بالا
 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله
 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1

موضوع: رشته هایی که برایش سرو دست می شکنیم

 1. #1
  tania آواتار ها
  • 5,836
  • 4,900

  عنوان کاربری
  مدیر بازنشسته بخش حقوق و گفتگوی آزاد
  تاریخ عضویت
  Jan 2010
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  4,348
  پست های وبلاگ
  56

  Icon12 رشته هایی که برایش سرو دست می شکنیم  ممکن است شما امسال برای اولین بار در کنکور شرکت کنید، شاید هم چند سالی است که پشت صف هستید، اما کنکور عمرش بیشتر از این حرف هاست، کنکور سراسری ورود به دانشگاه 46 سال است که برگزار می شود و خاطرات خوب و بدش را برای چندین سال باقی گذاشته است تا به نسل سومی ها برسد.
  هرچند که این روزها دانشگاه رفتن تکار سختی نیست و در خیلی از دانشگاهها و رشته ها نسبت تعداد ظرفیت ها و شرکت کنندگان برابر شده است، اما آنچه به عنوان کنکور، همان غولی که برای نبردش باید ساعتها درس بخواندی و همه کلاس های آمادگی اش را رفته باشید و میلیون ها میلیون تست زده باشید، تنها به دانشگاههایی خاص و البته رشته های خاصی محدود شده است.
  به مدد دانشگاه آزاد، غیر انتفاعی، نوبت دوم، شبانه و ... دانشجو شدن آسان تر از گذشته است، اما اگر بخواهید بدون شهریه در رشته های محبوب تحصیل کنید، کار کمی سخت می شود.البته ممکن است رشته محبوب شما روزنامه نگاری باشد یا رشته صنایع دستی، اما متاسفانه یا خوشبختانه دست کم این مثال ها رشته محبوب همه نیست.
  اتفاقاً سازمان سنجش امسال تکلیف همه را روشن کرد و فهرست 13 رشته پرطرفدار داوطلبان کنکور سراسری را اعلام کرد که البته عدد آن کمی نحس است، اما اقبال کسانی که دراین رشته ها تحصیل می کنند حتماً بلند خواهد بود.
  13 رشته پر طرفدار رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی صنایع در گروه آزمایشی ریاضی و فنی، رشته های پزشکی، دندانپزشکی ، دارو سازی و دانپزشکی در گروه آزمایشی علوم تجربی و رشته های حقوق، روان شناسی، حسابداری در گروه آزمایشی علوم انسانی اعلام شده است.
  این که چرا این رشته ها، رشته های پر طرفداری هستند به دلایل زیادی مانند : بازار کار، شأن اجتماعی، شأن عرفی، میزان درآمد، مسائل و مشکلات روز و حتی نیاز جامعه برمی گردد؛ اما اما مساماً همه علاقه ها و موفقیت ها درهمین رشته ها خلاصه نمی شود.
  اگر رشته مورد علاقه شما در این فهرست پیدا نمیشود، دلیلی بر انتخاب اشتباه شما نیست؛ بلکه نشان می دهد هدف شما متفاوت از علاقه عموم داوطلبان است و دلیل خوبی برای هدف دار بودن و هوشمندی شما در انتخابتان است.


  • وقتی رشته ای مد می شود.

  شاید خنده دار بنظر برسد، اما رشته هم از جمله چیزهایی است که مد می شود؛ مثلاً یک دوره ای ، دوره رشته های علوم پزشکی خصوصاً پزشکی عمومی بود. کسی که در کنکور پزشکی قبول می شد درواقع همه مرزهای موفقیت را پیموده بود، اما نه اینکه حالا پزشکی محبوب نباشد، اما بر اساس آمارها رشته هایی مانند داندانپزشکی یا دارو سازی محبوبیت بیشتری دارد. دوره این هم وجود داشت که چندان گرایشی به رشته های علوم انسانی وجود نداشت، اما حالارشته های علوم انسانی محبوبیت خاصی دارند.
  در خصوص رشته های هنر هم رفتن به سراغ رشته های کارگردانی یا بازیگری در دوره هایی از کنکور مد شده بود. در حالی که پیش تر رشته ای مانند طراحی صنعتی هم محبوبیت خاصی پیدا کرد.


  • مهندس! چرا بنزین تموم شد؟  از 13 رشته عنوان شده 6 تا از رشته ها مهندس هستند. در واقع از اواسط دهه 70 تعداد داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و فنی با توجه به سالهای سازندگی بعد از 8 سال جنگ، افزایش یافت و اواخر همین دهه و ابتدای دهه 80 برای اولین بار تعداد داوطلبان این گروه در کنکور از گروه آزمایشی علوم تجربی بیشتر شد. اگر تا یکی دو دهه پیش مهندسان در خانواده ها به یک یا دونفر می رسید، اما حالا تعدادشان زیادتر شده. افزایش تعداد مهندسان شاید به افزایش آپارتمان ها، راهها، سدها، شهرسازی، انواع تکنولوژی و ابزارهای روز دنیا، انواع صنایع و خصوصاً ورود تکنولوژی مانند کامپیوتر بی ربط نباشد.
  بازار کار در این رشته ها به نسبت سایر رشته های گروه آزمایشی ریاضی و فنی نیز متفاوت و فراگیرتر است. متاسفانه رشته های علوم پایه مانند: ریاضی یا فیزیک محض بازار کاری کمتر در کشور دارند و داوطلبان این گروه ترجیح می دهند رشته های مهندسی را جزو اولین انتخابهایشان داشته باشند.
  اما ظاهراً علاوه بر این موضوع، این که با عنوان "مهندس" مورد خطب قرارگیرید هم لذت بخش است. البته برخی از دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته ها در استفاده از این عنوان کمی هم زیاده روی می کنند که همین مسئله دستمایه طنز و شوخی هم شده است. مثال معروفش همان جمله ای است که مدتها برسرزبان ها می چرخید: «مهندس! چرا بنزین تموم شد!»


  • دکتر دلم درد می کنه!  سرآمد رشته های محبوب در چندین نسل، پزشکی عمومی بوده که البته محبوبیتش این روزها بویژه به خاطر بازارکار، تحت شعاع قرار گرفته است و مشکلاتی گرایش به آن را بیشتر به سمت سایر رشته ها مانند دندانپزشکی و دارو سازی برده است.
  اما تقریباً همه کودکان ایرانی در همان سن و سال یکبار هم که شده آرزو داشته اند که دکتر باشند.
  شاید نسل سومی ها گرایششان به پزشکی عمومی کمی تغییر کرده، اما ذائقه پدر و مادرها همچنان این است که فرزندشان را در لباس سفید پزشکی ببینند. ناگفته نماند که رشته پزشکی در همه جای دنیا به عنوان رشته خاص و قابل احترام مطرح است و معمولا فارغ التحصیلان این رشته به عنوان افرادی باهوش و با پشت کار زیاد مطرح هستند.
  پایین بودن سطح درآمد به نسبت برخی رشته های کارشناسی که سالهای تحصیلی اش از پزشکی کمتر است، نبود بازارکار در شهرهای بزرگ ، سخت بودن شرایط ادامه تحصیل دررشته های تخصصی بخاطر کم بودن ظرفیتها و بیشتر بودن امکان کار درمناطق دور افتاده و محروم سبب شده داوطلبان بیشتر رشته های دارو سازی و دندانپزشکی را انتخاب کنندکه هم بازار کار بهتری دارد و هم تعداد سالهای تحصیلی شان کمتر از پزشکی عمومی است. اما با عمه این حرفها شأن اجتماعی پزشکان در کشور همچنان به نسبت سایر رشته ها نه تنها بالاست بلکه جایگاه ویژه ای دارد.
  به هرحال این روزها سراغ پزشکی رفتن واقعاً عشق می خواهد، اگر به دنبال پول و راحتی هستید، بهتر است دور این رشته را خط بکشید، هرچند فکر می کنید که این خلاف واقعیت است، اما سختی های این رشته کمتر به چشم می آید. باورندارید؟


  • وکیل پایه یک دادگستری!  عنوان «وکیلی پایه یک دادگستری» فقط یک عنوان دهان پرکن نیست بلکه تحصیل در رشته حقوق و به تبع آن وکیل یا قاضی شدن، موقعیت کاری و اجتماعی خوبی را نصیبتان خواهد کرد، هرچند که بلای افزایش ظرفیت پذیرش و فارغ التحصیلان زیاد به جان این رشته هم افتاده است.
  برخلاف گذشته ها این روزها همه به ضرورت داشتن وکیل حتی برای پرونده های ساده هم آگاه هستند، پرونده های دادگاه خانواده و چک و کلاهبرداری ها هم که همیشه داغ بوده و است .
  اگربه این رشته واقعاً علاقه داشته باشید و البته پشتکارتان خوب باشد نانتان در روغن است. فارغ التحصیلان این رشته باید از جسارت، قدرت استدلال، حلاقیت ذهنی و فن بیان خوب و کافی برخوردارباشند.
  همه کاربرد این رشته هم به قاضی و وکیلی شدن برنمی گردد بلکه همه مراکز دولتی و خصوصی به یک مشاور حقوقی نیاز دارند و شما می توانید در بسیاری از ادارات دولتی یا بخش های خصوصی به عنوان مشاور حقوقی مشغول به کار باشید.


  • من روانم درد گرفته است.  در نسلهای گذشته اگر اختلافی پیش می آمد، اگر کمی غمگین بودی، اگر استرس و فشار عصبی داشتی یا پیش بزرگتری می رفتی و درد دل می گردی، حتماً شما را به گل گاو زبان و جوشانده های آرام بخش نشانی ات می داد، اما حالا همه چیز پیشرفته تر و البته پیچیده تر شده است.
  هم مشکلات روحی افراد و هم راههای درمان آن شکل های مختلفی به خود گرفته است. اگر تا همین چند سال پیش از انگ« دیوانه » خطاب شدن، جرأت نداشتی پیش مشاور بروی ، اما حالا به خوبی می دانی که مانند همه بیماریهای جسمی، بیماریهای روحی هم نیاز به درمان و مشاوره دارد. در واقع روان شناسی از آن دست از رشته هایی محسوب می شود که نیاز جامعه و تغییر نگرش مردم سبب شده هرروز به تعداد طرفدارانش افزوده شود.
  حالا دیگر مراجعه به کلینیک های مشاوره و روانشناسی اتفاق عجیبی نیست و این روزها گذر خیلی ها به این مراکز می رسد. پیچیدگیهای روحی و روانی انسان ها هم این رشته راجزو رشته های جذاب و محبوب کرده است البته ناگفته نماند که دخترا بیشتر از پسرها شیفته این رشته هستند. ابعاد این رشته نیز وسیع است و مشاوره ازدواج، مشکلات روحی، مشاوره تربیتی یا مشاوره کودک از جمله طیف کاری این رشته محسوب می شود.
  فارغ التحصیل این رشته کارشناسی روانشناسی می تواند برای تدریس در مدارس یا فعالیت در مراکز مشاوره و مراکز فرهنگی بخش ها و ادارات مختلف، مشغول کار شود.


  • پول، پول می آورد!  این روزها خیلی ها اعتقاد دارند که نان در حسابداری است. به هرحال اقتصاد ازمسائل اول هر جامعه است و چرخه اقتصاد از مسائل اول هرجامعه است و چرخه اقتصاد هر مملکتی با انواع کارخانجات و صنایع می گذرد که باید کسانی باشند تاحساب و کتاب عددها و رقم ها را داشته باشند. به این رشته نه فقط در صنایع بزرگ که حتی در کارگاه ها و صنایع کوچک هم نیاز است . با وجود فراوان بودن فضای اقتصادی کوچک و بزرگ در کشور، اما تعداد فارغ التحصیلان این رشته زیاد است و مسلماً بازار کار به بهترین ها می رسد. می گویند علاقه به مسائل مالی و حسابداری، داشتن پایه قوی در ریاضیات و صبر و حوصله کافی می تواند از عوامل مهم موفقیت در این رشته باشد.
  ظاهراً پول، پول می آورد و متوسط در آمد این رشته دربین شاغلانش هم کم نیست. تعداد علاقمندانش در میان دختران و پسران به یک میزان است. پس بشتابید.
  IU
  PNU


  http://najvayemehrbani.blogfa.com/
  4 کاربر پست tania عزیز را پسندیده اند . alamatesoall, Nimak2012, sara.it69, مژگان

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •