بالا
 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 دانلود نمونه سوالات نیمسال اول 95-94 پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله

 بانک مقالات با ترجمه  پرداخت ارزی و حواله 

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1

موضوع: چند نمونه رای دادگاه

 1. #1
  tania آواتار ها
  • 5,839
  • 4,902

  عنوان کاربری
  مدیر بازنشسته بخش حقوق و گفتگوی آزاد
  تاریخ عضویت
  Jan 2010
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  4,351
  پست های وبلاگ
  56

  پیش فرض چند نمونه رای دادگاه
  کلاسه پرونده: ...
  شماره دادنامه: ...
  تاریخ رسیدگی: 18/8/90
  مرجع رسیدگی: ... دادگاه عالی انتظامی قضات
  اعضای دادگاه: ....
  موضوع رسیدگی: کیفرخواست شماره ... – 6/2/89 دادسرای انتظامی قضات.
  خلاصه جریان پرونده: در تاریخ 2/4/88 ریاست حوزه نظارت قضایی ویژه قوه قضائیه تصویری از شکوائیه آقای «م – م» و همچنین تصویری از گزارش مستشار قضایی آن مرجع را به منظور اقدام قانونی به دادسرای انتظای قضات ارسال نموده است.  موضوع معنون در پرونده ... دادسرای انتظامی قضات مورد رسیدگی قرار گرفته و آقای ... دادیار دادسرای انتظامی قضات در تاریخ 23/1/89 پس از تهیه گزارشی از چگونگی قضیه نهایتا در ارتباط با کیفرخواست صادره به شرح زیر اظهارنظر نموده است:
  ... اما نسبت به قاضی دیگر ذی‌مدخل پرونده‌های محلی و مشتکی‌عنه آقای «الف – د» فرزند «الف» دادرس شعبه .... دادگاه خانواده یک تهران صادرکننده دادنامه شماره ... – 3/2/88 و ... – 22/1/88 که هر دو دادنامه از یک فرم و تصویر کلیشه‌ای آماده شده قبلی استفاده گردیده «صفحتین 14 و 19 پرونده‌ها» و عجیب اینکه دادنامه ردیف اول برخلاف دادخواست تقدیمی و صدر دادنامه که خواسته خواهان افزایش اقساط مهریه بوده آقای قاضی مشتکی‌عنه خواسته را اعسار از پرداخت دفعتا واحده مهریه و عنداللزوم تقسیط آن از ناحیه زوجه که به کلی منتفی بوده ذکر نموده است و با عدم دقت به خودش زحمت اصلاح و تصحیح کلمات مقیده در متن تصویر کلیشه‌ای را نداده و اهمال درانجام وظیفه نموده است و مرتکب تخلف انتظامی گردیده و با استناد ماده 14 نظامنامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات انتظامی قضات به تعقیب انتظامی مشارالیه اظهارنظر می‌شود...
  پس از موافقت با نظریه مزبور کیفرخواست شماره ... – 6/2/89 علیه آقای «الف – د» دادرس علی‌البدل شعبه ... دادگاه عمومی تهران صادر گردیده و به استناد ماده 14 نظامنامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات انتظامی قضات درخواست صدور حکم مجازات انتظامی وی شده است.
  با ابلاغ کیفرخواست به آقای «د»، مشارالیه طی لایحه‌ای که به شماره ... - 27/6/89 ثبت دفتر دادگاه عالی انتظامی قضات گردیده به دفاع پرداخته است متن این لایحه هنگام شور قرائت می‌شود.
  اینک شعبه ... دادگاه عالی انتظامی قضات به ترتیب مرقوم تشکیل است. با بررسی مندرجات اوراق پرونده، قرائت گزارش تهیه شده و لایحه واصله و پس از کسب عقیده آقای ... نماینده دادسرای انتظامی قضات مبنی بر: «اتخاذ تصمیم شایسته و قانونی...» و با انجام مشاوره به شرح زیر مبادرت به صدور رای می‌نماید:

  رای دادگاه
  تخلف آقای «الف – د» دادرس علی‌البدل وقت دادگاه عمومی تهران به شرح نظریه مبنای کیفرخواست محرز است و دفاعیات به عمل آمده موثر در مقام نیست. بنابراین به استناد ماده 14 نظامنامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات انتظامی قضات، مشارالیه به توبیخ کتبی با درج در برگ خدمت محکوم می‌شود. این رای قطعی است.


  قاضی اجرای احکام، محکوم به جزای نقدی را جهت اجرای شلاق معرفی کرده است

  کلاسه پرونده: ...
  تاریخ رسیدگی: 21/8/1390
  شماره دادنامه: ... – 30/8/90
  مرجع رسیدگی: ... دادگاه عالی انتظامی قضات
  اعضای دادگاه: آقایان ...
  موضوع رسیدگی: کیفرخواست شماره ... – 14/2/89 دادسرای انتظامی قضات.
  خلاصه جریان پرونده: در تاریخ 29/10/88 گزارشی از تخلف آقای «ی – م» دادیار اجرای احکام از طریق دادسرای عمومی و انقلاب ... به دادسرای انتظامی قضات واصل گردیده که در پرونده ... آن دادسرا مورد بررسی قرار گرفته و آقای «الف» دادیار دادسرای انتظامی قضات در تاریخ 31/1/89 پس از تهیه گزارشی از چگونگی قضیه در ارتباط با کیفرخواست صادره به شرح زیر اظهارنظر نموده است.
  با توجه به پرونده‌های امر تخلف قاضی مشتکی‌عنه محرز بوده زیرا اولا در احد از پرونده‌ها در حالی که محکوم‌علیه صرفا به پرداخت جزای نقدی محکوم شده است قاضی اجرای احکام، مشارالیه را جهت اجرای مجازات شلاق معرفی نموده که این امر نیز واقع شده است. ثانیا در پرونده دیگر با وجود اینکه محکوم‌علیه به پرداخت جزای نقدی و شلاق محکوم گردیده است. دادیار اجرا احکام صرفا با اخذ جزای نقدی دستور آزادی مشارالیه را صادر می‌نماید. بنابراین به استناد ماده 20 نظامنامه راجع به تشخیص انوع تقصیرات قضات عقیده به تعقیب انتظامی آقای ... فرزند ... را دارم...
  پس از موافقت با نظریه مزبور کیفرخواست شماره ... – 14/2/89 علیه آقای «ی – م» دادیار دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ... صادر گردیده و به استناد صدر ماده 20 نظامنامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات انتظامی قضات درخواست صدور حکم مجازات انتظامی وی شده است.
  این کیفرخواست به آقای «ی – م» ابلاغ گردیده و مشارالیه طی لایحه‌ای که به شماره ... – 19/8/89 ثبت دفتر دادگاه عالی انتظامی قضات گردیده به دفاع پرداخته است. متن این لایحه هنگام شور قرائت می‌شود.
  اینک دادگاه عالی انتظامی قضات به ترتیب مرقوم تشکیل است. با بررسی مندرجات اوراق پرونده، قرائت گزارش تهیه شده و لایحه واصله و پس از کسب عقیده آقای ... و نماینده دادسرای انتظامی قضات مبنی بر: «اتخاذ تصمیم شایسته و قانونی....» و با انجام مشاوره به شرح زیر مبادرت به صدور رای می‌نماید:

  رای دادگاه
  تخلف آقای «ی – م» دادیار وقت دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان «...» به شرح گزارش و نظریه مبنای کیفرخواست محرز و دفاعیات به عمل آمده موثر در مقام نیست. بنابراین به استناد صدر ماده 20 نظام‌نامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات انتظامی قضات، مشارالیه به کسر عشر حقوق در یک ماه محکوم می‌شود. این رای قطعی است.
  اهمال در انجام وظایف مخصوصه

  کلاسه پرونده: ....
  شماره دادنامه: ....
  تاریخ رسیدگی: 23/8/1390
  مرجع رسیدگی: دادگاه عالی انتظامی قضات
  اعضای دادگاه: ...
  موضوع رسیدگی: رسیدگی به کیفرخواست‌های شماره 205 و 206 و 207 – 28/7/1388 دادسرای انتظامی قضات.
  خلاصه جریان پرونده امر: به شرح محتویات پرونده کلاسه 3864/78/87 مطروحه در دادسرای انتظامی قضات در تاریخ 5/11/78 علیه آقای «...» رئیس وقت شعبه ... عمومی حقوقی شهرستان ... طی گزارش شماره ... اعلام تخلف انتظامی گردیده. آقای «...» دادیار محترم دادسرای انتظامی قضات پس از بررسی پرونده و تهیه گزارشی از چگونگی قضیه امر نهایتا در خصوص آنچه به کیفرخواست‌های انتظامی صادره مربوط می‌شود به شرح زیر اظهارنظر نموده است:
  نظریه انتظامی: مطابق دادنامه شماره ... شعبه ... دادگاه عمومی ... حکم به اثبات اعسار از هزینه دادرسی به نحو اقساط صادر گردیده و ضمن آن مقرر شده پس از پرداخت اولین قسط پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارسال شود. نظر به اینکه آقای ... در تاریخ 7/11/1383 اولین قسط هزینه دادرسی را پرداخت نموده و آقای ... رئیس وقت شعبه ... دادگاه عمومی حقوقی شهرستان ... می‌بایست دستور ارسال پرونده را به دادگاه تجدیدنظر صادر می‌کرد اما مشارالیه برخلاف مفاد دادنامه فوق‌الاشعار، بدون ختم دادرسی به شرح دادنامه شماره ... مبادرت به صدور قرار رد دادخواست تجدیدنظرخواهی به علت عدم پرداخت هزینه دادرسی مرحله تجدیدنظرخواهی در مهلت معین نموده است. بنابراین قاضی یاد شده از مفاد ماده 17 قانون اصلاح تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب و مواد 295 و 514 و تبصره یک ماده 339 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مرتکب تخلف انتظامی گردیده به همین اعتبار به استناد ماده 14 نظامنامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات انتظامی به تعقیب انتظامی مشارالیه اظهارنظر نموده است و با عنایت به اینکه هیات دادرسان شعبه ... دادگاه تجدیدنظر استان ... آقایان ... و ... بدون در نظر گرفتن مقررات قانونی به شرح فوق، دادنامه تجدیدنظرخواسته دادنامه بدوی را تایید کرده‌اند مرتکب تخلف انتظامی گردیده به استناد ماده 14 نظامنامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات انتظامی به تعقیب انتظامی نامبردگان اظهارنظر نموده است. آقای ... معاون محترم دادسرای انتظامی قضات به شرح نظریه مورخه 4/7/1388 با عقیده آقای دادیار انتظامی موافقت کرده و دادستان محترم انتظامی به شرح کیفرخواست‌های شماره 205 و 206 و 207 – 28/7/1388 از دادگاه عالی انتظامی قضات برای قضات مشتکی‌عنهم پیشنهاد تعیین کیفر انتظامی نموده که پرونده امر پس از ارسال به دادگاه مزبور و ارجاع به شعبه ... تحت کلاسه‌های ... ثبت و در جریان رسیدگی قرار گرفته است. مفاد کیفرخواست‌ها به قضات موصوف ابلاغ آقایان ... و ... به ترتیب لایحه شماره ... و .... را تقدیم داشته‌اند که لوایح مذکور مورد مطالعه اعضای دادگاه واقع عینا پیوست پرونده می‌باشند. حسب لایحه شماره ... تقدیم از ناحیه آقای ... و نامه شماره ... ریاست محترم قوه قضائیه، آقای ... از تاریخ 29/8/1389 بازخرید گردیده است.
  اینک در تاریخ بالا جلسه هیات شعبه ... دادگاه عالی انتظامی قضات تشکیل است. پرونده‌های مارالذکر مطرح است. گزارش عضو ممیز قرائت شد. جناب آقای ... معاون اول محترم دادسرای انتظامی قضات اظهار داشت: «اتخاذ تصمیم شایسته و قانونی مورد درخواست است...» اعضای دادگاه با مشورت به شرح آتی مبادرت به صدور رای می‌نماید:

  رای دادگاه
  صدور قرار رد دادخواست تجدیدنظرخواهی توسط قاضی دادگاه بدوی (آقای ... فرزند ... رئیس وقت شعبه ... دادگاه عمومی حقوقی شهرستان ...) علی‌رغم پرداخت اولین قسط هزینه دادرسی مرحله تجدیدنظرخواه توسط تجدیدنظرخواه برابر دادنامه شماره ... و تایید قرار موصوف توسط قضات محاکم تجدیدنظر استان ... (آقایان ... و ...) به شرحی که در نظریه انتظامی مبنای کیفرخواست‌های انتظامی دادسرای انتظامی قضات آمده به نظر اهمال در انجام وظایف مخصوصه است. بنا به مراتب اولا: دفاعیات قضات مشتکی‌عنهم دادگاه تجدیدنظر به کیفیتی نیست که موثر در مقام باشد. لذا دادگاه به استناد ماده 14 نظامنامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات انتظامی قضات هر یک از آنان را به اخطار کتبی بدون درج در پرونده خدمتی محکوم می‌نماید. ثانیا: به حکایت‌نامه شماره ... ریاست محترم قوه قضائیه و مفاد لایحه شماره ... آقای ... به موجب حکم مربوطه از 24/11/1389 بازخرید از خدمت گردیده بنابراین به لحاظ اینکه نامبرده قاضی نمی‌باشد موجبی برای تعیین کیفر محکومیت نیست پرونده نسبت به وی مختوم اعلام می‌گردد.  اهمال در انجام وظیفه قانونی و عدم رعایت قوانین موضوعه

  کلاسه پرونده: ...
  تاریخ رسیدگی: ...
  شماره دادنامه: ...
  مرجع رسیدگی: ... دادگاه عالی انتظامی قضات
  دادرسان: آقایان: ...
  موضوع پرونده: رسیدگی به کیفرخواست شماره ... – 29/9/1388 دادسرای انتظامی قضات.
  خلاصه جریان پرونده: در پرونده کلاسه ... دادسرای انتظامی قضات شاکی انتظامی (آقای ...) از آقای ... رئیس شعبه ... دادگاه عمومی (حقوقی) شهرستان ... اعلام شکایت انتظامی نموده است. مبنی بر اینکه در جریان رسیدگی به پرونده کلاسه ... با عدول از قاعده فراغ دادرس دو دادنامه مختلف با یک شماره صادر نموده است و به محتویات پرونده و عنوان خواسته دعوی توجه کافی ننموده است. تقاضای تعقیب انتظامی قاضی موصوف را نموده است. آقای «ن» دادیار دادسرای انتظامی قضات با ملاحظه و بررسی محتویات پرونده محلی و تهیه گزارشی از چگونگی قضیه امر نهایتا در خصوص آنچه به کیفرخواست انتظامی صادره مربوط می‌شود به شرح زیر اظهارنظر کرده است: اولا: عدم دقت در تطبیق متن تایپ شده رای (دادنامه) با نسخه دست‌نویس از سوی رئیس شعبه ... دادگاه عمومی ... آقای «ک» اهمال تلقی می‌شود و تخلف وی درخور تعقیب است. ثانیا: پرونده دادگاه بدوی که به دادسرای انتظامی ارسال شده متضمن دادنامه یک صفحه‌ای که اشتباها به امضای رئیس دادگاه رسیده نمی‌باشد و تنها تصویر غیرمصدق آن به ضمیمه لایحه تجدیدنظرخواهی از سوی تجدیدنظرخواه به پرونده اضافه شده است. هرچند امضا نسخه اولی مبنی بر اشتباه بوده و دادگاه دقت کافی در اصلاح آن مبذول داشته لیکن باید کلیه سوابق و حتی دادنامه مخدوش و فاقد اعتبار که به امضا دادگاه رسیده و جهت ابلاغ ارسال گردیده ضمیمه پرونده باشد. رئیس شعبه موظف بوده بر امور اداری و دفتر نظارت کافی داشته باشد و فقدان این دادنامه ارسالی تخلف رئیس دادگاه آقای «ک» از این وظیفه قانونی و تخلف انتظامی است. ثالثا: دادگاه در انشای رای و انعکاس خواسته دعوی خصوصا در نقل سیستم محتویات پرونده باید رعایت دقت را به عمل آورده و خواسته دعوی را به نحوی که خواهان در ستون مربوط درج کرده است در رای منعکس نماید. خواهان در ستون خواسته از قرارداد مورخ 10/1/1383 یاد نموده و در جلسات دادرسی آن را تقسیم‌نامه توصیف کرده است. هرچند دادگاه در توصیف عمل حقوقی مورد ادعای خواهان آزاد است لیکن این توصیف باید در اسباب موجهه و یا منطوق رای مورد توجه و اشاره قرار گیرد و در مانحن فیه قاضی رسیدگی‌کننده خواسته دعوی را در سطر دوم دادنامه ابطال قرارداد صلح مورخه 10/1/1383 اعلام نموده است حال آنکه این امر مدعای خواهان نبوده است. مسامحه دادگاه در این امر محرز. رابعا: تعلل کارشناسان در اظهارنظر به موقع از اسباب اطاله دادرسی در این پرونده بوده است. دادگاه رسیدگی‌کننده پس از عزل آقای «الف» به جهت عدم انجام وظایف قانونی به تکلیف مقرر در قسمت اخیر ماده 262 قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی در باب اعلام تخلف کارشناس به مرجع صلاحیت‌دار عمل ننموده و به این ترتیب از قانون تخطی نموده است. تخلف آقای «ک» در این خصوص نیز محرز است. خامسا: آقای «ک» رئیس شعبه ... دادگاه عمومی (حقوقی) ... از تاریخ 22/7/85 الی 25/6/1387 به دفعات جهت اجرای قرار کارشناسی و یا تغییر و عزل کارشناسان مداخله نموده است. هدف از این قرار با توجه به متن آن تشخیص وقوع اشتباه احتمالی در محاسبه مساحت و احتساب حریم که منتهی به وقوع غلط و اشتباه در تقسیم شده باشد. پس از ماه‌ها پیگیری اجرای قرار دادگاه، توصیفی از قرارداد طرفین ارائه می‌نماید که وقوع اشتباه در مساحت یا حریم جاده در سرنوشت قرارداد بی‌تاثیر خواهد بود. زیرا در اسباب موجهه رای دادگاه با به کار بردن «اما به عقیده دادگاه آنچه که بین طرفین واقع یافته قرارداد صلح است.» عملا به این حکم ملتزم شده است که محاسبات مقدماتی و تلقی خواهان دعوی از حریم و میزان مالیت در قرارداد صلح 550 متر مربع زمین به خواهرانش بابت حقوق ادعایی بی‌تاثیر است. در این صورت به جا بود دادگاه مقدم بر هرگونه اتخاذ تصمیم در مورد ادامه عملیات اجرای قرار کارشناسی عمل حقوقی موضوع نزاع را به درستی توصیف و از ادامه اجرای قرار که موثر در سرنوشت دعوای ابطال صلح نخواهد بود خودداری می‌نمود. بدین ترتیب هرچند تشخیص قالب حقوقی قرارداد مستند دعوی به عنوان صلح محمول بر نظر و استنباط قضایی است و تخلف تلقی نمی‌شود لیکن اقدامات به عمل آمده در خصوص ادامه اجرای قرار کارشناسی مصداق اطاله دادرسی و تخلف انتظامی است و در پایان دادیار انتظامی بنا به جهات فوق‌الذکر به تعقیب انتظامی قاضی موصوف اظهارنظر نموده سپس آقای «م» معاون دادسرای انتظامی قضات در تاریخ 18/9/1388 با نظریه دادیار دادسرای انتظامی قضات اعلام موافقت نموده است و دادستان محترم دادسرای انتظامی قضات طی کیفرخواست شماره ... – 29/9/1388 از دادگاه عالی انتظامی قضات پیشنهاد تعیین کیفر را نموده است که پرونده امر پس از ارسال به دادگاه و ارجاع آن به شعب ... تحت کلاسه ... ثبت در جریان رسیدگی قرار دارد. مفاد کیفرخواست به آقای «هـ» ابلاغ مشارالیه لایحه دفاعی شماره ... – 1/2/89 را تقدیم داشته که لایحه مذکور مورد مطالعه اعضای دادگاه واقع گردید عینا پیوست پرونده است.
  اینک در تاریخ بالا جلسه هیات شعبه ... دادگاه عالی انتظامی قضات تشکیل است پرونده کلاسه ... تحت نظر قرار دارد. گزارش عضو ممیز قرائت شد. معاون اول محترم دادسرای انتظامی قضات جناب آقای ... اظهار داشت: «اتخاذ تصمیم شایسته و قانونی مورد درخواست است...»
  اعضای دادگاه پس از بررسی اوراق پرونده مشورت نموده و به شرح آتی مبادرت به صدور رای می‌نماید:

  رای دادگاه
  به شرحی که در نظریه انتظامی مبنای کیفرخواست شماره ... – 29/9/1388 دادسرای انتظامی قضات آمده، اولا در نحوه رسیدگی آقای «هـ» رئیس شعبه ... دادگاه عمومی (حقوقی) شهرستان ... نسبت به پرونده کلاسه ... اهمال در انجام وظیفه قانونی و عدم رعایت قوانین موضوعه تشخیص داده می‌شود و دفاعیات قاضی مشتکی‌عنه در این رابطه موثر در مقام نیست، بنابراین دادگاه به استناد مواد 14 و صدر ماده 20 نظامنامه راجع به تشخیص انواع تقصیرات انتظامی قضات، نامبرده را به توبیخ کتبی با درج در پرونده خدمتی محکوم می‌نماید. ثانیا: گزارش و نظریه انتظامی اساس کیفرخواست دلالتی بر عدم نظارت قاضی موصوف بر امور دفتری و بی‌نظمی در آن ندارد لذا تخلفی در این قسمت احراز نمی‌گردد حکم برائت مشارالیه را صادر و اعلام می‌دارد
  IU
  PNU


  http://najvayemehrbani.blogfa.com/

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •