بالا
 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله
 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1

موضوع: درخشش دانشگاه تهران دركسب رتبه اول توليدعلم

 1. #1
  O M I D آواتار ها
  • 18,250
  • 15,114
  مدير بازنشسته

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  3,267
  پست های وبلاگ
  555

  New2 درخشش دانشگاه تهران دركسب رتبه اول توليدعلم

  گزارش ايسنا ازآخرين رتبه‌بندي علمي دانشگاه‌هاي جهان اسلام
  درخشش دانشگاه تهران دركسب رتبه اول توليدعلم
  پيشتازي دانشگاه آزاد دركيفيت توليدات علمي كشورهاي اسلامي
  رييس مرکز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري با اعلام اين كه دانشگاه تهران از لحاظ توليد مدارك علمي برترين دانشگاه جهان اسلام است از بودجه‌هاي تحقيقاتي تعلق گرفته به دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشي كشور و جهان اسلام در مقايسه با برترين‌هاي دنيا انتقاد كرد و خواستارتوجه و تلاش بيشتر سياست‌گذاران علمي کشورهاي جهان اسلام به اين حوزه شد.
  دكتر جعفر مهراد در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با اشاره به رتبه‌بندي و ارزيابي دانشگاه‌ها و مؤسسات علمي و پژوهشي 57 کشور اسلامي به لحاظ شاخص‌هاي کمي (ميزان انتشارات) و کيفي (متوسط ميزان استنادات و مقدار شاخص MNCS) گفت: در بازه زماني 2007 تا 2009 دانشگاه تهران با چهار هزار و 546 مدرک علمي ، پرتوليدترين دانشگاه جهان اسلام است. سپس دانشگاه‌هاي حاجت‌تپه و آنکارا از کشور ترکيه به ترتيب با چهارهزارو 185 و سه هزارو908 مدرک بيشترين ميزان انتشارات را دارا هستند.

  بيشتر دانشگاه‌هاي پرتوليد جهان اسلام متعلق به جمهوري اسلامي ايران و ترکيه هستند
  مهراد تصيح كرد: نکته قابل توجه اين است که اکثريت 20 دانشگاه پرتوليد جهان اسلام متعلق به جمهوري اسلامي ايران و ترکيه هستند و تنها دانشگاه قاهره از مصر و دانشگاه مالايا از مالزي به ترتيب در جايگاه‌هاي نهم و دهم توليد علم قرار گرفته‌اند.
  سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام ادامه داد: بر اساس شاخص متوسط استنادات دريافتي (Citation per Paper) که سنجه‌اي از ميزان نماياني و تأثير آثار علمي است و مي‌تواند به عنوان سنجه کيفيت انتشارات نيز مد نظر قرار گيرد، دانشگاه آزاد اسلامي در جمهوري اسلامي ايران با متوسط چهار استناد در هر اثر، در صدر قرار دارد. پس از آن دانشگاه‌هاي ماکرر (اوگاندا)، آقاخان (پاکستان) و دانشگاه امارات متحده عربي به ترتيب به لحاظ اين شاخص در جايگاه‌هاي دوم تا چهارم قرار دارند. از کشور ترکيه، دانشگاه استانبول در جايگاه هفتم قرار گرفته‌ است.
  دانشگاه رازي و دانشگاه بوعلي‌سينا برترين دانشگاه‌هاي جهان اسلام از لحاظ شاخص ميانه استنادي هنجارشده
  مهراد در گفت‌و‌گو با ايسنا افزود: از شاخص‌هاي جديد علم‌سنجي که در ارزيابي دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشي استفاده مي‌شود، شاخص مشهور کراون (Crown Indicator) است که توسط دانشگاه لايدن در هلند پيشنهاد شده است. اين دانشگاه شاخص جديدي را نيز با عنوان شاخص ميانه استنادي هنجارشده (MNCS) معرفي كرده که نسبت به شاخص قبلي دقيق‌تر و رضايت‌بخش‌تر است.
  مهراد خاطر نشان کرد: بر اساس اين شاخص دو دانشگاه رازي كرمانشاه و بوعلي‌سيناي همدان برترين دانشگاه‌هاي جهان اسلام هستند. پس از اين دو دانشگاه، دانشگاه آقاخان (پاکستان) در رتبه سوم قرار دارد.
  وي افزود: دانشگاه‌هاي کشورهاي جمهوري اسلامي ايران، ترکيه، پاکستان، امارات، مصر و تونس بر اساس شاخص «MNCS» رتبه‌هاي نخست تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند.
  مهراد خاطرنشان كرد: 10 و 20 دانشگاه برتر جهان اسلام به لحاظ شاخص «MNCS» متعلق به چهار کشور ترکيه، جمهوري اسلامي ايران، مصر و مالزي هستند.
  رييس مرکز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري در ادامه گفت: بررسي دانشگاه‌هاي برتر جهان اسلام در حوزه‌هاي 22گانه موضوعي در ISI نشان مي‌دهد که به لحاظ ميزان توليدات علمي، دانشگاه تهران در چهار حوزه علوم کشاورزي، زيست‌شناسي و زيست‌شيمي، علوم کامپيوتر و علوم زمين در ميان تمامي دانشگاه‌هاي کشورهاي اسلامي برترين است.

  دانشگاه صنعتي شريف برترين دانشگاه جهان اسلام در حوزه‌هاي مهندسي، فيزيک و علوم مواد
  وي اضافه كرد: همچنين دانشگاه صنعتي شريف در حوزه‌هاي مهندسي، فيزيک و علوم مواد برترين دانشگاه جهان اسلام است. در حوز‌هاي زيست‌شناسي مولکولي و ژنتيک و علوم اعصاب و رفتار، دانشگاه استانبول در ترکيه پرتوليدترين دانشگاه جهان اسلام است. در واقع، در 19 حوزه موضوعي دانشگاه‌هاي کشورهاي جمهوري اسلامي ايران و ترکيه برترين‌ها هستند و تنها در دو حوزه شيمي و ميکروبيولوژي دو دانشگاه از کشور مالزي و در حوزه علوم چندرشته‌اي دانشگاه امارات متحده عربي در ميان ساير دانشگاه‌هاي کشورهاي اسلامي پرتوليدترين‌ها هستند.

  متوسط تعداد نويسندگان در آثار پژوهشگران دانشگاه‌هاي برتر جهان اسلام، تنها سه نويسنده است

  مهراد در بخش ديگري از گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران، دو خصوصيت مؤثر بر ميزان تأثير و کيفيت تحقيقات در دانشگاه‌ها شامل همکاري و مشارکت علمي و دريافت بودجه تحقيقاتي در ميان صد دانشگاه برتر کشورهاي اسلامي و وضعيت اين دانشگاه‌ها با صد دانشگاه برتر جهان را مقايسه کرد و گفت: متوسط تعداد نويسندگان در آثار پژوهشگران دانشگاه‌هاي برتر جهان اسلام سه نويسنده است؛ اين در حاليست که متوسط تعداد نويسندگان در انتشارات دانشگاه‌هاي برتر دنيا، هفت نويسنده در هر اثر است.

  تنها 17 درصد کل تحقيقات انجام شده در دانشگاه‌هاي کشورهاي اسلامي از بودجه تحقيقاتي استفاده مي‌كنند
  به گفته مهراد، بررسي ميزان انتشارات تعيين اعتبارشده دانشگاه‌هاي برتر کشورهاي اسلامي نشان مي‌دهد که حدود 49 درصد انتشارات دانشگاه‌هاي برتر جهان از بودجه‌هاي تحقيقاتي استفاده مي‌کنند اين در حالي است که تنها 17 درصد کل تحقيقات انجام شده در دانشگاه‌هاي کشورهاي اسلامي از بودجه تحقيقاتي استفاده مي‌كنند.

  بودجه‌هاي تحقيقاتي دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشي در مقايسه با برترين‌ دانشگاه‌هاي دنيا رضايت‌بخش نيست
  رئيس مرکز منطقه‌اي اطلاع‌رساني و فناوري افزود: نکات بيان شده حامل پيام‌هاي مفيد و تأثيرگذاري براي سياست‌گذاران علمي کشورهاي اسلامي است؛ از جمله اينکه وضعيت مشارکت و همکاري علمي و پژوهشي به عنوان يکي از علل تأثيرگذار در رشد کمي و کيفي توليد علم کشورها در دانشگا‌ه‌هاي جهان اسلام تا حدودي مورد غفلت قرار گرفته و توجه بيشتر مسئولان امر را مي‌طلبد. به علاوه، بودجه‌هاي تحقيقاتي تعلق گرفته به دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشي در امر تحقيق و پژوهش در مقايسه با برترين‌هاي دنيا رضايت‌بخش نيست که اين امر نيز نيازمند توجه و تلاش بيشتر سياست‌گذاران علمي در کشورهاي جهان اسلام است.
  زندگی تفسیر سه کلمه است : خندیدن .... بخشیدن .... و فراموش کردن

  .... پس.... بخند .... ببخش .... و فراموش کن
  کاربر مقابل پست O M I D عزیز را پسندیده است: ripek

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •