بالا
لامپ رشد گیاه

 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله


 تایپ متن و مقاله و پایان نامه

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1

موضوع: در مورد تسونامي بيشتر بدانيم

 1. #1
  Borna66 آواتار ها
  • 26,854
  • 55,397
  مدير بازنشسته

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  10,523
  پست های وبلاگ
  29

  Icon14 در مورد تسونامي بيشتر بدانيم

  در مورد تسونامي بيشتر بدانيم

  تسونامي يك لغت ژاپني به صورت سونامي SOO – NAH – MEEتلفظ مي شود . تسونامي يك سري امواج درياي عظيم هستند كه در نتيجه ي يك زمين لرزه ، زلزله ي دريايي ، زمين لغزنده ( لغزش كوه ) يا فوران آتش فشان در داخل يا نزديك دريا بوجود مي آيند . يك زمين لرزه زماني مي تواند ايجاد سونامي كند كه نيروي كافي داشته و لرزش شديدي را در زمين بوجود آورد تا بدين ترتيب سبب جابجايي ناگهاني و شديد توده ي عظيم آب اقيانوس شود .
  يك سال پس از بم در گوشه اي ديگر از كره خاكي زلزله اي سهمگين ، بستر اقيانوس هند را به لرزه درآورد و ناحيه اي ديگر خلق شد . زلزله اي ، به شدت 9/8 در مقياس ريشتر در نزديكي سواحل سوماتر اقيانوس هند و آرام را لرزاند و موجهاي عظيم ناشي از اين لرزش ، كه ارتفاع آنها در نقاطي به حدود 10 متر مي رسيد با سرعتي تا چند صد كيلومتر در ساعت به ساحل هجوم آورد . و سواحل اندونزي ، سري لانكا ، هند ، تايلند ، مالديو ، بنگلادش و مالزي را در هم كوبيد . تا كنون آمار كشته شدگان بيش از 000 / 300 تن اعلام شده است . گستردگي زلزله به حدي بود كه امواج تا سواحل شرق آفريقا رسيد و در كشور سومالي خساراتي را وارد كرد . طبق آمار موجود زمين لرزه ي اندونزي پنجمين زلزله ي شديد در جهان از سال 1900 و شديدترين زمين لرزه در چهل سال اخير بوده است و در پي آن 9 پس لرزه ي متوالي نيز در منطقه ثبت شده است .
  بر اساس گزارش مركز تحقيقات زمين شناسي ايالات متحده آمريكا كه زلزله هاي سراسر جهان را زير نظر دارد . برآورد كرد اين زمين لرزه ، انرژي معادل انرژي 23 هزار بمب اتمي نظير آنچه كه در هيروشيما به كار گرفته شده آزاد كرده باشد . نيروهاي عظيمي كه در طول صدها سال در اعماق زمين تجمع يافته بودند در 26 دسامبر ناگهان آزاد شدند و زمين را به شدت لرزاندند . به طوري كلي حركات شديد قطعات پوسته زمين كه تحت نام صفحات يا پليت هاي تكتونيك خوانده مي شوند موجب ايجاد زمين لرزه مي شود . در ايجاد زمين لرزه 26 دسامبر 2004 لغزش تدريجي صفحه هند به زير قطعه ي ديگر به نام صفحه برمه مؤثر بوده است . اين فرايند درطول هزاران سال همچنان ادامه داشته ، به گونه اي كه دراين مدت يك صفحه ، صفحه ي ديگر را درجهت مخالف تحت فشار قرار مي داده است .
  آنچه در اين روز اتفاق افتاد بروز يك شكستگي بود كه بنا به تخمين مركز تحقيقات زمين شناسي ايالات متحده امريكا بيش از 600 مايل ( Km 1000 ) طول داشت و موجب شد تا بستر دريا در بالا شكستگي ، به طور افقي 10 يارد ( حدود 10 متر ) و به صورت عمودي چندين يارد جابجا شود . اين واقعه با توليد صداي چنداني همراه نبود ولي با توجه به طول زياد شكستگي و جابجايي چندين تريليون تن سنگ كافي است تا آن را بزرگترين زمين لرزه در 40 سال گذشته بناميم . حاصل اين تعقيرات جابجا شدن حجم عظيم آبي بود كه در بالاي بستر آشفته ي اقيانوس قرار داشت و به دنبال آن يك رشته امواج متلاطم نيرومند به نام سونامي پديد آمد . سونامي اقيانوس هند به اندازه ي 3000 مايل ( نزديك به 5000 كيلومتر ) تا آفريقا حركت كرد . ولي زماني كه اين امواج به قاره رسيد هنوز قدرت كافي داشت تا سبب تلفات و تخريب امواج شود .
  انرژي يك سونامي ثابت بوده و تابعي از سرعت و ارتفاع آن است . در جايي كه اقيانوس عميق باشد سونامي ها مي توانند بدون آنكه در سطح جلب نظر كنند با سرعتهاي بالا 500 مايل در ساعت ( 800 كيلومتر در ساعت ) حركت كنند و در مدت يك روز يا كمتر از كل اقيانوس بگذرند . سونامي در سطح اقيانوس ممكن است يك فوت ( 30 سانتي متر ) ارتفاع داشته باشد . به همين دليل با وجود آنكه اين موج سرشار از انرژي ، با سرعتي معادل يك هواپيماي جت مسابري ، اقيانوس را در مي نوردد ولي دريانوردان متوجه ي آن نمي شوند . به محض اينكه سونامي به آبهاي كم عمق مجاور سواحل مي رسد از سرعت آن كاسته و بر ارتفاعش افزوده مي شود ، به گونه اي كه ممكن است ارتفاعش به 30 متر يا بيشتر برسد .
  بدين ترتيب قسمت فوقاني موج سريعتر از بخش تحتاني آن حركت مي كند كه اين امر سبب مي شود تا دريا به شدت آشفته شود . در يك چنين شرايطي سونامي مي تواند در سواحل و جزاير تخريب شديدي را موجب شود .
  برخي مواقع قبل از رسيدن سونامي به خشكي ، سطح آب بالا و پايين مي رود بنابراين اگر مشاهده شد كه اقيانوس سريعاً‌به طور نامعمول ، عقب مي نشيند نشانه ي آن خواهد بود كه موج بزرگي در راه است . آنهايي كه از علم جغرافيا آگاهي داشتند مي دانستند كه عقب نشيني اقيانوس چه معنايي دارد .
  در بسياري ازگزارش ها ، نجات يافتكان نقل مي كردند كه هرگز دريا را آن گونه نديده بودند كه تا چنان مسافتي عقب بنشيند كه بستر آن ، با ماهيان و قايق هاي رهاشده بر روي شن ، در معرض ديد قرار گيرد .
  متأسفانه اين منظره ي بي سابقه ظاهراً بسيار از مردم كنجكاو را وسوسه كرد تا به طرف بستر باز شده ي دريا بروند . در تايلند توريست ها كه متحير مانده بودند از اين صفحه ها عكس گرفتند . در واقع ، علت مرگ بسياري از مردم در سونامي اقيانوس هند آن بود كه به ساحل رفته بودند تا عقب نشيني اقيانوس را ببينند . ظاهراً‌ آنها از اين مسأله نا آگاه بودند كه اين پديده پيش آگهي يك موج مرگ آور خواهد بود . كودك ده ساله اي كه به همراه خانواده ي خود براي تعطيلات كريسمس به سواحل اقيانوس هند سفر كرده بود با مشاهده عقب رفتن آب اقيانوس با فريادهاي مكرر ، خانواده و اطرافيان خود را از نزديك شدن به سواحل بر حذر داشت و موفق شد جان خانواده و حدود 200 نفر از مردم را نجات دهد . او گفت معلمش در كلاس درس جغرافيا براي آنها در مورد تسونامي و نشانه هاي وقوع آن توضيح داده بود .
  احتمال وقوع تسونامي در درياي خزر و عمان

  گسل هاي بستر درياي خزر و عمق زياد آن ، وقوع تسونامي را در اين درياچه ممكن مي كند . به گزارش ايسنا ، دكتر پدرام نادري رئيس گروه زمين شناسي زيست محيطي سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور با اعلام اين مطلب خاطرنشان كرد : ايران در كمربند زلزله خيز جهان قرار دارد و از طرفي جنوب و شمال كشورمان را آبهاي آزاد و بسته اي فرا گرفته اند ، بر اين اساس وقوع تسونامي در درياي عمان و درياچه ي بسته خزر امري دور از ذهن نخواهد بود . وي با اشاره به اينكه وقوع زمين لرزه و تسونامي در جنوب شرق آسيا با وجود فاصله ي بسيار طولاني مركز وقوع زمين لرزه و تسونامي از ايران ، خسارات هرچند اندكي در سواحل شرق ايران و چابهار در پي داشت ، خاطرنشان كرد ‍: اندك بودن اين خسارات به معناي در امان بودن قطعي ايران از خطرات تسونامي بعدي نيست .
  دكتر ناوي در عين حال با اذعان به اينكه هيچ گونه سابقه اي در مورد وقوع تسونامي در درياي خزر مشاهده نشده ، خاطر نشان كرد : وجود اطلاعاتي مبني بر وجود گسل هاي گسترده در زير بستر درياي خزر ضرورت مطالعات بيشتر در اين زمينه را نشان مي دهد . با توجه به اينكه تسونامي ها به دنبال زمين لرزه هاي بستر اقيانوسها ايجاد مي شوند ،‌ قابل پيش بيني نيستند ، اما به اطلاع رساني دقيق و به موقع و مديريت صحيح بحران در زمان وقوع حادثه مي توان ميزان تلفات و خسارات را به پايين ترين حد خود رساند .
  بخش هايي از سواحل ايران در درياي عمان از پديده ي تسونامي زلزله ي اخير جنوب شرق آسيا تأثير پذيرفت و احتمال تكرار اين پديده در آينده وجود دارد .
  وي در عين حال ، وقوع پديده هاي تسونامي در درياي خزر و خليج فارس را به دليل بسته بودن آنها منتفي دانست و گفت احتمال وقوع اين پديده تنها در درياي عمان و كناره ي اقيانوس هند وجود دارد . در سال 1945 زمين لرزه اي به بزرگي حدود 2 / 8 درجه در مقياس ريشتر در مرزهاي درياي ايران و پاكستان اتفاق اقتاد كه امواج حاصل ، حدود 300 كيلومتر دورتر از كانون زمين لرزه خساراتي را به شهر كراچي وارد كرد .
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور

  http://up.pnu-club.com/images/00ld7yux3ay3itvspd7n.png
  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •