بالا
لامپ رشد گیاه

 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله


 تایپ متن و مقاله و پایان نامه

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

صفحه 8 از 8 اولیناولین ... 678
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 78 از مجموع 78

موضوع: اخبار اجتماعي و فرهنگي

 1. #71
  مهندس.كوچولو آواتار ها
  • 121
  • 1,962

  عنوان کاربری
  کاربر باشگاه
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  محل تحصیل
  اينم سوال خوبيه!
  شغل , تخصص
  ابياري گياهان دريايي
  رشته تحصیلی
  ابياري گياهان دريايي
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  20

  پیش فرض

  سازمان تعزيرات حكومتي اعلام كرد
  محكوميت كارخانه توليد نوشابه در اصفهان

  خبرگزاري فارس: يك كارخانه توليد نوشابه در اصفهان به‌دليل عرضه كالاي غير بهداشتي به پرداخت جريمه نقدي به صندوق دولت محكوم شد.


  به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي سازمان تعزيرات حكومتي، معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، از تخلف يك شركت توليد نوشابه به جهت عرضه كالاي غير بهداشتي خبر داد.
  بنابراين گزارش، پس از تنظيم گزارش تخلف مراتب جهت اعمال نظر قانوني به شعبه ويژه رسيدگي به تخلفات بهداشتي تعزيرات حكومتي اين استان ارجاع شد.
  اين گزارش حاكي است: شعبه مذكور پس از بررسي محتويات پرونده تخلف انتسابي را محرز و مسلم تشخيص داده و مدير عامل كارخانه را به پرداخت جزاي نقدي در حق صندوق دولت محكوم كرد.

  * عرضه خارج از شبكه مواد سوختي در استان آذربايجان‌شرقي

  به گزارش فارس، به دنبال گزارش مأموران اداره مبارزه با جرائم اقتصادي استان آذربايجان‌شرقي مبني بر حمل مواد سوختي سوبسيددار تحت عنوان حلال توسط يك شركت، پرونده‌اي تشكيل و جهت اعمال قانون به تعزيرات ارسال شد.
  بنابراين گزارش، با اعلام گمرك تبريز و نمونه‌برداري انجام شده از اين مواد، درصدي از مواد سوبسيددار (گازوئيل) مشاهده شد كه پرونده پس از سير مراحل قانوني به شعبه ويژه قاچاق كالا و ارز استان ارسال شد.
  اين گزارش حاكي است: شعبه مذكور با توجه به محتويات پرونده و تشريفات قانوني، متهمان را علاوه بر ضبط كالا به پرداخت 462 ميليون و 679 هزار ريال جزاي نقدي در حق صندوق دولت محكوم نمود.

  * عرضه خارج از شبكه نفت گاز در اروميه

  بر اساس اين گزارش، سازمان بازرگاني شهرستان اروميه به‌دنبال شكايت سازمان صنايع و معادن استان از يك شركت توليدي به اتهام عرضه خارج از شبكه مقادير زيادي نفت گاز، پرونده‌اي تشكيل و به ‌تعزيرات حكومتي جهت رسيدگي ارسال شد.
  اين گزارش مي‌افزايد: تعزيرات حكومتي اين استان پس از بررسي موضوع و با عنايت به اينكه شركت فوق فعاليت اقتصادي نداشته و مقادير زيادي نفت گاز تحويل گرفته و در انبار شركت نيز موجود نبوده است، لذا اتهام عرضه خارج از شبكه سوخت توسط شركت از سوي شعبه رسيدگي كننده محرز و مسلم تشخيص داده شد و در نهايت شعبه مذكور راي به محكوميت مدير عامل شركت و پرداخت جزاي نقدي در حق صندوق دولت را صادر كرد.

  *پرونده محكوميت يك رستوران در تعزيرات اصفهان

  بر اساس گزارش روابط عمومي سازمان تعزيرات حكومتي، مركز بهداشت استان اصفهان از تخلف رستوراني به جهت عرضه كالاي غيربهداشتي و تقلب در كسب مبني بر استفاده از رنگ مصنوعي به جاي زعفران در طبخ غذاها خبر داد.
  بنابراين گزارش، پس از تنظيم گزارش تخلف مراتب جهت اعمال نظر قانوني به شعبه ويژه رسيدگي به تخلفات بهداشتي تعزيرات حكومتي اين استان ارجاع شد.
  اين گزارش حاكي است: شعبه مذكور پس از بررسي محتويات پرونده و احضار و استماع اظهارات مديريت رستوران تخلف انتسابي را مسلم تشخيص داده و رأي به محكوميت به پرداخت جزاي نقدي در حق صندوق دولت را صادر كرد.

  *انتصاب در سازمان تعزيرات

  به گزارش فارس، طي حكمي از سوي علي اكبر ناصري، معاون وزير دادگستري و رياست سازمان تعزيرات حكومتي كشور، رضا حدادپور بمي به سمت سرپرست اداره كل تعزيرات حكومتي استان زنجان منصوب شد.
  بر اساس همين گزارش، طي حكمي ازسوي ناصري، معاون وزيردادگستري و رياست سازمان، نظرعلي حاجي پاشا به سمت معاون رئيس سازمان و مدير كل تعزيرات حكومتي استان تهران منصوب شد.

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

 3. #72
  مهندس.كوچولو آواتار ها
  • 121
  • 1,962

  عنوان کاربری
  کاربر باشگاه
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  محل تحصیل
  اينم سوال خوبيه!
  شغل , تخصص
  ابياري گياهان دريايي
  رشته تحصیلی
  ابياري گياهان دريايي
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  20

  پیش فرض

  فردا در همايش منتخبان تشكل‌هاي دانش‌آموزي
  دبير كل شوراي عالي آموزش و پرورش، مؤلفه‌هاي مدرسه 1404 را بررسي مي‌كند

  خبرگزاري فارس: فردا در همايش منتخبان تشكل‌هاي دانش‌آموزي، مؤلفه‌هاي مدرسه 1404 توسط مهدي نويد ادهم، دبير كل شوراي عالي آموزش و پرورش بررسي مي‌شود.


  به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، همايش منتخبان تشكل‌هاي دانش‌آموزي كشور با همكاري معاونت پرورشي و تربيت بدني آموزش و پرورش، سازمان بسيج دانش‌آموزي، سازمان دانش‌آموزي، سازمان جمعيت هلال احمر، كانون‌هاي فرهنگي و تربيتي و شوراهاي دانش آموزي در اردوگاه شهيد باهنر تهران در حال برگزاري است.
  بنابراين گزارش، ترغيب دانش‌آموزان براي انديشيدن به فرداي روشن خود در كنار خانواده و نقش آنان در جهت تحقق اهداف آرما‌ن‌هاي نظام جمهوري اسلامي، زمينه‌سازي براي آگاهي دانش‌آموزان از پيشينه فرهنگي كشور و ارتقاء هويت ايراني و اسلامي دانش‌آموزان در تشكل‌ها، ايجاد زمينه فكري، محتوايي و عملي لازم براي به حركت در آوردن دانش‌آموزان به عنوان آينده‌سازان ايران اسلامي از جمله رويكردهاي اين همايش است.
  بر اساس اين گزارش، اين همايش از 17 مرداد آغاز شده و تا 21 مرداد ادامه دارد و دانش‌آموزان در كارگاه‌هاي آموزشي در خصوص موضوعات مختلفي مانند مباحث مربوط به تشكل‌ها و مسائل آموزشي به بحث و تبادل نظر مي‌پردازند.
  بنابراين گزارش، 860 دانش‌آموز منتخب تشكل‌هاي دانش‌آموزي از سراسر كشور در اين همايش كه براي نخستين بار برگزار شده است، حضور دارند.

 4. #73
  مهندس.كوچولو آواتار ها
  • 121
  • 1,962

  عنوان کاربری
  کاربر باشگاه
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  محل تحصیل
  اينم سوال خوبيه!
  شغل , تخصص
  ابياري گياهان دريايي
  رشته تحصیلی
  ابياري گياهان دريايي
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  20

  پیش فرض

  رشد جمعيت روسيه رو به كاهش است

  خبرگزاري فارس: نرخ جمعيت در روسيه در شش ماه اول امسال3/2 درصد كاهش يافته است.


  به گزارش باشگاه خبري فارس«توانا» به نقل از ريانووستي، معاون نخست وزير روسيه گفت: نرخ كاهش جمعيت در روسيه با 3/2 درصد در شش ماه اول سال 2009، رو به كاهش است.
  الكساندر ژوكو افزود: در نيمه اول سال 2009 ، 850 هزار كودك متولد شدند كه 4/7 درصد (38 هزار نفر ) بيش از آمار گرفته ‌شده در همين زمان مشابه در سال گذشته است.
  وي همچنين عنوان كرد: نرخ مرگ و مير در روسيه به ميزان 7/3 درصد يعني رقمي بالغ بر 40 هزار نفر، كاهش يافته است.
  وي عنوان كرد: فشار خون بالا، بسته شدن رگ‌ها، سيگار و الكل از جمله عواملي است كه مردم را به كام مرگ مي‌كشاند.
  روسيه از نظر ميزان وقوع بيماري‌هاي قلبي و سرطان، مقام اول را در جهان داراست و با وجود اينكه نسبت به ساير كشورهاي صنعتي در روسيه خودروي كمتري وجود دارد، اما ميزان مرگ و مير ناشي از تصادفات در اين كشور 100 هزار نفر بالاتر از كشورهاي صنعتي است.

 5. #74
  مهندس.كوچولو آواتار ها
  • 121
  • 1,962

  عنوان کاربری
  کاربر باشگاه
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  محل تحصیل
  اينم سوال خوبيه!
  شغل , تخصص
  ابياري گياهان دريايي
  رشته تحصیلی
  ابياري گياهان دريايي
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  20

  پیش فرض

  بر اساس يك نظرسنجي‌
  پك پنجم دانشجويان انگليسي از رشته خود راضي نيستند

  خبرگزاري فارس: مطالعات ملي دانشجويان انگلستان نشان مي‌دهد، يك پنجم دانشجويان اين كشور از رشته‌هاي تحصيلي خود رضايت ندارند.


  به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از روزنامه اينديپندنت، 3 سال پس از افزايش شهريه‌ دانشگاه‌هاي انگليس، تعداد دانشجوياني كه دانشگاه را با رضايت ترك مي‌كنند، كاهش يافته است.
  مطالعات ملي دانشجويان اين كشور نشان مي‌دهد، تقريبا از هر 5 دانشجو، يك نفر در سال آخر تحصيل خود از كيفيت رشته‌هاي تحصيلي ناراضي است و از هنگام شروع اين مطالعات، براي اولين بار در سال 2004، رضايت دانشجويان از رشته‌هاي تحصيلي خود از 83 درصد به 82 درصد كاهش يافته است.
  در اين مطالعات تعداد دانشجويان شركت‌كننده در اين نظرسنجي بيش از 22 هزار و 300 نفر بود كه بيشترين تعداد را تاكنون داشته است.
  بر اساس اين مطالعات، فرايند افزايش شهريه منجر به افزايش مبلغ پرداختي سالانه دانشجويان به ميزان حدود 3 هزار پوند شده است.
  در مطالعات ديگري كه توسط انجمن مالي تحصيلات عالي انگليس انجام شد، دانشجويان از جنبه‌هاي مختلف مورد سؤال قرار گرفتند و تقريباً از هر 10 دانشجو 9 نفر از نحوه تدريس راضي بودند اما بيش از يك سوم از نحوه ارزيابي و بازخوردها رضايت نداشند
  همچنين در حدود يك سوم از آنها معتقد بودند رشته تحصيلي‌شان به درستي برنامه ريزي نشده و به همان تعداد گفتند: اطلاع رساني درباره تغييرات برنامه‌هاي آموزشي ضعيف است.
  در ادامه اين تحقيقات آمده است: دانشجويان دانشگاه هنر لندن ناراضي‌ترين دانشجويان بودند و تنها 63 درصد آنها از رشته خود رضايت داشتند و در دانشگاه متروپليتن لندن تنها 68 درصد دانشجويان از شرايط‌شان رضايت دارند.
  وس استريتينگ، رئيس اتحاديه ملي دانشجويان بريتانيا گفت: از سال 2006 شهريه‌هاي دانشگاه 3 برابر شده است و اين در حالي است كه دانشجويان پيشرفت‌هاي قابل ملاحظه‌اي در كيفيت آموزشي مشاهده نكرده‌اند.
  وي افزود: دانشگاه‌ها مسئوليت دارند در برابر درآمد عظيمي كه از شهريه‌ها دريافت مي‌كنند امكانات اساسي ارائه دهند.
  در ادامه اين گزارش آمده است، دانشگاه‌هاي انگليس در تامين مدرك استاندارد كوتاهي كردند و سيستم كنوني منسوخ و قديمي است و بايد تعويض شود.

 6. #75
  مهندس.كوچولو آواتار ها
  • 121
  • 1,962

  عنوان کاربری
  کاربر باشگاه
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  محل تحصیل
  اينم سوال خوبيه!
  شغل , تخصص
  ابياري گياهان دريايي
  رشته تحصیلی
  ابياري گياهان دريايي
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  20

  پیش فرض

  مدير كل تبليغات و مراكز فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران:
  آثار منتخب جشنواره بين‌المللي جايزه بزرگ مقاومت اسلامي معرفي شد

  خبرگزاري فارس: مدير كل تبليغات و مراكز فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران گفت: آثار منتخب بخش هنرهاي تجسمي جشنواره بين‌المللي «جايزه بزرگ مقاومت اسلامي» معرفي شد.


  به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» به نقل از پايگاه اطلاع رساني ايثار، اسكندر يارنسب با اعلام اين خبر افزود: از ميان نزديك به 600 اثر رسيده به دبيرخانه اين جشنواره، 127 قطعه عكس، 198 طرح كاريكاتور و 18 قطعه پوستر به عنوان آثار برگزيده شناخته شد.
  وي ادامه داد: از ميان هر يك از اين 3 بخش، 2 اثر به عنوان آثار برگزيده و يك اثر ويژه، به عنوان اثر برگزيده 3 بخش معرفي مي‌شود.
  يارنسب بيان كرد: كار داوري اين آثار از سوي اداره كل تبليغات و مراكز فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران، توسط حبيب‌الله صادقي، بهرام كلهرنيا، نظام‌الدين امامي‌فر و طاهر شيخ الحكما انجام شد.
  مدير كل تبليغات و مراكز فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران اظهار داشت: مراسم اختتاميه اين جشنواره جمعه 23 مرداد همزمان با روز مقاومت اسلامي در سالن اجلاس سران با اهداي جوائز به نفرات برتر برگزار مي‌شود.

 7. #76
  مهندس.كوچولو آواتار ها
  • 121
  • 1,962

  عنوان کاربری
  کاربر باشگاه
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  محل تحصیل
  اينم سوال خوبيه!
  شغل , تخصص
  ابياري گياهان دريايي
  رشته تحصیلی
  ابياري گياهان دريايي
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  20

  پیش فرض

  رئيس شاخه پشتيباني كنواسيون منع سلاح‌هاي شيميايي:
  استفاده صلح آميز از علم شيمي هدف اصلي كنواسيون منع سلاح‌هاي شيميايي است

  خبرگزاري فارس: رئيس شاخه پشتيباني اجرايي كنواسيون منع سلاح‌هاي شيميايي در اختتاميه نخستين دوره آموزش تيم بازرسان سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي گفت: استفاده صلح آميز از علم شيمي از اهداف اصلي كنواسيون منع سلاح‌هاي شيميايي است.


  به گزارش خبرنگار ايثار و شهادت باشگاه خبري فارس «توانا» نخستين دوره آموزشي منطقه‌اي آسيايي تيم همراه بازرسان سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي پايان يافت.
  بنابراين گزارش، در اختتاميه اين دوره آموزشي كه عصر امروز در هتل انقلاب تهران برگزار شد، رضا حسنوي، رئيس مجتمع دانشگاهي مديريت و مهندسي صنايع دانشگاه صنعتي مالك اشتر و مارك آلبون، رئيس شاخه پشتيباني و اجرايي كنواسيون منع سلاح‌هاي شيميايي سخنراني كردند؛ نمايندگان 14 كشور آسيايي نيز بعد از گذراندن سرفصل‌هاي پاياني، نظرات و پيشنهادات خود را در مورد برپايي اين دوره اعلام كردند.
  مارك آلبون در مراسم اختتاميه از برگزاري اين دوره آموزشي ابراز رضايت كرد و گفت: سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي خواستار از بين بردن سلاح‌هاي شيميايي است و بر استفاده صلح‌آميز از علم شيمي تأكيد دارد.
  بنابراين گزارش، شركت‌كنندگان با اعلام رضايت از برگزاري دوره آموزشي تيم همراه بازرسان سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي موارد و سرفصل‌هاي مطرح شده را بسيار آموزنده خواندند و از ايران براي مهمان‌نوازي و ترتيب دادن شرايط آرام و مجهز آموزشي تشكر كردند.
  اين گزارش مي‌افزايد: شركت‌كنندگان همچنين خواستار ادامه يافتن اين دوره در كشورها و ايام ديگر سال شدند و خواستند تا با افزايش ميزان ساعات و روزهاي دوره آموزشي ابعاد اطلاعات و سرفصل‌هاي آموزشي گسترده‌تر شود.
  بر پايه اين گزارش، در پايان دوره آموزش تيم همراه بازرسان سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي، به برگزار كنندگان، پايان دوره اهدا شد.
  بر اساس اين گزارش، دوره منطقه‌اي آسيايي آموزش تيم بازرسان سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي با مشاركت سازمان بين‌المللي منع سلاح‌هاي شيميايي opcw، مرجع ملي منع سلاح‌هاي شيميايي، دانشگاه مالك اشتر و بنياد شهيد و امور ايثارگران با هدف تربيت تيم همراه بازرسان بين‌المللي در كشورهاي آسيايي براي نخستين بار در ايران برگزار شد؛ در اين دوره نمايندگاني از كشورهاي ايران، بنگلادش، كامبوج، هند، اندونزي، عراق، اردن، لائوس، مالزي، مغولستان، پاكستان، سريلانكا، تايلند، ويتنام و ازبكستان حضور داشتند.
  ا

 8. #77
  مهندس.كوچولو آواتار ها
  • 121
  • 1,962

  عنوان کاربری
  کاربر باشگاه
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  محل تحصیل
  اينم سوال خوبيه!
  شغل , تخصص
  ابياري گياهان دريايي
  رشته تحصیلی
  ابياري گياهان دريايي
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  20

  پیش فرض

  معاون سازمان سنجش در گفت‌وگو با فارس:
  70 درصد داوطلبان مجاز كنكور تاكنون انتخاب رشته كرده‌اند

  خبرگزاري فارس: معاون سازمان سنجش گفت: تاكنون 70 درصد از داوطلبان مجاز كنكور 88 انتخاب رشته كرده‌اند و داطلبان تا ساعت 24 فردا براي انتخاب رشته فرصت دارند.

 9. #78
  مهندس.كوچولو آواتار ها
  • 121
  • 1,962

  عنوان کاربری
  کاربر باشگاه
  تاریخ عضویت
  Aug 2009
  محل تحصیل
  اينم سوال خوبيه!
  شغل , تخصص
  ابياري گياهان دريايي
  رشته تحصیلی
  ابياري گياهان دريايي
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  20

  پیش فرض

  سايه تهديد همچنان در اطراف رودخانه‌هاي كن و شور مي‌چرخد
  شهرك جديد پرند خطر جدي براي محيط زيست جنوب تهران

  خبرگزاري فارس: نداشتن سيستم تصفيه فاضلاب و سرازيري فاضلاب‌ شهرك جديد پرند واقع در ضلع جنوب غربي شهرستان رباط كريم به رودخانه‌ شور خبر از خطري جدي براي محيط زيست و سلامت مردم اين منطقه مي‌دهد.


  به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، روزگاري در اين شهر بزرگ نه خبري از ساختمان‌هاي سربه فلك كشيده بود نه ماشين و نه دود. تا چشم كار مي‌كرد درختان سر سبز و تنومند، آسمان آبي، جوي آب زلال و رقص گنجشك‌ها و آواز بلبل‌خرمايي‌هاي بود كه با شيطنت از اين شاخه به شاخه ديگر مي‌پريدند.
  روزها چه زود سپري شدند، رفته رفته همه چيز تغيير شكل داد، درشكه‌ها جاي خود را به ماشين‌ها، خانه‌هاي كاه‌گلي به برج‌ها و جوي آب زلالي كه از وسط ده مي‌گذشت حالا به كانال فاضلاب رو باز تبديل شده است. ساليان سال از آن زمان و خاطره‌ها مي‌گذرد و ديگر از آن ده و روستاهاي سر سبز و طبيعت بكر آن چيزي باقي‌ نمانده است. حالا ديگر بوي علف‌هاي تازه و سبز جاي خود را به بوي زباله داده است. گويي عصر رنگ به رنگ شدن را پشت سر مي‌گذاريم.
  تهران بزرگ و بزرگ تر شد، شايد روزگاري كسي گمان نمي‌كرد. براي جا دادن اين همه آدم مجبور باشيم حتي ده‌هاي اطراف تهران را نيز درگير اين بازي كنيم. شهرك‌هاي صنعتي و مسكوني پشت سر هم فضاهاي بيشتري را تصاحب مي‌كنند.
  بازي يا مبارزه ميان طبيعت و صنعت همچنان ادامه دارد، و سال‌هاست كه يكي از دغدغه‌هاي مسئولان در كشورمان حفظ محيط زيست است. شايد فاصله گرفتن از فضاي پاك قديم مهيبي براي مسئولان كشور بود. حالا كه نمي‌توان جلوي پيشرفت، تغيير و تحولات و صنعتي شدن را گرفت، پس بهتر است به فكر چاره‌اي باشيم.
  حالا ديگر هر كدام از مسئولان و مديراني كه در سازمان‌ها و دستگاه‌هاي دولتي و خصوصي با توجه به زمينه اشتغالشان سعي دارند كه خود را به نوعي محيط زيستي معرفي كنند.
  همگي به اين مسئله واقف هستيم كه گسترش زندگي شهري، صنعتي شدن امري اجتناب‌ناپذير است اما شايد برخي نسبت به معضلاتي كه گسترش شهرنشيني به همراه دارد ناآگاه هستند.
  تخريب محيط زيست امري است كه آهسته و پيوسته صورت مي‌گيرد، آن قدر آرام كه باور نمي‌كني تلنباري از زباله‌هاي مختلف شهر را در برگيرد.
  فعاليت‌هاي عمراني، صنعتي هر كدام به نوبه خود محيط زيست را در دستان خود گرفته‌اند. اما هنوز شريان حياتي در رودخانه‌هاي تهران وجود دارد و همچنان در برابر حمله‌هاي مختلف از سوي پساب‌هاي صنعتي و خانگي مقاومت مي‌كنند.
  مهاجرت گسترش شهرنشيني باعث شده تا مسئولان به دنبال ساخت شهرك هاي مسكوني در اطراف تهران باشند، يكي از شهرك‌هايي كه به تازگي ساخته شده است، شهرك جديد پرند است. اما ظاهراً اين شهرك مشكلاتي را براي محيط زيست فراهم كرده است.
  فعاليت عمراني شركت‌هاي پيمانكاري طرف قرارداد با شركت عمران شهر جديد پرند از طريق تخليه خاك‌هاي نباتي در حريم و بستر رودخانه، برداشت لكه‌اي و غير اصولي مخلوط شن و ماسه، تخريب و به آتش كشيدن پوشش گياهي بستر و تغيير مسير جريان آب رود باعث شده‌اند تا محيط زيست دچار معضلاتي شود.
  محمد رستگاري، مدير محيط زيست رباط كريم در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس‌ در اين‌باره گفت‌: تهديد و تخليه فاضلاب خانگي شهر جديد پرند بدون انجام هر گونه تصفيه فيزيكي و شيميايي پساب به رودخانه انجام مي‌شود.
  وي در حالي‌كه از تخليه ضايعات و پساب واحدهاي صنعتي مستقر در شهرك و نواحي صنعتي همجوار به داخل رودخانه هشدار مي‌‌دهد، تأكيد كرد: واقع شدن مركز دفن زباله شهرستان در مجاورت رودخانه كن در صورت عدم رعايت ضوابط و استانداردهاي زيست محيطي توسط مسئولان اجرايي مديريت پسماندها و عدم كنترل شيرابه حاصله خطري بالقوه براي ادامه حيات رودخانه خواهد بود.
  آبهاي خروجي بسياري از صنايع حاوي تركيبات آلي و معدني است، اين تركيبات مناسب با ماهيتشان به درجات متفاوت سمي هستند.
  رستگاري همچنين گفت: پساب‌هاي شهر جديد پرند ناشي از فاضلاب انساني است ضمن اين‌كه فاضلاب كارخانه لبنياتي كه در اين محدوده قرار گرفته است وارد رودخانه شور مي‌شود. هر چند كه مدير عامل اين كارخانه قول مساعد براي ايجاد تصفيه خانه داده است.
  وي در ادامه گفت: البته ناحيه صنعتي پرند كه 70 واحد صنعتي در آن مستقر هستند و با شهرك صنعتي مستقر در اين محدوده متفاوت است، نيز فاقد سيستم تصفيه‌خانه فاضلاب است و مشكلاتي را ايجاد كرده است.
  به گفته رستگاري آلودگي فلزات سنگين در اين بخش وجود نداشته و بيشتر آلودگي ناشي از فاضلاب كارخانجات صنايع غذايي است.
  بر اساس شاخص آلايندگي فاضلاب‌ها، ميزان شاخص bod و cod در صورتي كه فاضلاب‌ها به رودخانه ريخته شوند بايد 100 ميلي گرم بر ليتر باشد در حالي كه ميزان فاضلاب كارخانجات 2 هزار ميلي‌گرم بر ليتر است. اين مسئله باعث بروز آلودگي آب‌هاي سطحي مي‌شود.
  رودخانه شور واقع در غرب شهرستان رباط كريم و جنوب شهر جديد پرند و ارتفاعات شمالي كوه‌هاي تخت رستم از جمله اكوسيستم‌هاي طبيعي منطقه است كه پس از مشروب ساختن دشت‌هاي شهريار از منتهي‌اليه جنوب غربي اراضي شهر جديد پرند عبور كرده و در انتها پس از طي اراضي پايين دست بخش حسن آباد شهر ري با پيوستن به رودخانه كرج در قسمت جنوب غربي شهرستان ورامين وارد حوض سلطان در استان قم و حاشيه كوير مركزي شده و به دليل عبور از سازنده‌هاي زمين شناسي شور، داراي آب شور است.
  رودخانه شور داراي پوشش گياهي بستر شامل جامعه گز، انواع گراس‌ها و ني بوريا و همچنين گونه‌هاي جانور از جمله ماهي، روباه شني، عقاب دشتي، دليجه، قرقي، كبوتر چاهي، قمري و انواع مارمولك است.
  اهميت اين رودخانه زماني شروع مي‌شود كه بدانيم تنها چشم انداز و موهبت طبيعي شهرستان زيستگاه دائمي و محل زاد آوري برخي از پرندگان آبزي نظير آبچيلك و زيستگاه موقت گروهي ديگر از پرندگان نظير انواع مرغابي سانان است.
  در حال حاضر حيات اين رودخانه به دلايلي كه به آنها اشاره شد در معرض خطر شديد قرار گرفته و دامنه گسترده دخل و تصرفات انساني در بستر و حريم كمي و كيفي اين رودخانه اكوسيستم آن را با مخاطرات جدي روبه رو كرده است.
  داريوش گل‌عليزاده، معاون محيط زيست استان تهران درباره معضلات زيست محيطي ايجاد شده به واسطه راه‌اندازي اين شهرك گفت: شهرك صنعتي پرند متأسفانه فاقد سيستم تصفيه فاضلاب است و همين مسئله مشكلات زيادي را ايجاد كرده است.
  وي با بيان اين‌كه در دادگاه شكايتي نيز در اين زمينه مطرح شده است،‌گفت: مشكلات ايجاد شده توسط شركت عمراني كه زير مجموعه وزارت مسكن است به مراجع قضايي اعلام شده است.
  معاون محيط زيست استان تهران همچنين گفت: قبل از مستقر شدن جمعيت بايد سيستم تصفيه فاضلاب اين شهرك راه‌اندازي مي‌شد.
  بر اساس گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، در حال حاضر 14 هزار نفر جمعيت در اين شهرك مستقر شده‌اند و طبق مسكن مهر اين شهرك ظرفيت 700 هزار نفر جمعيت را دارد.
  گل‌عليزاده همچنين درباره مستقر شدن واحدهاي صنعتي غير مجاز و پراكنده كه با پساب‌هايشان محيط زيست منطقه را تهديد مي‌كنند، گفت: واحدهاي صنعتي غير مجاز و پراكنده در اين بخش فعاليت گسترده‌اي دارند.
  وي با اشاره به سفر دوم رياست جمهوري به استان تهران گفت: يكي از مصوبات دور دوم سفرهاي استاني رئيس‌جمهوري شناسايي 17 نقطه براي مطالعه و انتقال واحدهاي صنعتي غير مجاز است كه بايد هر چه سريعتر انجام شود.

صفحه 8 از 8 اولیناولین ... 678

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •