بالا
لامپ رشد گیاه

 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله


 تایپ متن و مقاله و پایان نامه

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 از مجموع 6

موضوع: * انواع آسيب هاي متداول ورزشي را بشناسیم*

 1. #1
  alamatesoall آواتار ها
  • 6,852
  • 7,384

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شغل , تخصص
  دانشجو
  رشته تحصیلی
  روانشناسی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  6,548
  پست های وبلاگ
  45

  Fileupload * انواع آسيب هاي متداول ورزشي را بشناسیم*

  متداولترين آسيب ديدگي پا ، رگ به رگ شدن است كه با پيچش زياد مچ پا به داخل به وجود مي آيد . ( رگ به رگ شدن به پاره شدن يا كشيده شدن رباط ها و تاندون ها اطلاق مي شود ، در حاليكه مفهوم كشيدگي ، پاره شدن عضله هاست ) . در رگ به رگ شدن رباطهاي جانبي كه در طرفين قرار دارند كشيده يا پاره مي شوند . در اين حالت ، معمولا براي جلوگيري از جابجائي مچ ، باند پيچي ضروري است ، زيرا اطراف مچ پا ناحيه اي حساس است و راه رفتن براي بيمار مشكل مي شود .

  زمانيكه آسيب ديدگي بهبود يابد ، راه رفتن آسانتر مي شود . اما ناحيه صدمه ديده حساسيت زيادي براي صدمه و آسب هاي ناشي از دويدن يا چرخش و گردش ناگهاني خواهد داشت . شكستگي مچ پا شكستگي مچ پا معمولا در قسمت قوزك جانبي خارجي پا صورت مي گيرد كه اغلب توام با رگ به رگ شدن است . در تمام موارد شكستگي مچ يا كف پا ، اين قسمت را گچ ميگيرند و از حركت آن جلوگيري مي كنند . بعد از آنكه گچ باز شد ، لازم است ناحيه آسيب ديده براي مدتي درمقابل فشارهاي شديد محافظت شود .

  آسيب هاي زانو و ساق پا آسيب هاي شايع در زانو عبارتنداز :
  1- رگ به رگ شدن رباط جانبي
  2- رگ به رگ شدن رباط صليبي
  3- پاره شدن مينيسك هلالي شكل زانو

  صدمات وارده به رباط ها باعث مي شود زانو استواري لازم را نداشته باشد ، يعني رباط ها قادر نيستند بين استخوان ران و درشت ني هماهنگي لازم را به وجود آورند . با پاره شدن مينيسك هلالي شكل ، در صورتيكه غضروف جابجا شود ، زانو قفل مي گردد و از حركت باز مي ايستد . در صورتي كه آسيب ديدگي زانو شديد باشد عضله راست كننده چهار سر زانو ضعيف مي شود . بعد از درمان براي بازگشت قدرت زانو استفاده از برنامه هاي آماده سازي و تقويت عضله چهار سر ران ضروري است . رگ به رگ شدن و كشش عضلات ستون فقرات در اين قسمت آسيب ديدگي هاي ستون فقرات تنها پيرامون آسيب ديدگي هاي وارده بر عضلات ، رباط ها و تاندون هاست نه آسيب ديدگي هاي مربوط به عصب هاي ستون فقرات . ناحيه گردن به شدت در برابر رگ به رگ شدن و كشيدگي آسيب پذير است .

  افرادي كه سابقه آسيب ديدگي گردن دارند ، اغلب در نتيجه يك چرخش ناگهاني ، كشش زياد عضله يا تكان شديد سر مجددا دچار آسيب ديدگي مي شوند . كسانيكه در ناحيه ستون فقراتشان آسيب ديده اند . در صورت چرخش ناگهاني بدن ، خم شدن زياد از ناحيه كمر ، يا بلند كردن وزنه در حالتي كه پشت خم شده است ، نيز مجددا دچار صدمه خواهند شد . آسيب هاي كمربند شانه اي ، بازو و دست .

  آسيب هاي رايج اين قسمت عبارتنداز :
  1- كشيدگي عضلات گرداننده مفصل شانه
  2- در رفتگي مفصل
  3- شكستگي استخوان ترقوه
  4- شكستگي زندزبرين و زندزيرين ( استخوانهاي ساعد ) .
  5- استخوانهاي كوچك مچ دست .

  در مورد شكستگي و رگ به رگ شدن ، جلوگيري از حركت با باندپيچي امكان پذير است ، اما در مورد شكستگي ها معمولا ناحيه را گچ مي گيرند و براي مدتي از جابجا شدن آن جلوگيري مي كنند . ناحيه آسيب ديده براي مدتي حساس است و حتي بعد از باز كردن باند يا گچ به شدت آسيب پذير است و با فشار زياد بر آن مجددا صدمه مي بيند . در هر نوبت كه شانه در رفتگي پيدا مي كند . رباط ها و تاندون ها كشيده مي شوند و امكان صدمه ديدن و در رفتگي مجدد ، بيشتر مي شود
  .

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

 3. #2
  alamatesoall آواتار ها
  • 6,852
  • 7,384

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شغل , تخصص
  دانشجو
  رشته تحصیلی
  روانشناسی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  6,548
  پست های وبلاگ
  45

  Fileupload ادامه

  فردي كه شانه اش چند نوبت در رفته است . بايد از اجراي تمام فعاليت هاي شديدي كه سبب مي شود آرنج از شانه بالاتر رود ، بپرهيزد . روانشناسي ورزشي رشد چشمگير روانشناسي ورزشي در دو دهه اخير ، عرصه ورزش جهان را متحول ساخته است ، تا جائيكه در دانشگاههاي بزرگ اين موضوع تدريس مي شود و تحقيقات بيشماري در اين زمينه انجام شده است و يافته هاي بسياري در اين مورد بر گنجينه دانش بشري افزوده شده ، استفاده از علوم روانشناسي در سطوح مختلف تعليم و تربيت ، ضامن رشد شكوفايي استعدادهاي بشري گرديده و امروزه كمتر گروه يا دسته اي را خواهيم يافت كه بدون استفاده از اين علم برنامه هاي آموزش و پرورش خود را پياده و دنبال نمايد .

  و در اين راستا مربيان ، ورزشكاران و انديشمندان تربيت بدني نيز در جها نيل به اهداف تربيت بدني و رسيدن به آمادگي رواني بهتر در گروههاي مختلف ورزشي از يافته هاي اين علم بهره مي برند . كاربرد اصول و مباني روانشناسي در امر توسعه و بهبود اجراي مهارت هاي ورزشي مورد تأكيد محققان اين رشته استو مربيان و معلمين تربيت بدني در جهت پيشرفت ورزشكار و توسعه ميزان يادگيري و رشد و تكامل و نقش پديده هاي هيجاني ، عاطفي ، انگيزش ، اعتماد به نفس و صفات شخصيتي و … ناگزير به داشتن آگاهي از يافته هاي اين علم هستند و ورزشكاران نيز مي توانند با بهره گيري از اين علم اجراي بهتري را به نمايش بگذارند .

  ورزش ، اضطراب ، فشار و تنش اضطراب : يك حالت پيچيده هيجاني است كه به وسيله ترس معمولي يا احساس خطر كه معمولا با تنش همراه است مشخص مي شود . اضطراب به بيم و ترس مربوط بوده و غالبا با شكست واقعي يا پيش بيني شده وابسته است . احساس ناامني عاطفي معمولا قسمتي از اضطراب را تشكيل مي دهد . فشار : حالتي است كه با وقوع آن تعادل طبيعي بدن به هم مي خورد و به وسيله هر نوع تهديدي كه بر ارگانيزم اعمال مي گردد ، به وجود مي آيد . بيماري ضربه روحي ، گرما ، سرما ، تشنگي و خستگي مي توانند باعث ايجاد فشار شوند . تنش : بازتاب حالت آمادگي است كه به وسيله يك انقباض مداوم جزئي از عضلات معين بدن ، احساس عصبانيت و آشفتگي جسمي و تدارك براي عمل بر مبناي دريافت يك محرك مشخص مي شود . اضطراب : فشار ، تنش و تحريك هيجاني همگي حالتي از انسان را توصيف مي كنند كه براي انجام يك عمل آماده مي گردد .

  با افزايش اضطراب و فشارو تنش ، مكانيزم هاي فيزيولوژيك فرد نيز افزايش مي يابد و فرد براي جنگيدن يا عقب نشيني آماده مي شود . در ورزش اين حالت را حالتي از تحريك هيجاني مي دانيم و به نام برانگيختگي و آماده شده مي شناسيم . اصولا اضطراب و تنش و تحريك هيجاني همه در آمادگي ذهني و جسمي براي يك بازي يا مسابقه درگيرند و جزء لاينفكي از انگيزش براي رسيدن به هدف هستند .

  نقش انگيزش در يادگيري حركتي و اجرا

  - اگر ميزان انگيزش از ميانگين كمي بالاتر باشد به يادگيري و اجرا كمك مي كند .
  - اگر ميزان انگيزش در سطح بالا باشد براي حركات و مهارت هاي غير ظريف مفيد است .
  -براي كارها و يا مهارت هاي ظريف اگر ميزان انگيزش زياد باشد در روند يادگيري و اجرا اختلال ايجاد مي كند و اثر منفي دارد .

  بازخود مقايسه ارگانيزم انسان با يك كامپيوتر تركه انسان انواع و اقسام اطلاعات و داده ها را از ارگان هاي مختلف دريافت كرده و سپس آنها را رمزگذاري . ذخيره و تفسير مي كند ، مفيد به نظر مي رسد . اطلاعات ذخيره و تفسير شده ، همراه با داده هاي اضافي تازه وارد براي فعال كردن و انتشار پاسخ هايي كه بر اعمال همه انواع ارگانهاي عمل كننده تأثير گذاشته و آنها را هدايت مي كند به كار برده شود . اطلاعات و انقباض فرايند هاي فكري عمل مي كنند . فرايند دريافت اطلاعات حسي ، تفسير آن و ارزيابي محرك ها به منظور سازگاري مجدد ، بازخورد ناميده مي شود . بازخورد به دو نوع داخلي و خارجي تقسيم مي شود .

  بازخورد داخلي : اطلاعاتي است كه از گيرنده هاي عمقي و دوكهاي عضلاني نشأت مي گيرد .

  بازخورد خارجي : اطلاعاتي است كه از خارج از بدن سرچشمه مي گيرد .

  آگاهي از نتايج به منظور ايجاد انگيزش و هدايت يادگيرنده در سراسر تاريخ بشر كاربرد داشته است . ورزشكاران نيز خود را آزمايش مي كنند و نتايج حاصله را با نتايج قبلي خود و ديگران مقايسه مي كنند و اين دقيقا به منظور آگاهي از نتيجه كار خود و يافتن نكات مثبت و منفي آن مي باشد . خشم و پرخاشگري خشم و پرخاشگري پاسخ هاي شاخصي هستند به ناكامي ها و شدت آنها متناسب با درجه ناكامي است .

  خستگي ، گرسنگي ، بيماري و اضطراب انگيزه خشم را افزايش مي دهند . در فعاليت هاي ورزشي بسياري از ناكامي ها مي تواند به دلايل زير بوجود مي آيد . تحقير بازيكن ، عدم عضويت به تيم ، خطاهاي شخصي زياد ، شرايط و زندگي خصوصي ورزشكار ، تمرينات و سفرهاي طولاني سخت و خسته كننده ، تنبيه و … . واكنش فيزيولوژيك بدن در حالت خشم افزايش هورمون آدرنالين است كه موجب غلبه فرد بر خستگي مي شود ، همچنين خشم گاهي مي تواند عامل بي حالي و لختي بدن شود .

  در هر صورت خشم مي تواند محركي براي عمل قوي تر باشد و اين در حالي است كه خشم غير قابل كنترل نيز مي تواند خطرناك و مضر باشد . در خصوص پرخاشگري مي توان گفت كه ابزار هر گونه پرخاشگري در صورتي كه براي جامعه خطرناك نباشد و اثر تخليه كننده داشته باشد مفيد است و رفتار خصومت آميز پرخاشگرانه هميشه به علت ناكامي نيست و به دلايل ديگري است .

  البته بايد توجه داشت كه ارضاء همه نيازها به طور كامل ، امكان پذير نيست و ناكامي و به دنبال آن پرخاشگري يكي از پديده هاي تدريجي زندگي است . آمادگي ذهني آمادگي ذهني نمي تواند از آمادگي جسمي جدا باشد ، خستگي ، دلسردي ، كمبود سازگاري ، ناكامي ، كمبود تمرين و عدم تصميم گيري همه به هم ربط دارند و بالعكس محيط و شرايط مناسب به ترقي و تعالي منتهي مي شود .

 4. #3
  alamatesoall آواتار ها
  • 6,852
  • 7,384

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شغل , تخصص
  دانشجو
  رشته تحصیلی
  روانشناسی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  6,548
  پست های وبلاگ
  45

  Fileupload ادامه

  مهارت باعث ايجاد اعتماد مي شود و آمادگي جسماني گامي به سوي آمادگي ذهني است .
  ارزش در ورزش توسعه و تكامل منش از طريق فعاليت هاي ورزشي هميشه يكي از موضوعات مورد بحث علماي تعليم و تربيت بوده است . در فعاليت هاي ورزشي موقعيت هاي تصميم بر انگيزاننده اجتماعي فراواني ايجاد مي شود كه مي تواند به صورت سازنده و مطلوب ، شكل دهنده منش انساني باشد .

  تربيت بدني از جنبه هاي متعدد مي تواند در توسعه و تكامل ارزش ها نسبت به ساير دروس پيشي بگيرد . يك شخص از طريق تربيت بدني و ورزش با موقعيت هاي زيادي درگير مي شود كه مي بايد به تنهايي در برابر آنها مقاومت نمايد و هيجان شديدي را تحمل كند . زندگي انسان مملو از اين موقعيت هاست و فرد بايد نحوه برخورد با آنها را ياد بگيرد ، درس هايي كه از ورزش ياد گرفته مي شوند ، مي توانند انسان رادر اتخاذ تصميم هاي درست و قضاوت هاي اخلاقي در زندگي ياري نمايد افرادي كه در هر فعاليتها و برنامه هاي ورزشي شركت مي كنند معمولا به وسيله آرمان ها ، اصول و رفتار رهبران سرشناس تحت تأثير قرار مي گيرند .

  خود نظمي ، كنترل هيجان ها ، پذيرش قوانين و مطيع سازي خود به خاطر مصلحت گروه ، نمونه اي از عادات و اصولي است كه در ميادين ورزشي ياد گرفته مي شوند . پايگاه اقتصادي ، اجتماعي و ورزش پايگاه و منزلت اجتماعي ، اقتصادي يك فرد ممكن است ميل به برتر بودن ، انتخاب نوع فعاليت و شانس شركت و موفقيت او را تحت تأثير قرار دهد . لياقت ورزشي يك دانش آموز اعتبار اجتماعي و پذيرش او را از طرف همسالانش مي تواند بالا ببرد . افرادي كه از لحاظ طبقه بندي اجتماعي متعلق به طبقه پايين جامعه هستند غالبا در ورزشهايي مانند فوتبال ، بسكتبال و رزمي موفق تر هستند در صورتي كه كودكان متعلق به طبقه ثروتمند به ورزشهايي مانند گلف ، تنيس ، اسكي و شنا بيشتر روي مي آورند و افراد متعلق به جامعه متوسط معمولا رقابت آميزترين افراد جامعه را در موقعيت هاي گوناگون نشان مي دهند .

  بهترين ورزشكاران معمولا بيشترين تعداد دوستان شخصي را دارا هستند و حتي برتري ورزشي نسبت به توفيق تحصيلي از ديد جامعه سنجي ، جاذبه بيشتري را براي دانش آموزان دارد . محيط خانواده و پايگاه اقتصادي ، اجتماعي در زماني كه افراد دوران كودكي ، نوجواني و جواني خود را پشت سر مي گذارند ، هم بر فرصت هاي شركت در ورزش و هم بر نگرش رواني به سوي ورزش هاي گوناگون تأثير مي گذارد و كليه افرادي كه داراي استعداد و توانايي ورزشي فوق العاده هستند به يك ميزان برانگيخته نمي شوند . تغذيه ورزشي و فعاليت هاي بدني بدن انسان از ميليون ها سلول تشكيل شده است . هر يك از آنها علاوه بر انرژي مورد نياز اعمال اختصاصي ، به طور مستمر براي ادامه حيات ، حفظ شرايط داخلي و تكثير خود به انرژي نياز دارند . توصيه شده است كه انسان بين 1500 تا 3000 كيلو كالري انرژي در هر روز مصرف كند تا نيروي كافي براي ادامه كار با ماشين سلولهاي بدن تأمين شود .

  براي توليد تركيبات درون سلولي علاوه بر مواد غذايي جهت تأمين انرژي به مواد ديگري نياز است . علم تغذيه نوع و مقدار غذايي را كه بايد مصرف شود تا كارآيي بدن به نحو مطلوب انجام شود را مورد مطالعه و بررسي قرار مي دهد . براي بدست آوردن تركيبات شيميايي مورد نياز بدن نبايد بيش از اندازه غذا مصرف شود ، زيرا كليه ها وكبد تحت فشار كار زياد قرار مي گيرند . بسياري از آثار سوء تغذيه روي روند رشد به صورت ناهنجاريهاي جسماني و ذهني آشكار مي شوند و برخي از آنها از ساير ناهنجاري ها بارزترند .

  پژوهشي كه روي سوء تغذيه كه روي سوء تغذيه كودكان شهري آمريكايي به عمل آمده نشان داده كه روند رشد جسماني و ذهني كودكان به طور آشكار به اثر سوء تغذيه به كندي صورت مي گيرد . عوارض جانبي سوء تغذيه در ظاهر عدم سازگاري اجتماعي و همزيستي مسالمت آميز با سايرين است . موارد مورد نياز براي تأمين انرژي بدن از سه منبع كربوهيدرات ها ، چربي ها و پروتئين ها به دست مي آيد . كربوهيدرات ها كربوهيدرات ها منبع انرژي كوتاه مدت در بدن هستند . كربوهيدراتها شامل نشاسته ، سلولز گياهي و تركيبات تك قندي مانند گلوكز ، فروكتوز ، گالاكتوز و مواد نشاسته اي مانند سيب زميني ، حبوبات و غلات مي باشند .

  ليپيدها ( چربي ها ) ليپيدها منبع انرژي دراز مدت مي باشند . ليپيدها موادي چرب مانند روغن ها ، چربي ها و موم ها هستند كه محلول در آب نيستند . روغن هاي روي سوپ گوشت گاو يا خامه روي شير تازه نمونه اي از ليپيدها هستند كه به عنوان يك منبع سوختي در تغذيه و حلال ويتامينها اهميت زيادي داشته ، در توليد هورمون هاي به خصوصي مورد استفاده قرار مي گيرند . همچنين به صورت منبع انرژي در بدن ذخيره مي شوند . علاوه بر اين ذخيره چربي ها در بدن به صورت لايه عايق براي حفظ گرماي بدن و جلوگيري از انتقال ضربه به ادام هاي دروني مي تواند حائز اهميت باشد . چربي به صورت تري گليسريد در بدن ذخيره مي شوند .

  در ضمن كلسترول يكي از ليپيدهاي مهمي است كه در ساختمان غشاي سلولي و غشاي بسياري از ادامك هاي درون سلولي مورد استفاده قرار مي گيرد . هضم و جذب چربي ها به ويژه تري گليسريد ، فسفوليپيدها و كلسترول ، از اثني عشر شروع مي شود و در اين بخش از روده كوچك نمك هاي صفرا قطعات ليپيدها را به ذرات كوچكتر تبديل مي كنند و به اين وسيله با افزايش سطح آنها سبب تأثير آنزيم ها روي ليپيدها و تبديل آنها به اسيد چرب و گليسرول از راه خون يا لنف وارد كبد شده ، براي انتقال به اندامها يا ذخيره شدن آماده مي شوند . پروتئين ها منبع ساختماني و توليد آنزيم هاي سلولي هستند . پروتئين ها تا اندازه كمي در تأمين انرژي سلولي نقش دارند . پروتئين ها تركيبات ساختاري سلولها ، هورمون ها ، آنزيم ها و عناصر انقباضي عضله هستند . پروتئين ها از زنجيره هاي طويل تركيبات نيتروژني به نام اسيدهاي آمينه كه 23 نوع مختلف آن به طور طبيعي وجود دارد ، تشكيل شده اند .ش

 5. #4
  alamatesoall آواتار ها
  • 6,852
  • 7,384

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شغل , تخصص
  دانشجو
  رشته تحصیلی
  روانشناسی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  6,548
  پست های وبلاگ
  45

  Fileupload ویتامین ها

  تعدادي از اسيدهاي آمينه ضروري ، بايد از خارج از بدن تأمين شوند زيرا در داخل آن توليد نميشود . و براي ساختمان انواع پروتئين هاي بدن ضروري هستند . اين اسيد آمينه اي ضروري كه همراه غذا بايد مصرف شوند عبارتنداز : ليزين ، متيونين ، والين و … منابع پروتئيني مهم عبارتنداز : شير غلات و حبوبات . ويتامين ها گر چه ويتامين ها به مقدار بسيار كمي مورد نيازاند ، اما براي اينكه اعمال بدن به نحو كامل انجام كيرد حضور آنها در بدن ضروري است .

  ويتامين ها ي محلول در آب ويتامين c : كه در ميوهاي ترشي وجود دارد و حاوي فاكتور ضد بيماري اسكوربوت است ويتامين c نقش مهمي در نگهداري استخوان ها ، عاج دندانها و غضروف ايفا مي كند . ويتامين c سبب افزايش جذب آهن نيز مي شود . ويتامين c و ورزش كمبود ويتامينc ممكن است روي متابوليسم عضله فوق العاده اثر بگذارد و سبب كاهش كارايي بدن مي شود . كمبود ويتامينc از ذخيره گليكوژن نيز مي كاهد و انقباض هاي عضلاني بدن را به هنگام فعاليت عضلاني به تدريج كاهش دهد . ويتامين c از ذخيره گليكوژن نيز مي كاهد و انقباض هاي عضلاني بدن را به هنگام فعاليت عضلاني به تدريج كاهش دهد. ويتامين c مورد نياز بدن با مصرف ميوه هاي ترش ، برگ سبزيجات ، انواع توت ها يا گوجه فرنگي تامين مي شود .

  ويتاتمين b - كمپلكس . تركيبات b –كمپلكس گروه ديگري از ويتامين هاي محلول در آب هستند كه هر يك از آنها وظيفه خاصي را در بدن ايفا مي كنند ويتامين b در گوشت گاو ، غلات و حبوبات ، شير ، جگر، گردو و بادام ، گندم ، ذرت ، زرده تخم مرغ ، پنير و برگ سبزيجات وجود دارد . ويتامين (b1 ) ريبوفلاوين (b2 ) نياسين ( b5 ) پيريدوكسين ( b6 ) بيوتين (b7 ) اسيد فوليك (b9 ) سينانوكببالامين ( b12 ) اسيد پانتومتنيك و كولين كه شبه ويتامين است ، هر يك از ويتامين هاي b كمپلس براي متابوليسم كربوهيراتها و اسيدهاي آمينه ، تشكيل استات فعال سنتز اسيدهاي چرب و توليد اسيد نوكلئيك براي dna و rna ضرور اند .

  ويتامين هاي محلول در چربي ويتامين a : به عنوان عامل اصلي در ماده اي كه در سلول هاي ميله اي شبكيه براي احساس نور و وجود دارد ، لازم است اگر مقدار اين ويتامين از حد طبيعي كمتر باشد سبب نابينايي موقتي در شب مي شود . منابع غذايي ويتامين a عبارتنداز : پرتقال و سبزيجات مانند سيب زميني هندي و كرفس ، گوشت و جگر .

  ويتامين k : ويتامين k به وسيله باكترهاي كولون ساخته مي شود لذا مصرف آن در رژيم غذايي ضروري نيست . ويتامين k مانند ويتامين e در برگ سبزيجات يافت مي شود . اين ويتامين براي انعقاد خون اهميت دارد .

  ويتامين e : در بسياري از مواد غذايي مانند انواع گوشت ها ، سبزيجات و غلات يافت مي شود و كمبود آن به ندرت در انسانها به وجود مي آيد . گرچه ويتامين e براي افزايش كارآيي ورزشكاران همچنين اسب هاي مسابقه استفاده مي شود . اما مفيد بودن آن كاملا تأييد نشده است .

  ويتامين d : ويتامين آفتاب يا ويتامين d براي استحكام استخوان ها و دندانها ضروري است . ويتامين d پايدارترين ويتامين محلول در چربي است و به طور متداول براي غني كردن شير مورد استفاده قرار مي گيرد . اين ويتامين در اثر تابش آفتاب به يك ماده اي در بدن تبديل مي شود كه يك ماده محلول در چربي است . ذخيره زياد ويتامين هاي محلول در چربي در بدن مي تواند خطرناك باشد . مصرف زياد ويتامين d سبب رسوب كلسيم يا سخت شدن بافت هاي نرم طبيعي بدن مي شود .

  اصلاح املاحي كه براي اعمال طبيعي بدن لازمند عبارتنداز : آهن ، كلسيم ، فسفر ، يد ، سديم ، پتاسيم ، منيزيم ، مس ، سولفور و مقدار بسيار كمي ( روي ) منگنز ، موليبدن ، كبالت ، سلنيم ، كلروبرم . اين املاح به مقدار زياد در گياهان و گوشت حيوانات يافت مي شوند . همچنين در مصرف مقدار آهن بايد بيشتر توجه داشت نياز غذايي هنگام ورزش و تمرين پروتئين ها ( نيازهاي ورزشي ) متابوليسم پروتئين مانند متابوليسم كربوهيدراتها و چربيها تحت تاثير فعاليت بدني قرار مي گيرد . حتي با افزايش پروتئين در رژيم غذايي به تأمين انرژي براي فعاليت ورزشي مقدار زياد تري اسيد آمينه در بدن باقي مي ماند و مواد پروتئني ساخته مي شود .

 6. #5
  alamatesoall آواتار ها
  • 6,852
  • 7,384

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شغل , تخصص
  دانشجو
  رشته تحصیلی
  روانشناسی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  6,548
  پست های وبلاگ
  45

  Fileupload کربوهیدارتها و کنترل وزن

  يكي از سازگاري هاي بدن نسبت به تمرين ظاهرا اين است كه بر مقدار بافت بدون چربي بدن افزوده مي شود و از مقدار بافت چربي ذخيره كم مي شود بدون اينكه وزن بدن تغيير كند . ورزش در افرادي كه متابوليسم پايه زيادي دارند . به طور قابل توجهي موجب افزايش دفع نيتروژن و سولفور مي شود . تغييرات مشابهي در متابوليسم اسيدهاي آمينه به علت ترشح انسولين به مقدار كم ، حضور كلوكز در برخي از بافتها را تقليل مي دهد و در نتيجه اين نوع بافت ها براي تامين انرژي به پروتئين ها متوسل مي شوند . كورتيكو استروئيدها نيز تجزيه پروتدين عضله ها را افزايش مي دهند . ميوگلوبين و هموگلوبين از ديگر پروتئين هايي هستند كه بر اثر تمرين استقامتي افزايش پيدا كنند .

  كربو هيدراتها و چربيها (نيازهاي ورزشي) با يك رژيم غذايي پر كربوهيدارت ميتوان كار بيشتري را با مصرف اكسيژن زياد تر است به يك رژيم غذايي پر چربي انجام داد . گليگوژن يكي از عوامل بسيار مهم در تعيين زمان بروز خستگي در يك فعاليت استقامي و تداومي است. چربي نيز يك منبع انرژي بسيار مهم هنگام ورزش دراز مدت سبك يا متوسط سطح اسيد چرب آزاد نقش مهمي در جذب و مصرف چربي ها ايفا مي كند . ظرفيت عضلات ورزيده در تمرين هاي استقامي براي جذب اسيد هاي چرب افزايش مي يابد تمرين سطح ذخيره گليكوژن عضلات در زمان استراحت را نيز افزايش مي دهد و سبب مي شود كه در شروع فعاليت هاي ورزشي ، تا رسيدن اسيد هاي چرب آزاد گليكوژن مورد نياز در اختيار عضلات درگير قرار گيرد . غذاي پيش از فعاليت غذاي پيش از مسابقه با هر تركيبي از كربو هيراتها ، چربيها و پروتئينها باشد، روي بهبودي فعاليت تاثير زيادي ندارد .

  غذاي قبل از مسابقه مي تواند زيان آور باشد ، يا سبب بروز واكنشي تهوع آور ناشي از التهاب هاي رواني قبل از مسابقه شود . در مسابقات ورزشي كه نياز به تلاش مستمر براي يك ساعت يا بيشتر دارد مانند (دوي ماراتن ) از نظر تغذيه اي خوردن غذايي كه حاوي كربو هيدارت زيادي است . چند سال قبل از مسابقه به دلايل ذيل از مزيت بيشتري برخوردار باشد .

  1. كربو هيدراتهاي ذخيره در عضلات كبد هنگام اجراي فعاليت هاي دراز مدت به تدريج كاهش پيدا مي كند .
  2. كربو هيدرات ها از چربي ها و پروتئن ها سريع تر هضم مي شوند و اين عمل از نظر باز دارند بالقوه هيجانات و استرس هاي احساساتي قبل از مسابقه روي شدت هضم و جذب مواد غذايي مهم است.
  3. بدن مي تواند كربو هيدراتها را با مصرف كمترين انرژي در اختيار عضلات قرار دهد .
  4. يك غذاي پر كربو هيدراتها كمك مي كند تا گلوكز خون در سطح طبيعي باقي بماند .
  5. گليكوژن عضله در صورتي كه غذاي پركربوهيدرات پس از مسابقه مصرف شود سريع تر دوباره سازي و ذخيره مي شود.

  برنامه هاي كنترل وزن تعريف چاقي : ذخيره بيش از حد چربي در بدن را چاقي مي نامند معمولا چاقي از عدم كنترل در رژيم غذايي و وراثت ناشي مي شود و فرد چاقي را مستعد ابتلا به بيماري هاي قلبي و ريوي مي كند .

  عوامل موثر در چاقي

  1. ميل به غذا و عادات غذايي : افزايش نا چيزي در مصرف غذا نسبت به مقدار انرژي كه از دست داده مي شود پس از مدتي سبب اضافه وزن خواهد شد . براي مثال افزايش كمي نان براي به غذاي مصرفي روزانه بدون اينكه سازگاري متابوليكي براي سوخت و ساز آن به وجود آيد ، پس از ده سال سبب 20 كيلو گرم اضافه وزن مي شود .

  2. تغذيه دوران شير خوراكي : افرادي كه در سال اول تولد سريع تر از سايرين بر مقدار وزنشان افزوده مي شود احنمال چاقي آنها در بزرگسالي خيلي بيشتر است . حداقل 50% افراد بالغ چاق در دوران طفوليت خود چاق بوده اند. % جوانان چاق در بزرگسالي قربه خواهند شد .

  ارتباط نزديكي بين چاقي پدر و مادر و فرزندان وجود دارد به طوري كه اگر يك يا هر دو ي آنها چاق باشند احتمال چاقي فرزندشان افزايش خواهد يافت .

  1. جنبه هاي رواني : افراد چاق در مقايسه با افراد معمولي در مصرف غذا ، بيشتر از نظر فيزيولوژيكي تحريك مي شوند و خيلي بيشتر تحت تأثير عوامل محيط خارج از بدنشان قرار مي گيرند .
  2.عوامل ژنتيكي : وزن بدني تقريبا به طور مساوي تحت تأثير رژيم غذايي و عوامل ژنتيكي قرار دارد . در حاليكه تركيبات آن مقدار زيادي به عادت غذايي وابسته است .
  3.عوامل اجتماعي : عوامل اجتماعي نيز مي تواند با چاقي ارتباط داشته باشد اگر چه چاقي در ميان افرادي كه از نظر اجتماعي – اقتصادي در سطح پايين تري هستتد ، متداولتر است . سوء تغذيه نيز به طور فراوان بين آنان مشاهده مي شود . اين افراد در رژيم غذايي از نظر مقدار كالري كمبود ندارند اما نوع غذا از نظر نيازهاي تغذيه اي كافي نيست .
  4. اختلالات هورموني : هورموني وضربه هاي مغزي نيز مي تواند موجب چاقي شوند .

  خطرات چاقي
  1- افزايش خطر ابتلاء و توسعه بيماريهاي تنش زا .
  2- رسوبي شدن جدار رگها و دريچه هاي قلب .
  3- بيماري قند .
  4- بيماريهاي كليه .
  5- التهاب سرخرگي و بيماري كيسه صفرا .
  6- تغييرات نامطلوب در اندامها .
  7- تأخير بلوغ در كودكان .
  8- كم شدن ميزان استقامت .
  9- افزايش ميزان مرگ و مير .

 7. #6
  alamatesoall آواتار ها
  • 6,852
  • 7,384

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شغل , تخصص
  دانشجو
  رشته تحصیلی
  روانشناسی
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  6,548
  پست های وبلاگ
  45

  Fileupload نكات قابل توجه در كنترل وزن

  - تعداد سلولهاي چربي ، فاكتور بسيار مهمي در ارتباط با چاقي است . به نظر مي رسد كه اگر تعداد سلولهاي چربي كمتر باشند از دست دادن وزن ياچاق ماندن در يك حد طبيعي آسانتر از زماني است كه تعداد سلولهاي چربي زياد باشند ، بنابراين اگر كاهش وزن در اثر كاهش توده چربي بدن باشد مفيد است ولي اگر از آب بدن يا عضلات كاسته شود موجب بروز عوارض متعددي خواهد شد .

  -فعاليت ورزشي همراه با محدوديت در رژيم غذايي ، بسيار موثر تر از رژيم غذايي به تنهايي است به ويژه براي افراد نسبتا چاق است .

  - كاهش وزن در هر هفته حدود يك پوند حالت مطلوبي است و عوارضي را به همراه نخواهد داشت .

  - روابط بين انرژي مصرفي و دريافتي با برنامه هاي كاهش وزن يا افزايش وزن را مي توان در قالب معادلات زير نشان داد افزايش وزن
  ــ انرژي دريافتي انرژي مصرفي وزن ثابت
  ــ انرژي دريافتي = انرژي مصرفي كاهش وزن
  ــ انرژي دريافتي > انرژي مصرفي دوپينگ ( مواد كمكي نيروزا ) مواد كمكي نيروزا عبارت است از هر ماده اي كه به طور واقعي يا خيالي سبب بهبود اجراي اعمال جسماني گردد .

  ماده كمكي نيروزا به سهولت به عنوان چيزي كه به طور واقعي يا ذهني به بهبود عملكردهاي ورزشي مي انجامد تعريف شده است ، نه تنها عملكرد ورزشي بلكه همه كارهاي بدني را نيز در بر مي گيرد . بسياري از داروها به منظور فعاليت بيولوژيكي طبيعي بدن ساخته مي شوند . اساسا نيمي از داروهاي توليدي كه از نظر پزشكي تجويز شده اند از مواد طبيعي اند . هورمون هاي بدن متداولترين نوع مواد بيولوژيكي هستند كه در خارج از بدن ساخته مي شوند . داروهايي كه به اجراي فعاليت هاي بدني يا سازگاريهاي تمريني كمك مي كنند از اين گونه مود هستند .

  تقريبا همه هيأت هاي ورزشي و پزشكي شامل كالج آمريكايي ، طب ورزشي ، كميته بين المللي الميك به طور جدي مخالف استفاده داروها در ورزش مي باشند . زيرا اين عمل نه تنها مغاير با اصول معنوي و اخلاقي موجود در همه ورزش هاست ، بلكه ذاتا جهت سلامتي ورزشكاران خطر آفرين است .

  محرك ها
  1-آمفتامين ها
  2- كافشين و داروهاي وابسته ، سبب تحريك سلولهاي مغز مي شوند .
  3- داروهاي آرام بخش : معمولا روي سيستم عصبي مركزي اثر مي گذارند مانند واليوم كه موجب كاهش تنفس مي شود
  4- باربتورات ها : روي سيستم عصبي مركزي اثر مي گذارند و داراي قدرت هاي متفاوتي هستند . برخي از آنها براي بيهوشي فوري و به خواب رفتن و يا كاهش دادن فعاليتهاي بدني مورد استفاده قرار مي گيرد .

  5- تسكين دهنده هاي درد : مانند آسپرين و مرفين كه متداولترين تسكين دهنده هاي درد هستند .
  1- داروهاي ضد التهاب كه به منظور كاهش درد و كاهش التهاب ناشي از پيچش و كشش مفصل ها مصرف مي شوند
  2- آنابونيك استروئيدها .
  3- الكل و مواد مخدر . صدمات و آسیبهای ورزشی در حین ورزش یا شرکت در مسابقات ورزش رخ میدهند. در بسیاری از موارد این صدمات در اثر استفاده بیش از حد از یک عضو در یک ورزش خاص است. یکی از این موارد اصطلاحا "زانوی دونده" یا درد پاتلو فمورال (Patello-femoral)، نوعی حالت دردناک در زانوست که معمولا در اثر دویدن به وجود می آید، آسیب آرنج یا (tennis elbow) نیز نوعی صدمه دیدگی ناشی از فشار در ناحیه آرنج است که معمولا در تنیس بازان رخ میدهد.

  اینگونه آسیبها و جراحات در میان ورزشکاران حرفه ای بسیار دیده میشوند و بیشتر تیمهای ورزشی کارکنانی با تخصص درمانی داشته و با انجمنهای پزشکی در تماسند.با اینحال، این نکته که در اکثر ورزشهای حرفه ای، سلامت دراز مدت ورزشکار برای پیروزیهای کوتاه مدت به خطر می افتد، همواره مورد بحث و جدل بوده است. علایم آسیبهای ورزشی آسیبهای ورزشی را میتوان به دوسته کلی ناگهانی و ناشی از ضربه و صدمات دراز مدت ناشی از استفاده مکرر از عضو تقسیم کرد. بیشترین درصد صدمات در ورزشهای برخوردی مانند فوتبال، راگبی، فوتبال استرالیایی و مانند آن از دسته آسیبهای ناگهانی هستند که از خراشها، کبودیها و کوفتگی عضلانی گرفته تا شکستگیها و صدمات ناحیه سر را دربر میگیرند.

  کبودی یا خون مردگی در اثر آسیب دیدن مویرگهای سطحی ایجاد میشوند. کشیدگی و کوفتگی عضله نیز در اثر پارگیهای کوچک رشته های عضله و رگ به رگ شدن به معنای پارگی کوچک در رباط عضله است. واکنش بدن به این آسیبهای ورزشی در 5 روز اول بعد از واقعه یکسان است و در هردو آنها عضو ورم میکند. تمام این آسیبهای ناگهانی به سلولهای سازنده بافتهای نرم صدمه میزند. سلولهای مرده و مجروح موادی شیمیایی ترشح میکنند که موجب ورم آن ناحیه میشود. مویرگها آسیب دیده پاره شده و در زیر پوست خونریزی میکنند. واکنش یک بدن نرمال به این شکل است که یک لخته کوچک خون برای متوقف نمودن خونریزی ایجاد میشود و این سلولهای مخصوص که فیبروبلاست (fibroblast)نام دارند، کار درمانی خود را با مشخص کردن محل کوفتگی آغاز میکنند. به این ترتیب التهاب و ورم محل ضربه، اولین مرحله بهبودی است.

  بنابراین شدید بودن و طولانی شدن واکنش التهابی در مراحل اولیه، به این معناست که روند بهبودی بیشتر طول کشیده و بازگشت به فعالیت به تعویق خواهد افتاد. درمانهای موجود برای آسیبهای ورزشی به گونه ایست که این دوران را تا حد امکان کوتاه کند تا بهبودی کلی سریعتر آغاز شود. التهاب با درد، ورم ناحیه آسیب دیده، داغ شدن محل، قرمزی و از بین رفتن قابلیتهای حرکتی همراه است. درمانهای اولیه تمام آسیبهای ورزشی باید تحت نظارت پزشک یا فیزیوتراپ حرفه ای مورد تشخیص و درمان قرار بگیرند. اما اصول کمکهای اولیه و کلیات درمان در بیشتر این موارد یکسان است.

  • محافظت ناحیه آسیب دیده باید از آسیب بیشتر محافظت شود. یک قالب پلاستیکی نگهدارنده برای آسیبهای ناحیه پا و قوزک آن بسیار مفید است. این وسیله مانند گچ گرفتن عضو، از حرکت و انتشار آسیب جلوگیری کرده اما به خاطر وزن سبک و اینکه میتواند توسط بیمار بیرون آورده و مجددا استفاده شود، بسیار عملی تر است. در موارد بسیار شدید، علاوه بر این قالب پلاستیکی، از عصا و چوب زیر بغل نیز استفاده میشود.

  • استراحت استراحت در زمان آسیب دیدگی بسیار اهمیت دارد. حتی راه رفتن با پای آسیب دیده به خصوص اگر دردناک باشد، میتواند جراحت را بیشتر کند. داروهای مسکن تنها با تجویز پزشک باید مصرف شود.

  • یخ استفاده از کیسه یخ میتواند در میان روشهای درمانی موجود باشد. کیسه یخ را باید هر دو ساعت یکبار به مدت 20 دقیقه بر روی محل آسیب دیده قرار داد. یخ هرگز نباید به طور مستقیم بر روی پوست قرار گیرد زیرا موجب یخ زدگی محل میشود. کیسه های یخ درد را تسکین داده و به گفته متخصصین موجب کاهش خونریزی در بافت آسیب دیده میشود.

  • ماساژ و کمپرس قوزک یا زانوی ورم کرده نشانه آسیبهای خاص ورزشی هستند. ورم ممکن است به دلیل خونریزی در مفصل یا التهاب آن باشد. اگر این ورم بیشتر شود میتواند ناحیه آسیب دیده را گسترش دهد که این موضوع موجب افزایش فراوان دوره درمان خواهد شد. کمپرس کردن این ناحیه در مراحل ابتدایی آسیب دیدگی به کاهش تورم کمک کرده و نتیجه خوبی به بار خواهد آورد. کمپرس قوزک و مچ پا با استفاده از قالبهای پلاستیکی دارای سلولهای هوای قابل تورم انجام میشود. محل متورم در قالب قرار گرفته و تورم این بالشتکهای ریز، محل متورم را ماساژ میدهند. تورم زانو با زانوبند مخصوص کمپرس انجام میشود. این درمانها همراه با کیسه یخ نتیجه بسیار مطلوبتری خواهند داشت.

  • بالا بردن اگر عضو آسیب دیده در هنگام استراحت بالا قرار نگیرد، ورم شدید و مکرر موجب طولانی شدن مدت درمان خواهد شد. این امر به خصوص در مورد آسیبهای زانو و قوزک پا صادق است. اگر پا در ارتفاع قرار نگیرد، جاذبه زمین موجب میشود کایعات میان بافتی در اطراف مچ و زانو جمع شوند. این حالت فشار در محل را به شدت بالا برده و موجب درد شدید میشود. برای جلوگیری از درد مچ و قوزک و ورم بیش از حد، مچ باید در حالت دراز کشیده یا نشسته، بالار از حد کمر قرار گیرد. این اصول اولیه بسته به نوع آسیب، توسط درمانگر متخصصی که به کار درمان شخص پرداخته اجرا میشوند. این پزشک یا متخصص فیزیوتراپی دستوراتی برای اجرا در منزل نیز خواهد داد که جهت دراز کشیدن و حرکاتی که باید از آنها اجتناب شود، از آن جمله اند.

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •