بالا
لامپ رشد گیاه

 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله


 تایپ متن و مقاله و پایان نامه

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1

موضوع: جایگاه کمدی الهی در ادبیات جهان

 1. #1
  غریب آشنا آواتار ها
  • 1,800
  • 2,343
  مدير بازنشسته

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  محل تحصیل
  باشگاه دانشجویان پیام نور-طبقه ی اول-پلاک7
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  1,198
  پست های وبلاگ
  30

  Icon140 جایگاه کمدی الهی در ادبیات جهان

  جایگاه کمدی الهی در ادبیات جهان
  « کمدی الهی» اثر «دانته آلیگیری» نابغه ایتالیایی یکی از شاهکارهای ادبی جهان محسوب می‌شود و به عنوان اثری بدیع جایگاه خاصی در ادبیات جهان دارد.


  در تاریخ هنر و ادبیات جهان، بعضی آثار وجود دارند که دنیا آنها را از شاهکارهای مسلم نبوغ بشری به شما آورده است. این‌ها بر خلاف آن دسته آثاری هستند که خاص یک اثر یا سرزمین اند و به همین جهت با گذشت زمان جلوه و فروغ خویش را از دست نمی‌دهند بلکه به مرور زمان تابنده تر و پر جلوه تر می‌شوند و هر قدر روزگار بیشتر می‌گذرد، عظمت و جلالی فزونتر پیدا می‌کنند.


  «ونوس» میلو، «موسی» میکل آنژ، «ژوکوند» لئوناردو داوینچی ، «ایلیاد» هومر، «جمهوریت» اقلاطون ، شاهنامه فردوسی و بسیاری از آثار شکسپیر ، مثل کمدی الهی دانته از آثاری هستند که دنیا آنها را از بزرگترین آثار قریحه و نبوغ بشری بشمار می‌آیند………
  تاکنون متفکران، ادبا و هنرمندان درجه اول دنیا آن قدر از این اثر تجلیل و ستایش کرده اند که مجموعه ی سخنان آنها در این باره خود به یقین از قطر «کمدی الهی» افزون می‌شود.


  اگر از نظریات مبالغه آمیزی که بیش تر زاده ی افراط جذبه و اشتیلق گویندگان آنهاست بگذریم، می‌توان با اطمینان خاطر گفت که بعد از انتشار «کمدی الهی» یعنی در شش قرن اخیر، هیچ اثر ادبی در مغرب زمین مقام این کتاب را به دست نیاورده است. ارقامی‌که درباره ی نفوذ این کتاب در دنیا از طرف دانته شناسان برجسته تنظیم شده، چنان است که گاه باور کردن آنها دشوار به نظر می‌رسد.


  کمدی الهی یا La Divina Commedia که بزرگترین اثر دانته و مشهورترین شاهکار ادبی ایتالیا و بزرگترین محصول فکری و ادبی قرون وسطای مغرب زمین به شمار آمده و نیز اکنون هم بزرگترین اثر ادبی جهان نامیده می‌شود، محصول دوران بیست ساله ی غربت و در به دری دانته است.


  خود دانته این کتاب را فقط کمدی نامیده بود و لقب الهی به مفهوم ارتباط این اثر با دنیای ماوراطبیعه و آسمانی، و از سویی حاکی از زیبایی و لطلفت خدایی این اثر است.


  اطلاق عنوان کمدی به این کتاب از طرف دانته، به مفهومی‌که امروزه کلمه ی کمدی برای ما دارد، مربوط نیست. خود او می‌گوید که تراژدی یعنی اثری منظوم یا سبک شعر خواص، کمدی یعنی اثری با سبک متوسط، و ترانه یعنی اثری با سبک عامیانه و او خود، در مقابل «انه ید» ، ویرژیل که خود ویرژیل آن را «تراژدی بلند پایه» خوانده است، این مجموعه را کمدی نام داده است، زیرا کمدی ماجرایی است که بر خلاف تراژدی از «بد» شروع می‌شود و به «خوب» پایان می‌یابد.


  این اثر از همان زمان دانته به شهرت خاصی دست یافته اما در تمام دوره ی ششصد ساله اش نیز که از تدوین آن می‌گذرد، جز مدت کوتاهی در عصر رنسانس همواره در صدر آثار ادبی مغرب زمین بوده است.


  « کمدی الهی» در درجه ی اول یک اثر شاعرانه و استادانه و بسیار عالی است. دانته با این مجموعه نه تنها بزرگترین اثر ادبی کشور خود را آفریده، بلکه «زبان» ملت و مملکت ایتالیا را پی ریزی و از آن محافظت کرده است. زبانی خوش آهنگ و شیرین.


  این اثر مقیاس و محک سخن پردازی زبان ایتالیایی محسوب می‌شود، هم چنان که زبان سعدی و حافظ ما «سرحد سخن دانی» فارسی است؛ زیرا هنوز هم کسی نتوانسته است در ایتالیا پا از حد دانته فراتر بگذارد، هم چنان که کسی نتوانسته است بهتر از سعدی و یا حافظ از ما سخن بگوید.


  در درجه ی دوم « کمدی الهی» یک داستان استادانه ی بسیار عالی است که از قدرت داستان پردازی دانته حکایت می‌کند. طنز گفتار و شیوه نقل حوادث و وقایع و دقتی که در وصف جزئیات و ریزه کاریهای «سفر» به دوزخ و برزخ و بهشت به کار رفته است، بدین داستان طولانی صورتی خاص می‌دهد و آن را به شکل سفرنامه ی واقعی یک مسافر در می‌آورد. به طوری که از همان اول، خواننده فراموش می‌کند که آنچه می‌خواند، زاده ی خیال پردازی یک شاعر است و به عکس چنین می‌پندارد که واقعا یک نفر مسافر، هم چنان که از شهری به شهری و از کشوری به کشوری سفر می‌کند، در این جا به دنیای دیگری سفر کرده، این حوادث را به چشم دیده و جزئیات آن را یادداشت کرده است تا برای دیگران نقل کند. حتی از روی مندرجات این مجموعه، به آسانی می‌توان نقشه ی جغرافیایی دوزخ و طبقات مختلف آن و طول و عرض قسمتها و همواری و ناهمواری جاده‌ها و وضع رودها و برج و باروها و صخره‌ها و غیره را تعیین کرد. این قدرت عجیب در جلب توجه خواننده و جذب او از راه به کار بردن کلمات و تشبیهات و استعارات و جملات خاص (که تاثیر آنها به دقت و با تسلط کامل در روانشناسی حساب شده است) دانته را به یکی از نوادر عالم ادب تبدیل کرده است.


  یک نویسنده و دانته شناس معروف و معاصر آمریکایی، با نام «مک الیستر» در این باره می‌نویسد:«ترکیب صداها، آثارترس، ترحم، وحشت، نفرت، اشتیاق، نگاه و گفتار در سراسر این اثر، به خصوص در دوزخ طوری است که هر کس بی اختیار خود را در وسط صحنه ای که دانته برای او تجسم کرده است، احساس می‌کند، چنان که دانته را می‌توان استاد واقعی هنر سه بعدی دنیای امروزی دانست».


  بسیاری بر این باورند که این شاهکار دانته متاثر از چند اثر متقدم بر اوست: مانند کتابهای «ارداویراف نامه» که ده قرن پیش از کمدی الهی نوشته شده و از کتابهای زرتشتی است که ارداویراف یک مصلح زرتشتی است که به دنیای ارواح صعود می‌کند تا در آن جا حقیقت را از نزدیک ببیند و خبر آنرا به خاک نشینان برساند.


  و کتاب دیگر «سیرالعباد الی المعاد» سنایی است که از لحاظ پیچیدگی کمدی الهی را تداعی می‌کند.


  بهرحال کمدی الهی دانته یک اثر بی نظیر فکری، فلسفی و در اصل عصاره ای است از تمامی‌علوم و اطلاعات و نظریات و عقاید فلسفی چند هزار ساله ی بشریست و چنانچه گفته اند «مجموعه ی کمالات و ممیزات انسانی همراه با طبیعت و گذشته و حال، محصول خاصی پدید آورده اند که برای همه ی مردم جهان و همه ی ادوار و قرون قابل درک و استفاده باشد»


  منبع: رشد مجله زبان و ادب فارسی – ش ۳ از دوره ۲۴ بهار ۹۰


  از این کتاب ترجمه‌های گوناگونی به فارسی انجام شده است که متاسفانه سلیقه مترجمین و یا اعمال بعضی از سانسورها از ارزش واقعب ادبی و فلسفی آن کاسته است اما بهر حال خواندن این شاهکار بزرگ ادبی جهان را توصیه می‌کنینم: دکتر غلامرضا ابری


  smsplz.com

  ...

  ﭠۄﺁטּὧـعــر بلندےکهﺁرزۄ میکنم امضاے ﻣـנּ زیر ﺁטּ باشد!
 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •