتي، سنجش‌ ساختار وظيفه‌ است. ساختار وظيفه‌ يعني‌ ميزان‌ و اندازه‌اي‌ كه‌ رويه‌هاي‌ اجرايي، مقاصد و ارزشيابي‌ وظيفه‌ مي‌تواند وسيله‌ آنها تعريف‌ شوند.(131)

  ‌ ‌آخرين‌ گام‌ در سنجش‌ و اندازه‌گيري‌ كنترل‌ موقعيت، تعيين‌ مقدار قدرتي‌ است‌ كه‌ به‌ جايگاه‌ رهبري‌ داده‌ شده‌ است. يك‌ روش‌ ساده‌ و متعارف‌ كه‌ يك‌ سازمان‌ به‌ رهبر قدرت‌ مي‌دهد اين‌ است‌ كه‌ او را در مقامي‌ مي‌نشاند كه‌ آن‌ مقام‌ داراي‌ حقوق، وظايف‌ و تعهدات‌ خاص‌ مي‌باشد.

  ‌ ‌در ادامه‌ بحث‌ سنجش‌ قدرت‌ مقام‌ مي‌افزايند كه‌ به‌ خاطر داشته‌ باشيد كه‌ قدرت‌ و اختيار به‌سادگي‌ به‌ رهبران‌ داده‌ نمي‌شود، و هيچ‌ رهبري‌ صاحب‌ قدرت‌ مطلق‌ نيست، بلكه‌ قدرت‌ و اختيار از تمايل‌ و اشتياق‌ افراد سازمان‌ نسبت‌ به‌ مقبوليت‌ رهبر براي‌ رهبري‌ سرچشمه‌ مي‌گيرد.

  ‌ ‌قدرت‌ رهبري‌ همچنين‌ به‌ اطلاعات‌ و دانشهاي‌ مربوطه‌ و توانايي‌ رهبر به‌ محول‌ كردن‌ وظايف‌ به‌ زيردستان‌ بستگي‌ دارد.

  ‌ ‌درنهايت، قدرت‌ رهبران‌ و مديران‌ به‌ ميزان‌ حمايت‌ افراد مافوق‌ از آنان‌ مربوط‌ مي‌شود. چنانچه‌ توصيه‌هاي‌ رهبران‌ از طريق‌ سرپرستان‌ مافوق‌ موردتاييد و قبول‌ قرار گيرد، ميزان‌ قدرت‌ رهبري‌ از زاويه‌ ديد افراد سازمان‌ به‌ ميزان‌ قابل‌ توجهي‌ افزايش‌ پيدا مي‌كند.(150)

  بخش‌ سوم‌ - ايجاد بهترين‌ محيط‌ رهبري‌

  ‌ ‌در اين‌ بخش‌ ابتدا به‌ اين‌ نكته‌ اساسي‌ توجه‌ داده‌اند كه‌ چگونه‌ مي‌توان‌ شيوه‌ رهبري‌ را با موقعيت‌ شغلي‌ تطبيق‌ داد؟ در اين‌ ارتباط‌ به‌ طبقه‌بندي‌ سه‌گانه‌ كنترل‌ موقعيتي‌ يعني‌ كنترل‌ عالي، كنترل‌ متوسط‌ و كنترل‌ ضعيف‌ و موقعيتهايي‌ كه‌ رهبران‌ در آنها دارند پرداخته‌ و مطرح‌ كرده‌اند كه‌ موضوع‌ اصلي‌ و اساسي‌ در رهبري، انطباق‌ بين‌ شيوه‌هاي‌ رهبري‌ و موقعيت‌ رهبري‌ است‌ كه‌ زمينه‌ را درجهت‌ كنترل‌ و اثربخشي‌ براي‌ رهبر فراهم‌ مي‌كند. رهبران‌ وظيفه‌گرا بهترين‌ عملكرد خود را در موقعيتهايي‌ با كنترل‌ عالي‌ و ضعيف‌ نشان‌ مي‌دهند و رهبران‌ ارتباطگرا در موقعيتهاي‌ با كنترل‌ متوسط‌ يا متعادل‌ بهترين‌ عملكرد را دارند.

  ‌ ‌مساله‌اي‌ كه‌ براي‌ رهبران‌ حائزاهميت‌ مي‌باشد اين‌ است‌ كه‌ در موقعيتهايي‌ قدم‌ بگذارند و يا در موقعيتهايي‌ باقي‌ بمانند كه‌ بتوانند بهتر و به‌ نحو شايسته‌تري‌ انجام‌ وظيفه‌ كنند. نكته‌ ديگري‌ كه‌ به‌ همان‌ اندازه‌ اهميت‌ دارد اين‌ است‌ كه‌ از درگيري‌ و قدم‌ گذاشتن‌ در موقعيتهايي‌ كه‌ شانس‌ توفيق‌ نداريد اجتناب‌ ورزيد.

  ‌ ‌درمورد مهندسي‌ موقعيتهاي‌ رهبري‌ به‌ نكته‌اي‌ مهم‌ اشاره‌ دادند و آن‌ نكته‌ اين‌ است‌ كه‌ شيوه‌ اصلي‌ رهبري‌ شما قسمتي‌ از شخصيت‌ شما است. اين‌ همان‌ الگوهاي‌ بافته‌ از درون‌ شخصيت‌ است‌ كه‌ سبب‌ برگزيدن‌ رفتارها مي‌شود.(231) پس‌ به‌ مراتب‌ آسان‌تر است‌ كه‌ موقعيت‌ را تغيير دهيد يا تعديل‌ كنيد تا اينكه‌ شخصيت‌ خويش‌ را تغيير دهيد. سه‌ بعد موقعيت‌ شغلي‌ - روابط‌ رهبر - عضو، ساختار وظيفه، و قدرت‌ مقام‌ يا شغل‌ - حيطه‌هايي‌ هستند كه‌ شما مي‌توانيد ازطريق‌ آنها موقعيتهاي‌ رهبري‌ خويش‌ را تعديل‌ يا مهندسي‌ كنيد.(233) يادگيري‌ اين‌ مطالب‌ كه‌ چگونه‌ اين‌ عوامل‌ با هم‌ تنظيم‌ و تعديل‌ گردند تا با شيوه‌ رهبري‌ همسو گردند، خود از مهمترين‌ اقداماتي‌ است‌ كه‌ مي‌توانيد عملكرد رهبري‌ را بهبود بخشيد.

  بخش‌ چهارم‌ - مديريت‌ مديران‌

  ‌ ‌در اين‌ فصل‌ اين‌ موضوع‌ پيگري‌ شده‌ كه‌ چگونه‌ مي‌توانيد افراد يا مديران‌ بخشهاي‌ اداري‌ تحت‌ نظر خود را كمك‌ كنيد تا عملكردشان‌ موثرتر باشد، چون‌ عملكرد آنان‌ بازتابي‌ از رهبري‌ شما خواهدبود.

  ‌ ‌شما به‌ عنوان‌ مقام‌ مافوق‌ ساير رهبران، در يك‌ مقام‌ و موقعيت‌ عالي‌ قرار داريد كه‌ درباره‌ انواع‌ موقعيتهاي‌ رهبري‌ كه‌ آنها در آن‌ به‌ نحو مطلوب‌ و شايسته‌اي‌ عمل‌ مي‌كنند مي‌توانيد به‌ رايزني‌ و هدايت‌ بپردازيد. شما نه‌ تنها قادريد آنان‌ را راهنمايي‌ كنيد، بلكه‌ با تغييرموقعيت‌ رهبري‌شان‌ مي‌توانيد كمكهاي‌ ملموس‌ و شاياني‌ به‌ آنها برسانيد. راههاي‌ متعددي‌ وجود دارد كه‌ با استفاده‌ از آنها مي‌توانيد موقعيت‌ شغلي‌ مديران‌ زيردست‌ خود را با تواناييهايشان‌ همسو سازيد.(270)

  ‌ ‌براي‌ اينكه‌ يك‌ رهبر ازلحاظ‌ مدت‌ زمان‌ بتواند به‌ سطح‌ مطلوب‌ وكامل‌ تجربه‌ برسد ازنظر نوع‌ شغلي‌ كه‌ دارد متفاوت‌ است. مثلاً‌ افرادي‌ كه‌ نسبتاً‌ مشاغل‌ ساده‌تري‌ دارند به‌ نسبت‌ آنهايي‌ كه‌ مشاغل‌ مشكل‌ و پيچيده‌اي‌ دارند به‌ وقت‌ كمتري‌ نيازمند هستند. ويا رهبراني‌ كه‌ افراد مشكل‌آفرين‌ در سازمان‌ خود دارند طبيعي‌ است‌ كه‌ وقت‌ بيشتري‌ نياز دارند تا مديراني‌ كه‌ چنين‌ كاركناني‌ در سازمان‌ خويش‌ ندارند.(299)

  ‌ ‌در آخرين‌ قسمت‌ اين‌ بخش‌ به‌ موضوع‌ انتقال‌ و چرخش‌ پرداخته‌ و مي‌نويسند كه‌ در چند سال‌ گذشته‌ مديران‌ متوجه‌ شده‌اند كه‌ برنامه‌هاي‌ انتقال‌ و چرخش‌ گاهي‌ اوقات‌ مي‌تواند روي‌ افراد، يك‌ واحد سازماني‌ اثرات‌ مثبت‌ و سازنده‌اي‌ داشته‌ باشد و اين‌ يك‌ نظر يا باور نسبتاً‌ تازه‌اي‌ است.

  ‌ ‌نقل‌ و انتقالات‌ و اقدامات‌ چرخشي، اصولاً‌ بايد سبب‌ تغيير موقعيتها در سازمانها شود و درنتيجه، بهبود عملكردها را درپي‌ داشته‌ باشد. ولي‌ گاه‌ ديده‌ مي‌شود كه‌ اين‌ اقدامات، بهبود عملكردها را در بعضي‌ مديران‌ به‌ دنبال‌ دارد و در بعضي‌ مواقع‌ سبب‌ كاهش‌ عملكرد آنان‌ مي‌شود.

  ‌ ‌ازسوي‌ ديگر احراز يك‌ شغل‌ و ماندن‌ براي‌ مدت‌ زيادي‌ در آن، در بعضي‌ افراد به‌ عملكرد ضعيف‌ منتهي‌ مي‌گردد. پس‌ از گذشت‌ زماني، آنها نسبت‌ به‌ شغل‌ خود كسل‌ و خسته‌ مي‌شوند و ديگر مانند روزهاي‌ نخست‌ علاقه‌ چنداني‌ به‌ آن‌ ندارند وبراي‌ تحقق‌ شغلي‌ فاقد انگيزه‌ كافي‌ و چالش‌ مربوطه‌ هستند و مثل‌ ابتداي‌ كار از خويش‌ خلاقيت‌ نشان‌ نمي‌دهند در مقابل‌ اشخاصي‌ ديده‌ مي‌شوند كه‌ از تداوم‌ شغل‌ به‌ گرمي‌ استقبال‌ و پيشرفت‌ و بازدهي‌ كار را در ثبات‌ شغلي‌ جستجو مي‌كنند.(304)

  ‌ ‌نويسندگان‌ در يادداشت‌ نهايي‌ به‌ نكاتي‌ توجه‌ داده‌اند كه‌ در بهبود بخشي‌ عملكرد و حفظ‌ تعالي‌ آن‌ ضروري‌ هستند. اولاً‌ اين‌ كتاب‌ به‌ رهبري‌ موثر توجه‌ دارد. رهبران‌ و مديران‌ در رابطه‌ با امور سازمان‌ بايد با زيردستان‌ به‌ مشورت‌ و رايزني‌ بپردازند. آنها بايد چنان‌ جو‌ و شرايطي‌ در سازمان‌ به‌وجود آورند كه‌ زمينه‌ رشد و تعالي‌ مهارتهاي‌ حرفه‌اي‌ كاركنان‌ در آنجا فراهم‌ شود و درنهايت‌ بايد چنان‌ گروه‌ رضايت‌ بخشي‌ ايجاد كنند كه‌ با انگيزه‌ مطلوب‌ به‌ سوي‌ اهداف‌ مشترك‌ قدم‌ بردارند.(319o (  منبع : تدبیر شماره 132


  اطلسATLAS ( از القاب حضرت عباس به معنی بسیار شجاع )
 8. #27
  javad jan آواتار ها
  • 28,451
  • 19,067
  مدیر بخش

  عنوان کاربری
  مدیر کل تالار فنی و مهندسی
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل تحصیل
  تهران
  شغل , تخصص
  کارشناس کنترل پروژه
  رشته تحصیلی
  مدیریت اجرایی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  11,406
  پست های وبلاگ
  564

  پیش فرض

  پدر دارا پدر ندار

  ۱۳۸۷
  موضوع: موفقیت مالی، کارآفرینی

  البته این کتاب به اسم : "پدر پولدار، پدر بی پول" نیز ترجمه شده است.

  کتاب ” پدر پولدار، پدر بی پول” یکی از پرفروشترین کتابهای مدیریتی چند سال اخیر است .اجمال داستان به شرح ذیل است.

  من دو بابا داشتم، یکی دارا و دیگری نادار. یکی بسیار درس خوانده و زیرک بود، مدرک دکترا داشت و دوره چهار ساله کارشناسی را دو ساله گذرانده بود. بابای دیگر هرگز نتوانسته بود کلاس هشتم را هم به پایان برساند.

  هر دو مرد سختکوش و در کار و زندگی خود پیروز بودند. درآمد هر دو نفر رضایتبخش بود، ولی یکی از آنان در زمینه مالی پیوسته مشکل داشت. بابای دیگر برای خانواده و دیگران به ارث گذاشت. از دیگری تنها صورتحسابهایی به جا ماند که می بایست پرداخت شوند.

  هر دو به من اندرزهایی دادند، ولی اندرزهای آنها متفاوت بود. هر دو به درس خواندن سخت عقیده داشتند، ولی موضوعات یکسانی را توصیه نمی کردند.

  از آنجا که من دو پدر اثر گذار داشته ام، از هر دو نفر چیز آموختم. ناچار بودم تا درباره اندرزهای هر کدام بیندیشم و از بررسی تاثیر اندیشه هر کدام بر زندگیش، بینش ارزشمندی پیدا کنم: برای مثال یکی عادت داشت که بگوید” از عهده من بر نمی آید” . دیگری از بکار بردن این واژه ها پرهیز می کرد. بجای آن می گفت : ” چگونه می توانم از عهده این کار برآیم؟ ” عبارت نخست حالت خبری داشت و عبارت دوم جنبه پرسشی. از عهده من بر نمی آید مغز را از کار می اندازد و عبارت چگونه می توانم از عهده این کار برآیم، مغز را به حرکت و جستجو وا می دارد.

  هر دو آنها بینش مخالفی در اندیشیدن داشتند. یکی فکر می کرد که ثروتمندان باید مالیات بیشتری بپردازند تا هزینه کسانی شود که از امکانات زندگی بهره کمتری نصیبشان گردیده است. دیگری می گفت: مالیات ابزار تنبیه کسانی است که بیشتر تولید می کنند و پاداش به آنانی است که تولید نمی کنند.

  یکی از آنان توصیه می کرد خوب درس بخوان تا در شرکت معتبری استخدام شوی. دیگری توصیه می کرد، خوب درس بخوان تا بتوانی شرکت ارزشمندی برای خود داشته باشی.

  یکی از آنان می گفت دلیل اینکه ثروتمند نشده ام شما بچه ها هستید و دیگری می گفت دلیل اینکه باید ثروتمند شوم، شما بچه ها هستید.

  یکی عقیده داشت خانه ما بزرگترین دارایی خانواده می باشد به عقیده دیگری خانه بزرگترین بدهکاری است و هر کس بیشترین درآمدش را در خرید خانه سرمایه گذاری کند دچار دردسر می شود.

  به عقیده یکی دولت یا کارفرما می بایست نیازهای انسانها را برآورده سازد. او همواره دل نگران اضافه حقوق، طرح بازنشستگی، مزایای بهداشتی و درمانی ، مرخصی و دیگر مزایای استخدامی بود و چنین می نمود که تضمین شغلی برای تمام عمر و مزایای ناشی از آن، از خود شغل با اهمیت تر است. اما دیگری به خوداتکائی مالی فراگیر عقیده داشت و من را از استخدام رسمی مدام العمر در شرکتها منع می کرد.

  یکی به من آموخت که چگونه شرح معرفی خود را بنویسم تا شغلهای بهتری بیابم، دیگری چگونگی نوشتن برنامه های پرتوان مالی و کسب کار را یادم داد تا شغل آفرینی کنم.

  دست پرورده دو بابا بودن به من فرصت داد تا تاثیر اندیشه های هر کدام را در زندگی خودشان ببینم. دریافتم که براستی انسانها با اندیشه هایشان زندگی خود را شکل می دهند.

  برای مثال بابای نادار پیوسته می گفت : من هرگز ثروتمند نخواهم شد. این پیش بینی هم به حقیقت پیوسته بود. از سوی دیگر، بابای دارا همواره خود را ثروتمند می دید. می گفت: من یک مرد ثروتمندم. حتی هنگامی که به شکستهای مالی بزرگ دچار شده و نزدیک به نابودی بود، خود را همچنان ثروتمند می پنداشت. خود را این چنین دلگرمی می داد ” شکست خورده و نادار متفاوتند. شکست گذرا و ناداری همبستگی است. ” بابای نادار می گفت : من به پول علاقه مند نیستم. پول چه اهمیتی دارد. بابای دارا پیوسته می گفت : پول قدرت است.

  شاید هرگز نتوان قدرت فکر را اندازه گیری کرده یا ستود، ولی برای من از همان زمان جوانی روشن شد که باید در چگونگی معرفی و عرضه خود هوشیار باشم. دریافتم که بابای نادارم به دلیل مقدار پولی که بدست می آورد نادار نبود، بلکه اندیشه ها و عمل او چنین نتیجه ای را بار آورده بود. به عنوان یک نوجوان، آگاهانه تصمیم گرفتم تا پیوسته متوجه برگزیدن اندیشه ها باشم. اندرز کدام را آویزه گوش کنم بابای دارا، بابای نادار؟

  هر چند که دو مرد سخت بر لزوم آموزش و یادگیری تاکید داشتند، ولی دیدگاهشان در اینکه چه باید آموخت متفاوت بود یکی از من می خواست تا خوب درس بخوانم، به درجات تحصیلی بالا برسم و برای پول در آوردن کار کنم. و دیگری مرا تشویق می کرد تا برای ثروتمند شدن درس بخوانم. دریابم که پول چگونه کار می کند و چگونه می توان آنرا به خدمت خود بگیرم. پیوسته می گفت:

  ” من برای پول کار نمی کنم ، پول برای من کار می کند. “


  اطلسATLAS ( از القاب حضرت عباس به معنی بسیار شجاع )
 9. #28
  javad jan آواتار ها
  • 28,451
  • 19,067
  مدیر بخش

  عنوان کاربری
  مدیر کل تالار فنی و مهندسی
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل تحصیل
  تهران
  شغل , تخصص
  کارشناس کنترل پروژه
  رشته تحصیلی
  مدیریت اجرایی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  11,406
  پست های وبلاگ
  564

  پیش فرض

  مديران كهنه كار، زمانه ای نو

  نويسنده: وارن بنيس
  مترجم: مهندس فضل الله امينی


  كتاب حاضر نوشته وارن بنيس استاد ممتاز رشته مديريت بازرگاني و نخستين رئيس هيات مديره موسسه رهبري در دانشگاه كاليفرنياي جنوبي است كه تجارب چهل ساله خود را در زمينه رهبري در اختيار خوانندگان گذاشته است. نويسنده كه يكي از مديران نسل جنگ جهاني دوم است، خود الگويي زنده از رهبران نمونه است كه بسياري از تدبيرهاي نو را آموخته و رهبران هم عصر خود را نيز به خوبي مي شناسد.
  او كه مدتها در دانشگاههاي معروف ازجمله دانشگاه هاروارد ام.آي.تي تدريس كرده معتقد است كه براي بسياري از رهبران اين حقيقت‌آشكار شده است كه يا تدبيرهاي نو بياموز يا بساط را برچين.
  كتاب داراي دو مقدمه (ناشر و يكي از نويسندگان) پيشگفتار نويسنده، سرسخن و سه بخش كلي است. بخشهاي سه گانه كتاب هريك بحث خاصي را به خواننده عرضــه مـي كنند. بخش يك پيرامون حسّ مقصد نهايي و معناست؛ بخش دوم به حس تعلق، عضويت در جامعه، تيم، يا گروه اختصاص دارد؛ و بخش سوم از حسّ قدرت، سهم داشتن، پيوند و اتحاد سخن مي گويد. مباحث هريك از بخشها نيز در قالب تدبيرهاي مختلف دراختيار خواننده قرار مي گيرد؛ به طوري كه درمجموع بيست و شش تدبير گوناگون كه تماماً در عرصه هاي رهبري و مديريت است همراه با مثالهاي مختلف و زنده از حوزه كسب و كار با بياني شيوا درمعرض ديد خوانندگان قرار مي گيرد.

  كتاب حاضر كه حاوي غني ترين تدبيرهاي نوين مديريتي است از پرخواننده ترين كتابهاي مديريتي در چند سال اخير بوده است.

  بخش 1 - تــدبيرهاي نو در دنياي جديد كسب و كار

  نويسنده در صفحات آغازين بخش نخست كتاب با بيان اين نكته كه انسانهاي برجسته، زنان و مرداني اند كه با قلب خود كار مي كنند و فقط به مغز خويش متكي نيستند، بر چهار شايستگي در رهبران تــــاكيد مي كند: 1 - توجه به چشم انداز آينده، 2 - معنابخشي به چشم انداز آينده، 3 - اعتمادآفريني، 4 - جستجو براي خودآگاهي و عزت نفس (24).

  وي با تاكيد بر اهميت »منش« در رهبري - براي مقوله رهبري سه پايه قائل است: 1 - بلندپروازي يا نيروي رانش، 2 - شايستگي يا مهارت، 3 - صداقت يا بافت اخلاقي (25).

  او ضمن اشاره به نياز انسان به هدفهاي بامعنا مي گويد: همواره مدافع سرسخت ارزشهاي اخلاقي باشيد. داشتن هدف نهايي و ديدگــــاه درست، چـــرخ امور سازمان را مي چرخاند. هدف سه بعد عمده دارد: شور و دلبستگي، چشم انداز و معنا (30). رئيس پيشين كوكاكولا در ترسيم چشم انداز آينده چنين بيان مي كند: اگر گمان كنيد مي توانيد در ده سال آينده شركت خود را طوري اداره كنيد كه در ده سال گذشته كرده ايد، عقل و باور درستي نداريد. براي توفيق در دهه آينده بايد وضع موجود را درهم بريزيد.(33)

  مشخص كردن آرمان، عامل اصلي كاميابي در هر كار مخاطره آميز است. رهبر بايد نماد آرمان باشد و... آرمان بايد با واقعيات پيوند داشته باشد، به طوري كه مبناي تصميم گيريها گردد. ويژگي ممتاز رهبران، داشتن ظرفيت آرمان آفريني و تحقق آن است. زمانه به رهبراني نياز دارد كه با آفرينش آرمان و سپس تبديل آن به واقعيت، رؤياها را زنده كنند. (39)

  نويسنده معتقد است كه توقع بيشتر كاركنان از مديريت مفهوم بخشيدن به كار و نشان دادن مسير و جهت اعتماد، حس اميد و خوش بيني و ديدن حاصل كار است. رهبران بزرگ خالق فرهنگي هستند كه مناسبات انسانها در آن اصل است. رهبران نمونه افرادي هستند با ايمان، متعهد، مصمم و متعصب.

  وارن بنيس درصفحات ديگر كتاب به اهميت تـــوان اعتمادآفريني سازمانها اشاره مي كند و مي گويد: اعتماد يكي از آن چيزهاي شكننده است كه آفرينش آن دشوار و از دست دادن آن آسان است. رهبران 5 هنر دارند كه سبب اعتمادآفريني مي شود: شايستگي، پايائي (ثبات قدم)، مهرباني، رك گويي، منش.

  مؤلف ضمن تاكيد بر اين سخن كه مهمترين عنصر رهبري، منش است مي گويد: موفقيت در رهبري يعني داشتن مجموعه اي از صفتها كه همه رهبران بايد داشته باشند و سر سلسله آن صفتها منش است. (57)

  »معنا دادن« به كار از ديگر نكاتي است كه بر آن تاكيدشده است. اگر هدف و معناي كار را به كاركنان گوشزد كنيم، كارآيي و بهره وري آنها تقويت مي شود. گروههاي برگزيده رهبراني دارند كه خود را وقف آزادكردن تواناييهاي همكاران خود مي كنند... انسان عاشق مشكل گشايي است و ترجيح مي دهد با كساني گره گشايي كند كه مورداحترام باشند و به او احترام بگذارند. (77)

  نويسنده ضمن ضرورت بيداركردن حس تعلق و وابستگي در انسانها به نقل از يك نويسنـــده ايتاليايي مي گويد: »ما انسانها فرشته هايي هستيم كه يك بال داريم، پرواز هنگامي ميسر مي شود كه بال به بال يكديگر بدهيم«. در ايــن زمانه بهترين مديران كساني هستند كه گروه ساز و جامعه سازند. اعتماد، چسب و ملاطي است كه گروهها را به يكديگر پيوند مي دهد. (80)

  او به نقل از پيتر دراكر، هدف اصلي مديران و رهبران را، ايجاد جامعه اي مي داند انساني كه چسب و ملاط آن كار و هدف نهايي مشترك است. نويسنده نيز اعتقاد دارد كه هرچه بيشتر سزاوار اعتمـــاد و با زمانه خود هماهنگ تر مي شويم بهتر مي توانيم تحول سازمانها را رهبري كنيم.

  سازمانهاي ما بيشتر به رهبر نياز دارند، به كساني كه كار درست انجام دهند. مديران كساني اند كه كارها را درست انجام مي دهند و بين اين دو تفاوت از زمين تا آسمان است. (90)

  وارن بنيس ضمن برشمردن ده صفت برجسته براي مديران و رهبران آينده مي گويد »ما به رهبراني نياز داريم كه براي خود آرمان، آرزو، رسالت و هدف دوردست (راهبردي) داشته باشند«. (92)

  بخش 2 - تدبيرها و رفتارهاي تيمي

  نويسنده در اين بخش با تاكيد بر ضرورت به كارگيري تدبيرهاي جمعي به جاي سياستهاي فردي معتقد است كه درعصر حاضر هيچ سازماني را نمي توان پيدا كرد كه نسبت به دگرگونيها بي تفاوت و درعين حال پايدار و كامياب باشد. وي با اشاره به اينكه »كوچك شدن« آخرين چاره براي رويارويي با مشكل سازمانهاست نه نخستين چاره، براين سخن كه وقتي درآمد زياد شد و سود بالا رفت، رهبران بايد كاركنان را در درآمدها سهيم كنند تاكيد دارد.

  مؤلف شتاب دگرگونيها را موجب پاره شدن رشته نظام فرماندهي پيشين (مديران هركول آسا) دانسته و معتقد است ماندگاري سازمانهــــاي موفق زمانه ما درگرو كيفيت ايده هاي آنهاست. ايده ها هم مثل پروانه هستند زيبا و گريزپا. او نيز با يادآوري سودمند دانستن 15 توصيه براي مديران مي گويد، گروههاي بزرگ و شايسته، كانون افراد مستعدي است كه مي توانند با هم كار كنند ودرعين حال به نتيجه كار مي انديشند.

  امروزه گزينش نخبگان و نگاهداري آنها يكي از مسئوليتهاي مهم رهبران است. بهترين نخبه ها جذب بهترين محيط ها مي شوند. نخبگان همواره درجستجوي آزادي، شعور، بالندگي، آرمان و رسالت هستند. در چشم آنها آزادي خلاق و فرصت عمل ارزش دارد. (135)

  او ضمن بيان شيوه هاي مختلف براي استفاده از نخبگان مي گويد: »درعصر اطلاعات، كاركنان نه فقط به بزرگترين دارايي شركتها تبديل شده اند، بلكه نقش يگانه منبع پايدار مزيت رقابتي را نيز پيدا كرده اند«. (138)

  وي گروههاي بزرگ و متعالي را عرصه پرورش رهبران بزرگ مي داند و مي گويد »گروهها صرف نظر از شاداب ساختن توان مغزي اعضاء براي زنده ماندن در اين دنياي تنهايي موثر هستند. (150)

  نويسنده با بيان اينكه گروههاي بزرگ و برجسته همواره براي خود دشمن دارند، يكي از مهمترين مسئوليتهاي رهبران اين گروهها را دور كردن دست بوروكراتها از افراد و محيط كار مي داند. وي همچنين با اشاره به دگرگونيهاي ناشي از فناوريهاي پيشرفته، دستورعملهاي مهمي را به مديران و سازمانها براي مقابله با تندپيچ ناشي از اين دگرگونيها بيان مي كند كه آموزنده است.

  بخش 3 - مديريت و رهبري نمونه

  بنيس در كتاب خود رهبري نمونه را، نوعي از رهبري مي داند كه حاصل آن سازمانهاي خلاق، زيرك و نمونه باشد. به بيان ديگر رهبري نمونه عبارت است از ظرفيت پيشگامي در خلق ساختاري اجتماعي و طراحي سازماني كه بتواند الهام بخش كاركنان در پيروي از او شده، سرمايه معنوي توليد كرده و مزيت رقابتي به دست آورد. سرمايه معنوي يعني انديشه، خيال و بينش كه سرچشمه نوآوري هستند.

  هيچ سازماني نمي تواند پابرجا بماند مگر آنكه رهبران آن به مساله چگونگي توليد سرمايه انساني بپردازند. بيل گيتس گفته است »يگانه دارايي مايكروسافت قدرت تخيل كاركنان آن است«.(205)

  تــدبير هيجدهم كتاب درباره منافع همه ذي نفعــــان است. رهبر اين زمانه بايد همه ذي نفعان، و نه فقط سهامداران را درنظر بگيرد. او بايد در بين اين گروهها نوعي تعادل و موازنه ايجاد كند. (207)

  نويسنده معتقد است براي اينكه به رهبراني واقعي تبديل شويم بايد بكوشيم انسانيت خود را كامل كنيم. او نيز شش مورد ايجاد نظامهاي خشنودسازي، ايجاد شوراهاي مديريت، خلق فضاي مساعدت، درك فرايند سازگاري، تعيين هدفها و تعهدهاي سازماني و مهار سرنوشت را از موارد مهمي مي داند كه رهبران قادرند از طريق آنها با چالشهاي سازمانهاي خود مقابله كنند.

  بنيس شش نيروي مهم را در دنياي امروز موثر مي شناسد كه براي رويارويي با آنها نيازمند مديريت هستيم: همبستگي جهاني، فناوري، به هم پيوستن و تملك، مقررات زدايي و وضع مقررات تازه، مسايل جمعيتي و اصول ارزشي، زيست بوم. (242)

  او به معماري دوباره و زيرو رو كردن سازمانها و بنگاهها و تحول دائمي جهت گيريها اعتقاد دارد و مي گويد زير و رو كردن 5 ركن اســــاسي دارد: آرمان شجاعانه، رويكرد قاعده مند، نيت و عزم مشخص، روش مخصوص، مديريت جا ندار و ثمربخش. وي براي معماري مجدد 5 هدف قائل است: افزايش بهره وري، بهينه كردن ارزش سازمان نزد سهامداران، دستيابي به نتايج چشمگير، يكپارچه كردن وظايف، حذف راهها و كارهاي نالازم. (256)

  نويسنده كاميابي را از آن كساني مي داند كه پيش از سربرآوردن مشكلات، آنها را شناسايي و ريشه يابي كنند. در اثر دگرگونيهاي سريع نه تنها مديران عامل بلكه همه رهبران رده هاي مختلف سازمان مي بايست خود را بازسازي و نقش رهبري خود را از نو تعريف كنند. (273)

  وارن بنيس در صفحات پاياني كتاب بر اين نكته انگشت مي گذارد كه سازمانهايي كه شكست مي خورند، كمابيش هميشه شكست آنها به دليل نبود رهبري در تمام رده ها بوده است. همه كاركنان در انواع سازمانها از رهبران خود چهار شايستگي مي خواهند: 1 - جهت و معنا، 2 - اعتماد و پاسداري آن، 3 - موجد اميد و خــوش بينــــــي، 4 - نتيجـه و حاصل كار.


  اطلسATLAS ( از القاب حضرت عباس به معنی بسیار شجاع )
 10. #29
  javad jan آواتار ها
  • 28,451
  • 19,067
  مدیر بخش

  عنوان کاربری
  مدیر کل تالار فنی و مهندسی
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل تحصیل
  تهران
  شغل , تخصص
  کارشناس کنترل پروژه
  رشته تحصیلی
  مدیریت اجرایی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  11,406
  پست های وبلاگ
  564

  پیش فرض

  مديريت زندگي شغلي به سبك جوجه اردك زشت

  كتاب " مديريت زندگي شغلي به سبك جوجه اردك زشت" بر پايه داستان‌هاي كلاسيك "هانس كريستين آندرسون" توسط "دكتر مت نورگارد" و با مقدمه "دكتر استفان آر. كاوي" نوشته شده است و نسخه اريجينال توسط "انجمن مديريت آمريكا (آما)" چاپ شده است.

  اين كتاب به همت بابك سپاس مقدم و آرزو گلشني غفار ترجمه و با همكاري گروه سرآمد در اختيار علاقمندان قرار گرفته شده است.

  اثر شامل دو بخش داستان‌هاي پرياني و متون مديريتي است كه بسياري از اين داستان هاي پرياني آندرسون را در دوران كودكي خوانده‌ايم و يا شنيده‌ايم.

  اين كتاب را براي محيط‌هاي شغلي نگاشته است اما درس‌ها و مطالب به قدري جذاب و كاربردي هستند كه به راحتي مي‌توانند در محيط‌هاي خانوادگي و حتي در دنياي خصوصي و فردي نيز قابل تجربه و استفاده ‌باشند.

  چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟ حکایتی ساده است که حقایقی عمیق را آشکار می سازد. این داستانی است درباره تغییراتی که در یک هزار تو جایی که چهار موجود جالب به دنبال پنیر می گردند اتفاق می افتد. البته پنیر استعاره ای است از آنچه ما در زندگی به دنبال آن هستیم، از شغل،ارتباطات، پول ، خانه بزرگ گرفته تا آزادی، سلامتی، شناخت و آرامش روحی. و هزار تو همان مکانیست که برای به دست آوردن آنچه به دنبالش هستیم در آن وقت می گذرانیم. و می تواند مؤسسه ای باشد که در آن کار می کنیم، اجتماعی که در آن زندگی می کنیم و یا روابطی که در زندگی مان با آن مواجه هستیم.
  این اثر شگفت انگیز کاریست از نویسنده بزرگ، دکتر اسپنسر جانسون، که به شما نشان خواهد داد:
  تغییر را پیش بینی کنید.
  خیلی سریع خود را با تغییر وفق دهید.
  از تغییر لذت ببرید.
  خود را برای تغییرات بعدی آماده کنید.


  اطلسATLAS ( از القاب حضرت عباس به معنی بسیار شجاع )
 11. #30
  javad jan آواتار ها
  • 28,451
  • 19,067
  مدیر بخش

  عنوان کاربری
  مدیر کل تالار فنی و مهندسی
  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  محل تحصیل
  تهران
  شغل , تخصص
  کارشناس کنترل پروژه
  رشته تحصیلی
  مدیریت اجرایی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  11,406
  پست های وبلاگ
  564

  پیش فرض

  اخلاق در روابط عمومی
  نویسندگان: فیلیپ سیب-کتی فیتز پاتریک


  خلاصه كتاب
  با ترجمه : عباس قنبري
  تلخيص: محدثه بختياري
  مقدمه: آموزش اخلاق حرفه ای در روابط عمومی: اخلاق از موضوعات بحث برانگیز است که متکی بر نظام ها ی ارزشی است و بر اساس آن فرد خوب و بد را تشخیص داده و به پرسش های مربوط به رفتارهای اخلاقی در جامعه یا محیط کار پاسخ می گوید . شکل گیری معیارهای اخلاقی در ذهن
  افراد متاًثر از عوامل گوناگونی نظیر مذهب ، خانواده ، شرایط محیطی ، جایگاه اجتماعی ، سن و جنس ، نژاد و غیره می باشد و در یک تقسیم بندی ساده می توان افراد وارزشهای فردی آنها را به سه دسته تقسیم کرد :
  مطلق گرایان ، عقل گرایان و موقعیت گرایان . قضاوت های اخلاقی بخشی از تصمیم گیری های روزمره شاغلان حرفه ای جامعه است . اخلاق حرفه ای را می توان از طریق آموزش و در محیط کار فرا گرفت . مطالعه روی اخلاق مذهبی و فلسفی از متون کلاسیک یونان و با آثاری از افلاطون و ارسطو آغاز می شود. ایمانوئل کانت ( 1804 ـ 1724 ) از فلاسفه ای است که در اخلاق به عنوان وظیفه ای که حتی اگر عمل به آن ضرری در پی داشته باشد ، یاد می کند . جان استوارت میل نیز بر سود مندی آن تاکید می کند و هنجار شکنی روزنامه نگاران را هر زمان که در جهت احقاق حقوق مردم در مقابل دولت باشد مجاز می شمرد.
  روابط عمومی یکی از حرفه هایی است که به علت اهمیت و نقش آن در عرصه های ملی و بین المللی دارای ضوابط اخلاقی با قدمت تاریخی چندین دهه می باشد و در آن پنج نوع رابطه یعنی وظیفه نسبت به خود ، نسبت به مخاطب ، نسبت به کار فرما ، نسبت به حرفه و نسبت به جامه مورد تاًکید فرار می گیرد . در عرصه ملی میتوان به کشور انگلستان اشاره کرد که در سال 1923 مقررات حاکم بر پابلیسیتی را به تصویب رساند و پس از آن در آمریکا آیین نامه حرفه ای روابط عمومی تدوین گردید . در عرصه بین المللی روابط عمومی نیز ر سال 1961 ، انجمن بین المللی روابط عمومی ( ایپرا ) با الهام از اعلامیه جهانی حقوق بشر پنج اصل پایه و عام را به عنوان اصول اخلاق حرفه ای در روابط عمومی مورد تصویب قرار داد که لا تغیرات جزئی که سالهای بعد و از جمله در کنفرانس تهران صورت گرفت ، هنوز ناظر بر فعالیت های شاغلان این حرفه در جهان می باشد.


  اطلسATLAS ( از القاب حضرت عباس به معنی بسیار شجاع )
برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •