بالا
 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله
 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1

موضوع: جرم شناسی در حوزه سایبر

 1. #1
  ttrasn آواتار ها
  • 3,609
  • 2,209

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته بخش IT و شبکه و بازی
  تاریخ عضویت
  Nov 2011
  محل تحصیل
  مشهد
  شغل , تخصص
  تا شما چی بخوای ؟!
  رشته تحصیلی
  IT
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  4,621
  پست های وبلاگ
  17

  Warning جرم شناسی در حوزه سایبر

  جرم به معنای عمل یا خودداری از عملی است كه مخالف نظم و صلح و آرامش اجتماع بوده و از همین حیث مجازاتی برای آن تعیین شده است.

  به گزارش افتانا به نقل از مركز ماهر، فناوری های نوین، فرصت های جدید و زمینه های تازه ای را برای بروز انواع جرم های جدید فراهم می آورند. از جمله فناوری های جدید می توان به فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی اشاره كرد كه منجر به جرائم اطلاعاتی و ارتباطاتی می شوند.جرایم جدید هم می توانند اشكال جدیدی از جرایم قدیمی باشند و هم می توانند جرایمی بی سابقه باشند كه فقط در محیط سایبر امكان بروز دارند.

  تعریف جرائم سایبری
  جرم سایبری نوعی از جرم است كه با استفاده از رایانه، یا درون فضای سایبر و یا علیه رایانه دیگری واقع می شود. هرچه وابستگی انسان به رایانه، شبكه و اینترنت بیشتر شود، زمینه توسعه جرائم سایبری نیز آماده تر می گردد. جرائم سایبری حوزه بسیار گسترده ای دارند و شامل انواع سرقت، تقلب، فریب، مزاحمت، ویروس ها و تروریسم سایبر می گردند.

  عناوین جرایم سایبری بر اساس قانون جرایم رایانه ای جمهوری اسلامی ایران مصوب سال ۱۳۸۸ به شرح زیر است:

  ۱- ‎‎‎دسترسی غیرمجاز به داده های رایانه ای یا مخابراتی

  ۲- شنود غیرمجاز محتوای در حال انتقال در سیستمهای رایانه ای یا مخابراتی

  ۳- دسترسی غیرمجازبه داده های سری در حال انتقال در سیستمهای رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده یا تحصیل و شنود آن

  ۴- در دسترس قرار دادن داده‎های سری در حال انتقال در سیستمهای رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده برای اشخاص فاقد صلاحیت

  ۵- افشا یا در دسترس قرار دادن داده های سری در حال انتقال در سیستمهای رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده برای دولت، سازمان، شركت یا گروه بیگانه

  ۶- نقض تدابیر امنیتی سیستمهای رایانه ای یا مخابراتی به قصد دسترسی به داده های سری در حال انتقال در سیستمهای رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده

  ۷- تغییر غیرمجاز داده‎های قابل استناد یا ایجاد یا وارد كردن متقلبانة آنها

  ۸- تغییر داده‎ها یا علایم موجود در كارت‎های حافظه یا قابل پردازش در سیستم های رایانه‎ای یا مخابراتی یا تراشه‎ها یا ایجاد یا وارد كردن متقلبانة داده‎ها یا علایم به آنها

  ۹- حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل پردازش نمودن داده های دیگری از سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده بطور غیرمجاز

  ۱۰- از كار انداختن یا مختل نمودن سیستمهای رایانه ای یا مخابراتی بطور غیرمجاز

  ۱۱- ممانعت از دسترسی اشخاص مجاز به داده های یا سیستمهای رایانه ای یا مخابراتی بطور غیرمجاز

  ۱۲- ربودن داده های متعلق به دیگری بطور غیرمجاز

  ۱۳- تحصیل مال از طریق سامانه رایانه ای یا مخابراتی بطور غیرمجاز

  ۱۴- انتشار آثار مبتذل و مستهجن از طریق سامانه رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده

  ۱۵- تسهیل دسترسی افراد به محتوای مبتذل و مستهجن از طریق سامانه رایانه ای یا مخابراتی یا حاملهای داده

  ۱۶- هتك حیثیت از طریق انتشار صوت و فیلم تحریف شده دیگری بوسیله سیستمهای رایانه ای یا مخابراتی

  ۱۷- نشر اكاذیب از طریق سیستم های رایانه ای یا مخابراتی به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی

  ۱۸- ممانعت از پالایش محتوای مجرمانه از سوی ارائه دهندگان خدمات دسترسی

  ۱۹- استفاده غیرمجاز از پهنای باند بین الملل مبتنی بر پروتكل اینترنتی به منظور برقراری ارتباطات مخابراتی

  ۲۰- تولید یا انتشار یا توزیع یا معامله داده‎ها یا نرم‎افزارها یا هر نوع ابزار الكترونیكی كه صرفاً به منظور ارتكاب جرائم رایانه‎ای به كار می‎روند.

  ۲۱- فروش یا انتشار یا در دسترس قرار دادن گذرواژه یا هر داده‎ای كه امكان دسترسی غیرمجاز به داده‎ها یا سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی متعلق به دیگری را فراهم می‎كند.

  ۲۲- آموزش نحوة ارتكاب جرایم دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه ای و تخریب و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی.

  برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد جرائم رایانه ای توصیه می كنیم متن كامل قانون جرائم رایانه ای را مطالعه فرمایید.

  حال كه با مفهوم جرائم سایبری و مصادیق آن آشنا شدیم، می توانیم در مورد جرم شناسی در حوزه سایبر نیز توضیحات دقیق تری را ارائه دهیم.

  جرم شناسی سایبر
  علم جرم شناسی دارای یك پیشینه ی صد ساله است و در حقیقت در پی كشف عوامل جرم زا و شرایط موثر در بروز رفتار جنائی بوده تا به مدد آن و البته بهره گیری از تمامی تخصص های علمی به روش های پیشگیری از حدوث جرائم و روش های درمان و اصلاح و تربیت بزهكاران دست یابد.

  اما نكته قابل توجه در این میان آن است كه چنین تكاپویی تا اوایل دهه شصت و همزمان با پیدایش جرایم سایبری (cyber crime) صرفاً در بستر دنیای حقیقی بوده است هرچند كه نقاط مشتركی در مطالعات تطبیقی جرایم فضای حقیقی و مجازی وجود دارد لكن باید گفت جرایم سایبری مرزهای مطالعاتی جدیدی برای جرم شناسان ایجاد كرده است زیرا این جرایم در سیر تحول خود، نه تنها چالش مفهومی و مصداقی برای حقوق جزای سنتی ایجاد كرده بلكه ادبیات تخصصی خاص خود را نیز دارا هستند.

  هر چند برخی بر این باورند كه اصلاح قوانین سنتی جزایی پاسخگوی نیازها در برابر جرایم سایبری است در مقابل عده ایمعتقدند دنیای مجازی دنیایی جدید است و مجرمان سایبر از لحاظ جرم شناسی از مجرمان عادی متفاوتند و مجازات ها و درمان های متفاوتی را نیاز دارا هستند.

  تعریف جرم شناسی سایبر (cyber criminology)
  با الهام از تعاریف ارائه شده از جرم شناسی سایبری و تطبیق آن با تعاریفی كه تاكنون از جرم شناسی ارائه شده است می توان گفت: (جرم شناسی سایبری مطالعه عوامل ایجاد جرم در فضای مجازی و تأثیرات آن بر دنیای حقیقی و راهكارهای پیشگیری از حدوث اینگونه جرایم می باشد.) مطالعات عینی پرونده های جرایم سایبری نشان می دهد ایجاد شخصیت مجازی با ذهنیت عدم شناسائی و البته سهولت و گستردگی ارتكاب برخی بزه ها در فضای مجازی بستر مناسبی را برای بروز خلأهای شخصیتی و روانی فراهم می سازد لذا ما بر این باور هستیم كه شخصیت واقعی یك بزهكار سایبری را باید در همان شخصیت مجازی وی جستجو كرد به دیگر سخن شخصیت مجازی كه بزهكار سایبری از خود ساخته است در واقع همان (خود واقعی) اوست كه به دلایل مختلف امكان بروز آن در دنیای حقیقی را نداشته است پس بنا به قول پروفسور گاستون استفانی فرانسوی (شناخت شخصیت بزهكار) امر مهمی در مطالعات جرم شناسی سایبری است.

  خسارات وارده در اثر جرایم سایبری به مراتب گسترده تر و جبران ناپذیرتر در مقایسه با جرایم سنتی میباشد مطالعه عینی جرایم سایبری گواه این واقعیت است كه در بسیاری موارد انواع خسارات مادی و معنوی و روانی (material – moral - psychological) برای قربانی به ارمغان آورده می شود از سوی دیگر ماهیت خاص فضای مجازی این اقتضاء را دارد كه به طور جدی به دنبال پیشگیری قبل از ارتكاب بزه (cyber preventiol) در فضای مجازی باشیم. ارتقاء سطح اطلاعات جامعه نسبت به فضای مجازی و اطلاع رسانی در زمینه جرایم سایبری و راههای مقابله با آن.ارتقاء سطح باورهای دینی و اخلاقی خصوصا در بین نوجوانان و جوانان نمونه هایی از پیشگیری از شكل گیری جرایم در فضای مجازی است.


  جرم شناسی در حوزه سایبر دارای گستره ی وسیعی از شخصیت شناسی بزهكاران سایبر و ریشه یابی بزهكاری سایبر تا روشهای پیشگیری از اینگونه جرائم است، اما قسمتی از این شاخه مد نظر ما در سری مقالات جرم شناسی سایبر است كه مربوط به جمع آوری اطلاعات و ادله الكترونیك از رایانه ها و شبكه هایی است كه یا در ارتكاب جرم مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند و یا قربانی جرائم رایانه ای بوده اند. در مقالات بعدی توضیحات بیشتری را در این خصوص ارائه خواهیم داد.
  Contact me
  ttrasn[at]Gmail[dot]com
  ttrasn_moon[at]yahoo[dot]com
  ttrasn[at]live[dot]com

  ترجمه تخصصی

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •