بالا
 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 دانلود نمونه سوالات نیمسال اول 95-94 پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله
 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

صفحه 1 از 6 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 53

موضوع: همه چیز در مورد رنگها ودکوراسیون

 1. #1
  مژگان آواتار ها
  • 6,736
  • 14,355

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  2,876

  Pdf همه چیز در مورد رنگها ودکوراسیون

  همه چيز در مورد رنگ بنفش


  "من فكر مي كنم اگر از مزرعه اي پر از گل هاي بنفشه بگذريد و به آن ها توجه نكنيد درحق خداوند ناشكري كرده ايد"
  آليس واكر – نويسنده


  همه چيز در مورد رنگ بنفش

  بنفش رنگ عرفان و معنويت است. بنفش در هر طيفي كه باشد الهام بخش و رنگ شاهزادگان، ‌پادشاهان و ملكه هاست. بنفش سير در اصل تركيبي از رنگ هاي آبي و قرمز مي باشد كه ويژگي هاي هر دو رنگ را يكجا در بر دارد. تندي قرمز به واسطه آرامش و خنكي آبي فروكش مي كند و به حس تازه تبديل مي شود و شما را به آرامش و رهايي دعوت مي نمايند. به همين دليل است كه در بيمارستان هاي رواني و مطب روانشناسان اغلب از بنفش ملايم يا همان بنفش ياسي استفاده مي شود. بنفش ملايم احساس ترس را كاهش مي دهد و مشغله هاي فكري آزار دهنده را تعديل مي نمايد. وقتي بنفش در كنار سفيد قرار مي گيرد سمبل خالص بودن و تواضع است. در فرهنگ چين بنفش رنگ رويا پردازان و فيلسوفان است و نشانه صداقت ، وفاداري و عشق مي باشد. علم رنگ شناسي ثابت كرده است كه بنفش آثار ترس و شوك هاي روحي را پاك مي كند و در اين زمينه مانند اشعه ماوراء بنفش عمل مي نمايد.  از به كار بردن بنفش در دكوراسيون داخلي خانه خود اجتناب نكنيد. همانطور كه مشاهده مي كنيد تركيب بنفش و سبز به تركيب كامل و زيباست كه تحسين همگان را بر مي انگيزد و همان چيزيست كه دنبالش بوديد. اگر فردي به شما بگويد كه قصد دارد قاليچه بنفش خريداري كند مطمئن باشيد آن فرد در آينده اي نزديك به موفقيت خواهد رسيد چون از ذهن باز و آرامي برخوردار است. جالب است بدانيد امروز در آمريكا به سربازاني كه در جنگ زخمي شده اند به پاس شجاعت شان قلب بنفش هديه مي شود. در دهه 1960 بنفش از محبوبيت بي نظيري در مجلات مد برخوردار بود . هم چنين اين رنگ در دهه 1980 در كنار رنگ هاي طلائي قرمز و سياه زياد ديده مي شد اما شهوت اين رنگ در اين دهه بسيار زياد زود گذر بود.  اين دوره ديگر زمان اين است كه بنفش در طراحي داخلي منزل شما جايي ويژه براي خود داشته باشد. زمان آن رسيده كه شما نيز از آرامش و حالت خوش عرفاني اين رنگ در خانه خود بهره مند شويد. بنفش به ندرت در طبيعت ديده مي شود. مانند گل هاي زيباي بنفشه. هيچ رنگي به اندازه بنفش نمي تواند عرفاني و الهام بخش باشد. بنفش هم چنين يادآور غذاها و خوردني هاي خوش مزه اي مثل انگور بنفش – بادمجان و تمشك مي باشد و بسيار اشتها آوراست.
  آبي به شما كمك مي كند تا حين آشپزي تمركز و آرامش داشته باشيد. از طرفي بنفش به شما كمك مي كند تا بهترين تصميم را براي انتخاب غذا انجام دهيد. استفاده از رنگ بنفش در آشپزخانه از يك فرد عادي يك سرآشپز هنر مند مي سازد.
  بنفش در خانه

  ديگر زمان آن رسيده تا بنفش را به اتاق نشيمن ، اتاق غذا خوري ، اتاق خواب و سرويس هاي بهداشتي منزل خود دعوت كنيد تا جادوي اين رنگ زيبا را به چشم خود ببينيد. به شما توصيه مي كنيم از حالت عرفاني و آرامبخش كه به واسطه استفاده از رنگ بنفش در اتاق نشيمن شما بوجود مي آيد خود را محروم نكنيد. شما به چند طريق مي توانيد از اين رنگ در دكوراسيون اتاق نشيمن استفاده كنيد. اگر تمايل داريد اتاق نشيمن شما در عين شيك بودن كمي كم نور و تاريك تر به نظر برسد از بنفش سير براي نقاشي ديوارها استفاده كنيد. هم چنين براي جلوه بيشر كوسن هاي بزرگ به رنگ قرمز طلائي روي مبل هاي قرار دهيد اما اگر مي خواهيد كمي مدرن تر عمل كنيد مي توانيد تنها يك ديوار را به رنگ بنفش بادمجاني رنگ آميزي كنيد و مبلمان چوبي و قاليچه هاي پرز بلند و سبز رنگ را در وسايل اتاق داشته باشد. چنانچه جنبه آرامش فضا بيشر برايتان اهميت دارد از طيف هاي روشن و ملايم بنفش مثل بنفش ياسي استفاده نمائيد و چيدمان خود را با قرار دادن كوسن هاي شكلاتي و قاليچه هاي پوستين كامل كنيد.

  در اتاق غذا خوري از قرمز و بنفش كنار هم بكار بريد. براي مثال مي توانيد ديوارها را به رنگ بنفش نقاشي كنيد و از دستمال سفره ، روميزي يا گلداني قرمز براي روي ميزي غذا خوري استفاده نمائيد. بنفش به دليل آرامشي كه به روح مي بخشد رنگي بسيار مناسب براي اتاق خواب است بهتراست براي اتاق خواب از بنفش روشن ( بنفش ياسي ) در كنار سفيد و نقره اي استفاده نمائيد كه در اين صورت تاثير گذازي آن بر آرامش روح و جسم چندين برابر خواهد شد . اين رنگ روياهايي زيبايي براي شما مي سازد.  بنفش در اتاق خواب تنها يك تاثير و ويژگي دارد و آن القاي آرامش است. طيف ملايم و روشن و بنفش ذهن شما را باز مي كند و نمي گذارد به افكار آزاردهنده تمركز كنيد و به همين دليل به شدت استرس و تنش را از شما دور مي كند و آرامش را جايگزين آن ها مي نمايد. بنفش هم چنين براي كاهش هاي سرويس بهداشتي رنگي بسيار مناسب است. وجود ويژگي ها و تاثيرات رنگ بنفش آنچنان در آشپزخانه حياتي به شمار نمي آيند بنابراين روي كابرد بنفش در آشپزخانه زياد تاكيد نمي شود بهتر است از اين رنگ در قسمت هاي ديگر بيشتر بهره جست


  بنفش در هارموني

  بنفش بسيار كم در طبيعت ديده مي شود و همان مقدار كم نيز اغلب در كنار طيف هاي گوناگون رنگ سبز به چشم مي خورد . بنفش هم چنين در كنار قهوه اي بسيار زيبا مي نشيند اما نكته اي كه مي بايست رعايت كنيد اين است كه طيف هاي دو رنگي كه در كنار هم مي نشيند بسيار مهم هستند براي مثال بهتراست بنفش روشن ( بنفش ياسي ) در كنار قهوه اي شكلاتي قرار بگيرد و يا بنفش بادمجاني در كنار بژ و طيف هاي خنثي ي رنگ قهوه ايي .

  تركيب بنفش و صورتي نيز بسيار زيبا و چشم نواز است . اين دو رنگ يك زوج بسيار هماهنگ هستند كه وقتي در كنار هم مي گيرند چشم ها را به سوي خود جذب مي كنند. كنار هم نشستن بنفش ملايم و صورتي روشن تركيبي را ايجاد مي كنند كه بسيار مورد پسند بانوان و دختران جوان واقع مي شود و تركيبي بسيار مناسب براي اتاق خواب مي باشد. بنفش در كنار نقره اي طلائي تركيبي شيك و بسيار پرجلوه را خلق مي كنند كه فضا را به فضايي شاهانه منزل مي سازد و همچنين باعث صميميت و گرم شدن محيط مي شود. اگر تمايل داريد كه فضايي فانتزي و هنري داشته باشيد. به شما توصيه مي كنيم آبي ، قرمز و سبز را كنار بنفش بنشانيد . بنفش نيز همانند قرمز وقتي كنار سفيد قرار مي گيرد جلوه اي زيبا و تحسين بر انگيزي را بوجود مي آورد از تركيب بنفش با سياه و طولي بپرهيزيد زيرا اين تركيب احساس غم و ناكامي را در محيط القا مي كند.

  ویرایش توسط مژگان : 07-19-2011 در ساعت 09:33 PM

  من همچنان بی امضاء
  کاربر مقابل پست مژگان عزیز را پسندیده است: mohandes_m

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

 3. #2
  مژگان آواتار ها
  • 6,736
  • 14,355

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  2,876

  New6 همه چيز در مورد رنگ قهوه اي

  به مطالعه طبيعت بپرداز، طبيعت را دوست بدار و همراه با آن صميمي باش... طبيعت هيچ گاه با تو دشمني نخواهد كرد.


  هر چيز در مورد رنگ قهوه اي

  قهوه اي رنگ شكوفايي و روشني است. رنگ زمين و خاك است. قهوه اي به ما يادآوري مي كند كه فطرتاً چه رابطه تنگاتنگي با طبيعت داريم. همانگونه كه زمين زير پايمان براي ايستادن و راه رفتن به ما اطمينان مي دهد رنگ قهوه اي نيز حس استحكام و امنيت را القا مي كند.

  قهوه اي داراي طيف هاي رنگي بسياري مي باشد كه هر كدام از اين طيف ها داراي نام هايي مي باشند. كه برخي از اين نام ها : خرمايي، خاكي ، فندقي و .... مي باشد.


  هم چنين اگر به رنگ شكلات، قهوه ، نسكافه ، دارچين و پودر كاكائو توجه كنيد در مي يابيد كه قهوه اي رنگي است كه در آشپزخانه زياد ديده مي شود.

  قهوه اي سير كه بسيار به رنگ مشكي نزديك مي باشد نيز كاربرد زيادي در هند دارد و مي توان قهوه اي و نداك معروف است كه اين نام را آنتوني و نداك نقاش معروف قرن 7 بدليل علاقه اي كه به اين رنگ داشت براي اين رنگ انتخاب كرد.

  هر كدام از طيف هاي رنگ قهوه اي حالات و ويژگي هاي مخصوص خرد را دارا مي باشند. از جمله ويژگي هاي رنگ قهوه اي قدرت ، ثبات ، گرما و تكامل است. از لحاظ علم انرژي درماني ، قهوه اي سمبل رويش تكامل است. يكي از عناصر پنج گانه انرژي چوب است و چوب از زمين مي رويد و بسوي آسمان قد مي كشد. همانگونه كه انسان ها رشد مي كنند و قد مي كشند. به همين دليل است كه قهوه اي رنگ رويش ، انرژي و سرزندگي است و اشياء چوبي و قهوه اي رنگ ، نقش مكمل را در طراحي داخلي دارند.


  تاريخ و فرهنگ هاي كهن همراه ديد روشني ( مثبتي ) نسبت به رنگ قهوه اي داشته اند. روانشناسان رنگ بر اين باورند كه رنگ قهوه اي رنگ حس كردن احساسات است ! بر اساس اين نظريه روانشناسان رنگ زماني كه ما احساس آسيب پذير بودن مي كنيم خود را پشت اين رنگ كه تركيبي از سه رنگ قرمز- زرد و سياه است پنهان مي كنيم . ما از قهوه اي استفاده مي كنيم تا از خود محافظت كنيم. جالب است بدانيد كه آقايان بيشتراز خانم ها زنگ قهوه اي را رنگ مورد علاقه خود مي دانند. قهوه اي رنگ طبيعت است و با استفاده از آن مي توان طبيعت را به خانه آورد.

  قهوه اي در خانه


  قهوه اي در اكثر اتاق ها كاربرد دارد براي خلق هر حالتي در هر فضا مي توانيد به نحوي از قهوه اي كمك بگيريد براي مثال در يك اتاق شمالي و بي روح حضور رنگ قهوه اي ملايم و گرم احساس آرامش و راحتي را به آن اتاق مي بخشد و يا در يك اتاق جنوبي يا آفتاب گير به كار بردن يك قهوه اي تيره و شفاف مي تواند جلوه بي نظيري داشته باشد.


  رنگ قهوه اي بخصوص در طيف هاي سردتر آن و يا رنگ دارچيني و شكلاتي از جمله رنگ هايي مي باشند كه به شدت مناسب آشپزخانه هستند و با ابراز و وسايل استيل و گرانيتي بخوبي كامل مي شوند. طيف هاي رنگ قهوه اي در آشپزخانه به فضا عمق و جلوه بي نظيري مي بخشد.

  رنگ قهوه اي در اتاق نشيمن حرف اول را مي زند قهوه اي نه تنها با تمام رنگ هايي كه در اتاق نشيمن هستند هماهنگي و تناسب دارد بلكه سبب هماهنگ جلوه كردن رنگ هاي ديگر نيز با هم مي شود.

  تركيب رنگ قهوه اي گردويي با بافت هاي طبيعي مثل قاليچه هاي پوستين و يا حصيرهاي فندقي رنگ جلوه اي بسيار شيك و چشم نواز را خلق مي كنند.

  هم چنين طيف هاي خنثي و ملايم رنگ قهوه اي مثل گندمي براي سرويس هاي بهداشتي مي تواند بسيار جذاب و آرامبخش باشد.

  توصيه مي كنيم براي دعوت طبيعت به خانه هاي خود علاوه بر استفاده از رنگ قهوه اي در دكوراسيون اتاق از سنگ هاي زيبا ، وسايل حصيري ، پوستين ها و ريگ هاي زيبا استفاده نمائيد.


  قهوه اي در هارموني

  قهوه اي نماينده طبيعت است و رنگ كرم هم نشين جذاب رنگ قهوه اي ست همانطور كه سفيد هم نشين مناسب رنگ سياه است! قهوه اي در اكثر تركيب ها مانند سياه عمل مي كند اما با اين حاصل توصيه مي شود از قهوه اي سوخته با جاي مشكي استفاده شود.

  يك درخت قهوه رنگ را در فصل پاييز تصور كنيد مي بينيد كنار هم قرار گرفتن نارنجي روشن ، حنايي ، زرد ملايم و مقداري سبز چه تصوير گرم ، با شكوه و زيبايي را خلق مي كنند؟!

  تركيب سه رنگ قهوه اي ، نارنجي و سبز هر كدام در طيف هاي مختلف همراه از جمله تركيباتي هستند و بسيار زيبا كنار هم مي نشيند و الهام بخش زيبايي هاي پايدارند.

  از طرف ديگر طيف هاي مختلف قهوه اي با يكديگر نيز بسيار تناسب و هماهنگي دارند. هيچ گاه در يك اتاق تنها از طيف قهوه اي استفاده نكنيد زير اتاق بي روح و كسل كننده مي شود اگر قصد دارند رنگ غالب در اتاق قهوه اي باشد حتماً از طيف هاي تيره و روشن ، گرم و سرد قهوه اي در كنار هم بهر ببريد.

  يكي ديگر از راه هاي خلق فضايي گرم در دكوراسيون داخلي نصب ورقه هاي چوبي به ديوار است هم مانند كفپوش هاي چوبي !‌

  من همچنان بی امضاء
  کاربر مقابل پست مژگان عزیز را پسندیده است: mohandes_m

 4. #3
  مژگان آواتار ها
  • 6,736
  • 14,355

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  2,876

  New6 همه چيز در مورد رنگ سبز

  هيچ رنگي در القاي آرامش ، لطافت و سرزندگي به پاي رنگ سبز نمي رسند. سبز رنگ رويش و اميد است. هر جا سبز هست ، زندگي نيز هست. رنگ سبز رنگ مياني در طيف رنگ هفتگانه مي باشد. از اين رو سبز رنگ هماهنگي و هارموني است. سبز ديد انسان را تنظيم مي كند و نگاه او را در مسيري صحيح هدايت مي نماند. سبز همچنين سبب آرامش اعصاب، عضلات، و ذهن مي گردد از اين رو اكثر هنرمندان تئاتر و مجريان برنامه هاي زنده قبل از ورود به استوديو و صحنه تئاتر دقايفي را در يك اتاق سبز رنگ سپري مي كنند. سبز خاصيت شفابخش نيز دارد. تحقيقات نشان مي دهد بيماراني كه در فضاهاي سبز تحت درمان قرار گرفته اند بسيار سريعتر دوره درمان را مي گذراند و به بهبودي مي رسند.  از سوي ديگر سبز رنگ خوش بيني و اميد به آينده نيز مي باشد. به عنوان مثال زمانيكه پل "بلك" در يكي از شهرهاي لندن افتتاح شد ابتدا به رنگ سياه بود. در طول آن زمان بسياري از افراد آن شهر روي آن پل اقدام به خود كشي نمودند. پس از مدتي تصيم گرفته شد تا رنگ پل به رنگ سبز تغيير يابد. پس از اين اقدام مشاهده شد تعداد خودكشي ها به 1⁄3 كاهش يافت . بنابر عقايد باستاني و كهن سبز رنگ خداوند و رنگ عشق ابدي مي باشد. سبز رنگ جواني و طراوت ، رنگ طبيعت است. سبز در هر كجا مي تواند كاربرد دارشته باشد، زيرا سبز رنگ تناسب و هارموني است. سبز بين ذهن و جسم هماهنگي ايجاد مي كند. حس آسايش را در محيط خلق مي كند و سبب شفاهيت ذهن مي گردد . سبز در تفكرات مذهبي بعنوان يك سنبل قوي و قدرت مند مي باشد و از اين لحاظ جبنه جهاني دارد . سبز رنگ مقدسي است به همين دليل است كه در اكثر مساجد رنگ غالب رنگ سبز مي باشد. از نظر علم انرژي شناسي نيز رنگ سبز رنگ رويش و زندگي دوباره مي باشد.رنگ سبز در ميان چاكراه هاي انرژي ، در چاكراه قلب قرار دارد. از آنجايي كه رنگ سبز رنگ تناسب و عشق است ، جايگاه آن در قلب انسان مي باشد . جايي كه افكار ، روح و جسم آدمي در آنجا با هم در تماسند وجود رنگ سبز در محيط اطراف شما به معني آرامش ، صلح و راحتي در كنار شماست و اگر مي خواهيد ذهن شفاف و هدفمند داشته باشيد بيشتر از سبز استفاده نمائيد.


  رنگ سبز در خانه

  سبز باشيد! سبز رنگي است كه در همه جاي خانه به زيبايي مي نشيند . فرقي نمي كند كه تمام ديوارها را سبز كنيد يا تنها گلداني از يك گياه سبز رنگ در گوشه اتاق قرار دهيد . سبز به هر مقدار كه در محيط به كار برده شود قادر است زندگي و روشنايي را به آن فضا ببخشد . براي حفظ آرامش و هماهنگي ( تناسب ) در اتاق خواب از سبز ملايم استفاده كنيد ( مثلاً سبز سيب و يا سبز پسته اي ) سبز تيره روي يك ديوار مي تواند احساس شفافيت و وسعت را القا كند. اما اگر از سبز تيره خيلي زياد و يكدست در يك فضا استفاده شود ممكن است سبب ايجاد افسردگي گردد! بنابراين بهتر است آن را با سفيد كنار هم قرار دهيد. براي مثال يك ديوار را سبز تيره و ديوارهاي ديگر را با سفيد رنگ آميزي نمائيد. و از كوسن هاي قرمز و گل دار نيز در اتاق زياد استفاده كنيد.

  سرويس بهداشتي مكاني است كه مي بايست آنجا آرامش از دست رفته خود را باز يابيم و به سكوت و تعادل برسيم . سبز – آبي (يا همان سبز مايل به آبي) رنگي بسيار مناسب براي سرويس هاي بهداشتي مي باشد كه حس آسايش و تناسب را براي آنجا به ارمغان مي آورد . حسن هاي ديگر رنگ سبز اين است كه باعث مي شود فضاهاي كوچك مثل سرويس هاي بهداشتي و سيع تر به نطر برسد. سبز به شدت تسكين دهنده و ضد خستگي است. از اين رو رنگي بسيار مناسب براي اتاق كار مي باشد. در اتاق كار سبز كمك مي كند تنش ها و خستگي ها تسكين يابد، آرامش در فضا حكم فرما شود و قدرت تصميم گيري و خلاقيت بالا رود . سبز همچنين براي راهروهاي داخل خانه و هال مناسب است. از سوي ديگر وجود مقداري رنگ سبز زيتوني در قسمت ورودي خانه به معني استقبال با آغوش باز است. رنگ سبز زندگي را آسان مي كند و براي اتاق نشيمن نيز يكي از بهترين گزينه هاست . چنانچه از عناصر طبيعي مثل سنگ ها ، مبلمان چرمي و كوسن هاي پشمي نيز در كنار رنگ سبز در اتاق نشيمن استفاده شود بهترين شكل ممكن را ايجاد كرده ايد.


  سبز در هارموني

  فقط كافيست به طبيعت بنگريد،‌به آساني در مي يابيد سبز چه زيبا و آسان كنار رنگ هاي مكمل خود و هم چنين در كنار طيف هاي مختلف خود مي نشيند. ما قبلاً نيز در مورد هم نشيني رنگ هاي سبز ، نارنجي و قهوه اي در فصل پاييز صحبت كرده بوديم ! اين سه رنگ بسيار زيبا و هنرمندانه كنار هم مي نشينند و تصويري زيبا را خلق مي كنند. رنگ سبز در كنار آبي يا زرد نيز تركيبي چشم نواز را خلق مي كند كه بهتر است سبز چمني و سبز خردلي با آبي فيروزه اي كنار هم قرار بگيرند تا تركيبي زيباتر خلق شود . اگر تمايل داريد تركيبي سرد از رنگ سبز بوجود آوريد توصيه مي كنيم سبز بسيار ملايم را در كنار سفيد بكار ببريد. اما اگر قصد داريد تركيبي گرم از رنگ سبز خلق كنيد، بهتر است از طيف هاي تيره رنگ سبز در كنار رنگ قرمز ، قهوه اي و طلائي استفاده نمائيد. هم چنين اگر شما از طرفدارن رنگ هاي روشن و شاد هستيد به شما توصيه مي كنيم رنگ سبز ليمويي را با نارنجي و بنفش كنار هم قرار دهيد تا تركيبي شاد و دوست داشتني برايتان بوجود آيد .

  من همچنان بی امضاء
  کاربر مقابل پست مژگان عزیز را پسندیده است: mohandes_m

 5. #4
  مژگان آواتار ها
  • 6,736
  • 14,355

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  2,876

  New6 همه چيز درباره رنگ آبي

  «من هيچ گاه از نگاه كردن به آسمان آبي خسته نمي شوم»
  ويست وان گان

  آبي رنگي است كه در عمق وجود انسان ها جاي مي گيرد. رنگ آبي ذاتاً برمي گردد به دو عنصر كه در زندگي ما انسان ها حياتي است يعني هوا و آب.


  آبي رنگ خوش بيني است. بياييد به سراغ طبيعت برويم! ذر ذهن يك آسمان آبي و يا يك درياي آرام را در يك روز آفتابي تصوركنيد، بله! در طبيعت آبي ياد آور فضايي افقي و بسيار وسيع و باز است. طبيعت دروغ نمي گويد! آبي رنگي بي انتهاست به همين دليل است كه اكثر افراد آبي را به ديگر رنگ ها ترجيح مي دهند. طيف هاي رنگ آبي نيز همانند ذات اين رنگ بي انتها و نامحدود مي باشند. جالب است بدانيد كه هر يك از طيف هاي رنگ آبي انرژي هاي خاص خود را در محيط منتشر مي كنند و ويژگي خاص خود را دارا مي باشند. براي مثال به گفته كارشناسان رنگ، طيف هاي تيره آبي مثل آبي لاجوردي و يا سورمه اي فن بيان و قدرت شفاف سخت گفتن را تقويت مي كنند و طيف هاي روشن آبي نيز مثل آبي ملايم سبب آرامش ذهن و تقويت تمركز در افراد مي شوند. زماني كه محققان از كودكان تست هوش گرفتند، مشاهده كردند كودكاني كه در اتاق هايي با سقف آبي رنگ تست داده اند نمرات بالاتري اخذ كرده اند.

  اغلب روانپزشكان براي درمان مرض هايي كه داراي زندگي پر استرس و پر تنشي هستند استفاده هر چه بيشتر از رنگ آبي را به آن ها توصيه مي كنند زيرا به طرز معجزه آسايي تنش و نگراني را از بين مي برد و باعث فروكش كردن استرس مي شود. آبي افراد را دعوت به صحبت و گفتگو مي كند در حالي كه هم زمان آرامش را در فضا القا مي كند و محيط صلح آميز را خلق مي نمايد و شما و مهمانانتان در كنار رنگ آبي در اوج آرامش و راحتي با يكديگر به گفتگو خواهيد پرداخت .  همانطور كه گفته شد رنگ آبي در درمان اكثر بيماري هاي رواني از جمله افسردگي ، اعتياد و كم اشتهايي موثر است از اين رو دانشمندان و محققان در زمينه رنگ شناسي به كار بردن رنگ آبي را در مطب ها و وسايل درماني به روانپزشكان توصيه كرده اند. از نظر عقايد باستاني و كهن آبي رنگ برقراري ارتباط است.

  از لحاظ علم انرژي شناسي كه سال ها پيش توسط تبيتان مطرح شد بدن داراي مراكز انرژي يا چاكراه هاي انرژي مي باشد . رنگ آبي در چاكراه حنجره قرار دارد. در حقيقت آبي انعكاس صداي ماست! كاربردهاي مهم از رنگ آبي ريشه در تاريخ دارد. در قرون وسطي سنگ لاجوردي حكم طلا را داشت و از لحاظ ارزش باطلا برابري مي كرد و آبي لاجوردي رنگ مهم و محبوب در آن دوره به شمار مي رفت .

  رفته رفته آبي رنگ پر كاربرد در نيروي دريايي ، پليس و آتش نشاني شد و لباس هاي فرم پليس ها آتش نشان ها و افسران نيرو دريايي به رنگ آبي بود. آنها آبي را رنگ امنيت و تمركز در كار مي دانستند. پس از آن آبي راه به خانه ها باز كرد و در طراحي داخلي جايگاه ويژه اي پيدا كرد زيرا احساس خوشايندي را به افراد منتقل كرد: احساس آرامش ، رهايي و وسعت.

  آبي رنگي سرد است كه امكان استراحتي آرام را براي شما فراهم مي كند، اگر قصد داريد در مكاني به استراحت بپردازيد توصيه مي كنيم از طيف هاي ملايم و روشن آبي استفاده كنيد. تركيب آبي و سفيد يك تركيب بكر و كلاسيك است آبي و سفيد مدت هاست كه براي كوسن ها بكار برده مي شود و بسيار هم مناسب است. طيف هاي مختلف آبي و سفيد مي توانند به خوبي كنار هم بنشينند و تركيبي زيبا را خلق كنند – آبي تيره در كنار سفيد شكري و كرم يا آبي روشن در كنار سفيد مرواريدي – آبي و سفيد زوجي هستند كه هميشه پاك و بكر نمايان مي شوند.  آبي همواره مناسب ترين رنگ براي سرويس هاي بهداشتي محسوب مي شود. آبي رنگ اقيانوس است ، رنگ دريا ، رنگ رودخانه ، آبي همواره با ما از آب پاك و زندگي بخش سخن مي گويد . اگر مي خواهيد فكر خود را سازماندهي كنيد قسمتي را با رنگ آبي روشن طراحي و خلق كنيد تا در آنجا به راحتي افكار خود را پاكسازي نموده و ذهن خود را سازماندهي نمائيد. فيروزه اي ملايم رنگي بسيار مناسب براي يك سرويس بهداشتي كوچك است زيرا قادر است فضا را بازتر و وسيع تر جلوه دهد.

  كاربرد آبي در خانه

  آبي روح ما را نوازش مي كند. ابي رنگ آرامش و صلح است، رنگي است كه اين امكان را به ما مي دهد كه در اوج رهايي رويا پردازي كنيم و ذهن شبيه آسمان آبي، وسيع و بي كران داشته باشيم. بنابراين از آبي در خانه هايتان زياد استفاده كنيد.

  از آنجايي كه آبي رنگ شب نيز مي باشد، يكي از موارد استفاده آن در اتاق خواب است. از طيف هاي خواب آور رنگ آبي مثل آبي ملايم ، آبي – طوسي و آبي لاجوردي بيشتر در اتاق خواب استفاده نمائيد.

  در سرويس هاي بهداشتي نيز بهتر است از طيف اي رنگ آبي كه بيشتر به رنگ انواع آب ها نزديك است استفاده شود مثلاً آبي آكواريوم ، آبي فيروزه اي و يا سبز-آبي. و اين انتخاب بدين دليل است كه نه تنها اين آبي بيشتر با آب و محيطي كه آب در آنجا نقش اصلي را دارد هماهنگي دارد، بلكه رنگ آرامش و راحتي نيز مي باشد.

  از طرفي چون آبي رنگ تمركز و آرامش فكر و روح است، رنگي بسيار مناسب براي اتاق كار نيز مي باشد. آبي هاي ملايم ، و پر انرژي با وسايل و اثاثيه با رنگ روشن و شاد بخوبي تكميل مي شوند و به بهترين نحو تاثير گذارند. براي مثال ديوارهاي اتاق كارتان را مي توانيد به رنگ آبي روشن رنگ آميزي نمائيد و از كمر قرمز، قفسه نارنجي صندلي صورتي و يا چراغ مطالعه زرد نيز در اتاق كار خود استفاده نمائيد. شما حتي اگر تنها يك ديوار را آبي كنيد و ديوارهاي ديگر را سفيد كافي است؛ در همين حد هم رنگ آبي تاثير خود را بر روي محيط مي گذارد. در اتاق هاي شمالي بهتر است بيشتر از آبي فيروزه اي و آبي كبالتي استفاده كنيد. در اتاق هاي آفتابگير از آبي هاي روشن مثل آبي آسماني استفاده كنيد.


  از آنجايي كه آبي يك رنگ اجتماعي و رنگ برقراري ارتباط است توصيه مي شود از آن زياد در اتاق نشيمن استفاده شود. براي خلق محيطي گرم و پر از نشاط از آبي هاي تيره تر و هم چنين براي خلق فضايي باز و وسيع از آبي هاي ملايم يا آبي – طوسي استفاده نمائيد و براي بيشتر شدن جلوه كار كمي نقره اي به آن اضافه نمائيد.

  توصيه مي كنيم كمتر از آبي در فضاهايي كه در آن جا فعاليت زيادي انجام مي شود استفاده كنيد، مثل اتاق بازي بچه ها يا آشپزخانه ( آبي رنگ اشتها آوري نيست‌) هم چنين از رنگ آبي كمي با احتياط در اتاق هاي شمالي و بدون آفتاب استفاده كنيد، زيرا رنگ آبي يك اتاق سرد را سردتر مي نمايد.

  آبي در هارموني

  آبي دوستان زيادي در ميان رنگ ها دارد! فقط كافيست به طبيعت بنگريد تا زيباترين الهامات را بگيريد و آن ها را در دكوراسيون خانه خود اجرا نمائيد.


  تمام طيف هاي رنگ آبي به شدت با سفيد هماهنگي و تناسب دارند و در كنار هم تصوير زيبايي را خلق مي كنند. اگر به ابرهاي سفيدي كه رها و آزاد در آسمان آبي شناور هستند و يا امواج سفيد رنگي كه در درياي آبي در تلاطم هستند بنگريد خواهيد ديد كه اين ادعا كاملاً صحيح مي باشد و آبي چه روشن و چه تيره به زيبايي در كنار سفيد مي نشيند و تركيبي چشم نواز را خلق مي كنند.

  رنگ ديگري كه بسيار زيبا در كنار آبي جاي مي گيرد رنگ زرد است. باز هم يادآوري مي كنيم كه در انتخاب طيف رنگ هايي كه قرار است كنار هم قرار بگيرند دقت كنيد براي مثال در اين مورد زيباتر است كه آبي تيره در كنار زرد كره اي و آبي آسماني در كنار زرد طلائي ملايم قرار گيرد. لازم نيست همه جاي خانه را آبي و طلائي كنيد. براي خلق جلوه اي بي نظير تنها كافيست يك ديوار اتاق را آبي آسماني كرده و از مبلمان و اثاثيه اي با پارچه طلائي استفاده نمائيد. آبي ملايم و نقره اي نيز تركيبي چشم نوازي را بوجود مي آورند.

  تركيبات مدرن رنگ آبي با ديگر رنگ ها شامل تركيب آبي با قرمز، آبي با نارنجي آبي با قهوه اي شكلاتي است كه فضا را به فضايي فانتزي و زيبا تبديل
  مي كنند.

  من همچنان بی امضاء
  کاربر مقابل پست مژگان عزیز را پسندیده است: mohandes_m

 6. #5
  مژگان آواتار ها
  • 6,736
  • 14,355

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  2,876

  پیش فرض همه چيز در مورد رنگ قرمز

  قرمز قدرتمنداست. قرمز به فضا عمق مي‌بخشد. رنگ قرمز در چيدمان يك خانه ارزشي برابر با طلا را دارد.
  گالدواني والنتينو- طراح مد


  همه چيز در مورد رنگ قرمز

  رنگ قرمز رنگ شور و عشق و آرزوست. قرمز احساسات را فعال مي‌كند و شادي و نشاط را در انسان بر مي‌انگيزد و در اين زمينه هيچ رنگي قدرت قرمز را ندارد. قرمز مثل آتش گرم است.

  طيف هاي مختلف رنگ قرمز، حالات گوناگوني را خلق مي‌كنند و بسيار آشكارا و محسوس فضا را به يك فضاي رمانتيك و عاشقانه و يا به يك فضاي شيك و رسمي مبدل مي‌سازند.

  قرمز رنگ بسيار هوشياري است زيرا نظرها را به سرعت به خود جلب مي‌كند. قرمز رنگ و نماد عشق است و رنگي است كه به طرز شگفت‌انگيزي احساسات عاشقانه را در وجود انسان بيدار مي‌سازد.

  هر جا قرمز وجود داشته باشد هيجان و نشاط نيز در آن‌جا هست. به همين دليل است كه بانوان جوان و هم چنين كودكان رنگ قرمز را دوست دارند و از طرفداران اين رنگ مي‌باشند.

  و اما براي آقايان! رنگ قرمز سنمبل عصابيت و خشونت است.روانشناسان رنگ معتقدند افرادي كه رنگ قرمز را دوست دارند افرادي با اعتماد به نفس بالا، مصمم و جدي، اجتماعي و شجاع هستند.

  تحقيقات نشان داده‌است كه در فرهنگ‌هاي كهن و قديمي دو رنگ سفيد و سياه بسيار برجسته به نظر مي‌رسند و چنانچه رنگ سومي وجود داشت آن رنگ، حتماً رنگ قرمز بود.

  در برخي از زبان‌ها براي قرمز مترادف‌هايي مثل رنگارنگ و زيبا وجود دارد. واژه قرمز چيزي فراتر از يك اسم است.

  اين رنگ سبب سر زندگي و تحرك جسم مي‌شود و امروز به واسطه تحقيقات و مطالعات اين نظريه به يك اصل و قانون علمي مستدل تبديل شده‌ است.

  دكتر جان ناش اُت زيست شناس مطرح پس از مطالعات پي در پي به اين نتيجه رسيدند كه گياهان زير شيشه قرمز كه نور خورشيد را به رنگ قرمز از خود عبور مي دهد، چهار برابر سريع تر از گياهاني كه در زير نور خورشيد به رنگ طبيعي هستند رشد مي‌كنند.

  پس از آن مطالعات ديگر دريافته‌اند كه قرار گرفتن در معرض نور قرمز 5/13 درصد نيروي فرد را افزايش مي‌دهد و 8/5 درصد بيشتر از شوك هاي الكتريكي ماهيچه و عضلات دست را تحريك مي كند.

  قدرت و تأثير رنگ قرمز به فيزيك و جسم انسان قرن‌ها پيش توسط شماري از دانشمندان به اثبات رسيده است.

  از نظر علم انرژي شناسي، قرمز رنگ موفقيت، عشق و شادي است. چيني ها لباس‌هايي به رنگ قرمز مي‌پوشند تا شاد باشند از نظر آن‌ها قرمز منبع عظيم انرژي و نشاط روح است.

  روانپزشكان به افرادي كه از كسالت، بي‌حوصلگي، افسردگي و بي حالي رنج مي‌برند استفاده از رنگ قرمز را توصيه مي‌كنند.

  البته فراموش نكنيد كه استفاده افراطي از رنگ قرمز نيز ممكن است تاثيري عكس آنچه گفته شد را در محيط بگذارد. بنابراين به اندازه هوشمندانه از قرمز استفاده كنيد تا از اثرات مفيد آن بهره‌مند شويد و بوسيله آن شور و شادي و انرژي را به زندگي خود دعوت كنيد.

  رنگ قرمز در خانه

  رنگ قرمز ضربان قلب را سريع‌تر مي كند و از اين رو انرژي زا و هيجان‌آور است. طراحان داخلي توصيه مي‌كنند در قسمت هاي كوچك از مقدار كمتري قرمز استفاده كنيد زيرا در غير اينصورت آن فضا كوچك تر به نظر‌ مي‌‌رسد.

  وجود مقداري رنگ قرمز مي‌تواند اشتها را تحريك كند و آن را افزايش دهد بنابراين استفاده از مقداري رنگ قرمز در آشپزخانه توصيه مي‌شود، اما بدليل اينكه رنگ قرمز خيره كننده است و نظر را بسوي خود جذب مي‌كند، بنابراين در صورت وجود رنگ قرمز در آشپزخانه در حين كار با چاقو و پخت و پز مراقب دست‌هاي خود باشيد.

  هم چنين بدليل اشتها آور بودن رنگ قرمز استفاده از آن در اتاق غذا خوري بسيار توصيه مي‌شود. حتي مجازيد تمام ديوارهاي اتاق نشيمن را به رنگ قرمز در آوريد و از روميزي و دستمال سفره‌هاي قرمز رنگ در طيف‌هاي مختلفش استفاده نمائيد.

  اتاق‌هاي نشيمن نيز رنگ قرمز را دوست دارند! اتاق نشيمن نه چندان بزرگي را تصور كنيد كه دكوراسيون آن به رنگ قرمز باشد. خواهيد ديد كه چه جلوه شيك، تأثير گذار و خوشايندي به خود مي‌گيرد. رنگ قرمز به فضاي يك اتاق‌نشيمن عمق مي‌دهد. گرما‌بخشي نيز از ساير ويژگي‌هاي اين رنگ زيبا مي‌باشد، از اين رو استفاده از آن در اتاق‌هاي رو به شمال كه آفتاب گير نيستند بسيار موثر و مناسب مي‌باشد.

  رنگ قرمز هم چنين رنگي بسيار مناسب براي راهروهاي داخلي و هال است.

  يك نكته در مورد ديوارهايي كه تماماً به رنگ قرمز هستند اين است كه اگر ديوار يكنواخت و خسته كننده به نظر مي‌رسيد مي‌توانيد يك يا چند نوار افقي را متفاوت از كل ديوار رنگ آميزي نمائيد. رنگ قرمز را در اتاق خواب بيشتر در قالب كوسن‌هاي مخملي يا رو‌تختي‌هاي زيبا استفاده كنيد. رنگ قرمز به اتاق خواب جلوه‌اي فريبنده و گرم مي بخشند.

  رنگ قرمز باعث هوشیاری انسان می شود، بنابراين وجود آن در اتاق كار لازم است؛ اما از طرفي از آنجايي كه قرمز فشار خود را بالا مي‌برد تا حدودي استرس را نيز با خود به همراه دارد. بنابراين سعي كنيد مانند اتاق‌خواب، در اتاق كار هم تنها به مقداري از رنگ قرمز بسنده كنيد، مثلاً تنها يك صندلي قرمز پشت ميز كارتان قرار دهيد و يا تنها قفسه فايل‌ها را به رنگ قرمز انتخاب كنيد.

  رنگ قرمز در هارموني

  ا.لين نكته اي كه بايد بدانيد اين است كه هيچ اصول و قوانين خاصي در مورد رنگ قرمز و هارموني آن با رنگ‌هاي ديگر وجود ندارد! آيا تا بحال شنيده‌ايد كه سبز و قرمز هرگز نبايد كنار هم قرار بگيرند؟!

  در اين مورد كمي تأمل كنيد، اگر به طبيعت كه بهترين الگو براي هنر است بنگريم خواهيم ديد كه اين دو رنگ چه زيبا كنار هم مي‌نشينند. پس تنها به طبيعت توجه كنيد و الهام بگيريد.

  قرمز و سبز يك زوج بسيار مناسب براي يكديگر هستند كه هر كدام در طيف‌هاي مختلف به زيبايي كنار هم مي‌نشينند و تصويري زيبا را خلق مي‌كنند. گيلاس‌هاي سرخ را كنار برگ سبز درخت گيلاس و يا يك لاله قرمز را در يك چمن‌زار سبز تصور كنيد. سبز و قرمز به همان اندازه كه در طبيعت به زيبايي كنار هم قرار مي‌گيرند در دكوراسيون داخلي نيز به همان زيبايي كنار هم جلوه مي‌كنند. بار ديگر يك جنگل را در فصل پاييز در ذهن خود تصور كنيد، مي‌بينيد چطور قرمز حنايي در كنار نارنجي سوخته و قهوه شكلاتي تيره در كنار هم خالق يك تابلوي زيبا شده‌اند؟! پس شما هم مي‌توانيد از اين سه رنگ در طراحي اتاق‌نشيمن خود استفاده كنيد و جلوه‌اي به زيبايي همان جنگل پاييزي خلق كنيد البته در اين صورت بهتر است بيشتر از عناصر طبيعي نيز در اثاثيه اتاق نشيمن استفاده كنيد، مثلاً از كاناپه هاي چرمي به رنگ فندقي و مجسمه هاي سنگي و ... كه در اين صورت اتاق نشيمن بي‌نظيري خواهيد داشت.

  قرمز و زرد نيز همكاران و شركاي بسيار خوبي براي هم هستند هم در طبيعت و هم در طراحي داخلي خانه. براي خلق جلوه‌اي شيك‌تر و زيبا‌تر مي‌توانيد قرمز را با طلائي تركيب كنيد.

  در آشپزخانه نيز بهترين تركيب رنگي از قرمز، تركيب آن با زرد، فيروزه‌اي و صورتي مي‌باشد. قرمز و سفيد از تركيبات كلاسيك و بسياز زيبا هستند. سفيد قرمز را تعديل مي‌كند. به تركيب قرمز و سفيد مي‌توان رنگ‌هاي روشن ديگري را نيز از از قبيل نارنجي، صورتي، سبز ليمويي و هم‌چنين ارغواني و آبي‌روشن را نيز اضافه كنيد كه تركيب رنگي بسيار دوست داشتني را خلق مي‌كنند و البته باب طبع كودكان هم هستند. شما مي‌توانيد در اتاق بازي كودكان از اين تركيب رنگي استفاده كنيد.

  من همچنان بی امضاء
  کاربر مقابل پست مژگان عزیز را پسندیده است: mohandes_m

 7. #6
  مژگان آواتار ها
  • 6,736
  • 14,355

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  2,876

  پیش فرض همه چيز درباره رنگ صورتي

  به رزهاي صورتي نگاه كنيد. مي‌بينيد رنگ صورتي تا چه حد گرم و روح‌بخش است؟! صورتي رنگي است كه از اثبات زيادي برخوردار است و هر جا كه باشد زندگي و نشاط را در آن مكان القا مي‌كند. صورتي خفيف شده و ملايم شده رنگ قرمز است. اين رنگ در طيف‌هاي ملايم آرام‌بخش و در طيف‌هاي تيره تر محرك و انرژي زاست. صورتي رنگ شادي و نشاط است، وقتي ما خوشحال هستيم اگر از ما پرسيده شود « حس مي‌كنيد چه رنگي هستيد؟ به احتمال زياد جواب خواهيم داد: صورتي


  صورتي رنگ لطافت، عشق، احساسات رماتيك و عاشقانه است. صورتي رنگ خانم‌هاست! در جوامع غربي وسايل و اثاثيه صورتي از طرفداران زيادي برخوردارند، صورتي علاوه بر چيزهايي كه گفته شد رنگ راحتي و آرامش نيز مي باشد. جوامع غربي در دوران باستان معتقد بودند كه دختران د رگلبرگ‌هاي صورتي گل رز متولد مي‌شوند كه اين اعتقاد بسيار زيبا و لطيفي است. روانشناسان رنگ بر اين باورند كه صورتي رنگ بسيار قدرتمندي است. اين رنگ علاوه بر اينكه احساس آرامش و راحتي را القا مي‌كند به شدت ضد افسردگي و گوشه‌گيري است. صورتي كليد در احساسات خاموش است كه اين امكان را برايمان فراهم مي‌كند تا احساسات نهفته خود را رها سازيم و آن‌ها را ابراز كنيم. از نظر علم انرژي درماني، صورتي سمب عشق و احساسات عاشقانه است. اين علم مي‌گويد صورتي براي بينندگان خود آرامش به ارمغان مي‌آورد. صورتي نسبت به قرمز خيلي راحتر و ساده‌تر خود را با شما وقف مي‌دهد. استفاده از صورتی سیر را فراموش نکنید. این رنگ گرم و شاد در کنار شکلاتی, آبی آسمانی و زرد موزی بسیار زیبا و چشم نواز می شود.


  صورتي بر خلاف خواهر بزرگترش قرمز، كاهش دهنده اشتهاست! طي تحقيقاتي كه در دانشكده پزشكي جان هاپكينز صورت گرفته اين نتيجه به اثبات رسيده است. در آثار هنري تاريخي حضور صورتي هم چون رنگ سفيد زياد به چشم مي‌خورد. صورتي محبوبيت جهاني دارد و اين نمايانگر قدرت رنگ صورتي مي‌باشد. هيچ رنگي به اندازه اين رنگ زيبا نمي‌تواند احساس عشق، نشاط و خوبي را در شما القا كند.

  استفاده از صورتي در خانه

  هر گاه نام اين رنگ را مي‌شنويم سريعاً به ياد اتاق كودك و اتاق دختر بچه‌ها مي‌افتيم! اما ديگر زمان آن رسيده كه از اين رنگ زيبا، عاشقانه و پرنشاط در ديگر جاهاي خانه نيز بهره گيريم. براي تمام اتاق خواب‌ها چه متعلق به كودك كوچك باشد، چه فردي بالغ صورتي رنگ مناسبي است. اگر شما اين رنگ را براي اتاق خواب خود برگزيده‌ايد توصيه مي كنيم براي زيادتر شدن جلوه آن مقداري رنگ مشكي در كنار صورتي قرار دهيد؛ و اما اگر قصد داريد اتاق خوابي فانتزي و آرام داشته باشيد مي‌توانيد از تركيب صورت و آبي ملايم براي ديوارها و سرويس خواب سفيد و كوسن‌هاي گلدار استفاده كنيد. طيف‌هاي رنگ صورتي در اتاق نشيمن به شما اين امكان را مي‌دهد كه مهمانان و اعضاي خانواده را به آرامش و راحتي دعوت كنيد.

  اتاق نشيمن جاييست كه مي‌توان انواع سبك‌ها را در آن اجرا نمود. چنانچه تمايل داريد سبك مكزيكي را داشته باشيد مي‌بايست از تركيب صورتي، آبي فيروزه‌اي وسبز و اثاثيه چوبي استفاده كنيد و اگر سبك هندي را مي‌پسنديد تركيب صورتي و هلويي را بيشتر بكار گيريد. صورتي هم‌چنين رنگي مناسب براي سرويس‌هاي بهداشتي شما مي‌باشد كه بسيار توصيه مي‌شود. از آنجايي كه صورتي اشتها را كاهش مي‌دهد، استفاده زياد از آن در آشپزخانه توصيه نمي‌شود. اما اگر به وجود اين رنگ در آشپزخانه اصرار داريد مي‌توانيد تنها در حد يك تستر صورتي يا يك يخچال صورتي رنگ اكتفا نمائيد.
  بچه‌ها عاشق رنگ صورتي هستند! حتماً از اين رنگ بصورت تكي يا در كنار رنگ‌هاي ديگر در اتاق بازي بچه‌ها استفاده نمائيد. اين رنگ بازي‌هاي آن ها را شيرين‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد كرد. صورتی بهترین گزینه برای شروع یک روز شاد است. برای ایجاد یک جلوه متمایز صورتی تیره را در کنار قرمز گوجه ای و و زرد قرار دهید. صورتی رنگ شکوفه های زیبا ست وبنابراین با حضورش در خانه بهار را به آنجا می آورد. اگر فرزند دختر دارید حتما از صورتی در اتاق خوابش به وفور استفاده کنید. برای کوسن ها رنگ صورتی تیره رنگ بسیار مناسبی است.

  صورتي در هارموني

  صورتي از جمله رنگ‌هايست كه در كنار اكثر رنگ ها به زيبايي مي‌نشيند و جلوه‌هاي متفاوتي را خلق مي‌كند. باز هم يادآوري مي‌كنيم كه طبيعت بهترين الگو براي قراردادن و تركيب رنگ‌هاي مختلف كنار هم ‌مي‌باشد كه مي‌تون از آن بسيار الهام گرفت. باغچه‌اي پر از گل‌هاي رز صورتي را تصور كنيد خواهيد ديد كه صورتي و سبز در كنار هم تركيب چشم‌نوازي را بوجود مي‌آورند. حال اگر به تركيب صورتي و سبز مقداري آبي ملايم و قهوه‌اي اضافه كنيم تركيب پخته‌تري خلق مي‌شود كه داراي عمق نيز مي‌باشد. صورتي و سفيد تركيبي آرام‌بخش و كلاسيك را بوجود مي‌آورند تركيبي كه داراي لطافت خاصي مي‌باشد و يادآور شيريني خامه اي و بستني‌هاي سفيد و صورتي است!

  صورتي در كنار سياه جلوه‌اي خاص و كاملاً متفاوتي را خلق مي‌كند. صورتي و سياه فضا را به شدت عاشقانه و رمانتيك مي‌سازند و بسيار گرم و آتشين مي شوند. اضافه كردن مقداري طوسي به تركيب صورتي و سياه، تركيب رنگي شما را كامل‌تر مي‌سازد و به زيباتر شدن آن كمك مي‌كند.

  صورتي و آبي در طيف‌هاي مختلف نيز بسيار چشم‌نواز و زيبا كنار هم مي‌نشينند و تركيبي سرد و آرام را خلق مي‌نمايند. چنانچه تمايل داريد كه تركيب صورتي و آبي شما داراي عمق شود، مقداري بنفش بادمجاني به آن اضافه كنيد.

  صورتي هندوانه‌اي در كنار پرتغالي و ليمويي تركيبي خاص و فانتزي را بوجود مي‌آورند. هم‌چنين اگر به دنبال تركيبي زنده براي روح بخشيدن به فضاي خانه خود هستيد توصيه مي‌كنيم از تركيب صورتي، ارغواني و قرمز و مقداري سبز ليمويي استفاده نمائيد. کوسن ها ی زیاد با رنگ های متفاوت و متضاد در خانه احساس خوشایندی را برای اعضای خانه بوجود می آورد. طوسی و صورتی در کنار هم از ترکیبات بی نظیر و بسیار زیبا می باشند.صورتی ملایم هم چنین در کنار آبی ملایم و سبز صدری نیز به زیبایی می نشیند. هر شب هنگاه خواب سر بر گلبرگ های گل های رز بگذارید.اتاق خواب بهترین مکان برای استفاده از پارچه های گلدار می باشد. صورتی به اتاق نشیمن شما آرامش و راحتی می بخشد مخصوصا اگر در کنار آن از یک میل راحتی چرم, کوسن پشمی و رنگ شکلاتی سیر قرار داده شود. صورتی در کنار طوسی و سبز مغز پسته ای یک ترکیب فانتزی را بوجود می آورند .

  من همچنان بی امضاء
  کاربر مقابل پست مژگان عزیز را پسندیده است: mohandes_m

 8. #7
  مژگان آواتار ها
  • 6,736
  • 14,355

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  2,876

  New6 همه چيز در مورد رنگ نارنجي

  رنگ نارنجي نمايانگر شادي، نشاط و خوش خلقي است و در گرمابخشي بينظير است. استفاده از رنگ نارنجي در محيط همچون تنفس اكسيژن پاك، زندگيبخش است. به گفته فرانك سيناترا نارنجي از شادترين رنگهاست.

  نارنجي شور و نشاط را به زندگي تزريق مي‌كند. اين رنگ‌ هم مي‌تواند تند و جسور باشد و هم ملايم و آرام. اين رنگ همانند ديگر رنگ‌ها داراي طيف‌هاي متعددي از جمله: آجري، پرتقالي و ... مي‌باشد.
  فصل پاييز و آتش از عناصري هستند كه شديداً تداعي كننده اين رنگ زيبا مي‌باشند. نارنجي از نيرو و قدرت خاصي برخوردار است كه مي‌تواند حس پويايي و تكاپو را در افراد بيدار نمايد.

  نارنجي مثل بنفش يك رنگ تركيبي شامل زرد و قرمز است. اثر قرمز انرژي زايي است و اثر زرد نشاط ‌آفريني؛ و اين دو رنگ زماني كه با‌هم تركيب مي‌شوند رنگي نشاط‌ آور و انرژي‌زا را به نام «نارنجي» را بوجود مي آورند.


  هر جا نارنجي باشد گرماي خوشايندي نيز پديد مي آيد و فرد حس راحتي و امنيت پيدا مي‌كند. روانشناسان رنگ معتقدند كه نارنجي رنگي است كه احساسات و عواطف را در وجود انسان بيدار مي‌كند و حتي تا حدودي اعتماد به نفس را نيز ارتقا مي بخشد. چنانچه شما در بروز احساسات خود ناتوان هستيد به شما توصيه مي‌كنيم بيشتر از رنگ نارنجي استفاده كنيد زيرا اين رنگ عبور از موانع موجود بر سر راهتان را تسهيل مي بخشد. نارنجي هم اگر مثل صورتي بصورت ملايم و روشن بكار برده شود، مي تواند استرس و تنش را از ميان برداشته و آرامش ايجاد كند. اگر بخواهيم نارنجي را در يك جمله خلاصه كنيم مي‌توانيم بگوييم : "نارنجي شما را شاد و پر از انرژي مي‌كند".  اگر شما از طرفداران رنگ نارنجي هستيد پس حتماً فرد شاد و خوش صحبتي هم هستيد. متأسفانه اين رنگ كمتر در دكوراسيون‌هاي داخلي ديده مي‌شود و كمتر مورد توجه قرار مي گيرد. از لحاظ انرژي درماني، رنگ نارنجي تجسم خلاقيت و نوآوريست و رنگي است كه هم از لحاظ روحي و هم جسمي قدرت بالايي را منتقل مي كند.

  نارنجي در خانه

  همانطور كه گفته شد نارنجي رنگ شادي، فعاليت و تكامل است. نارنجي روح و زندگي را به اتاق‌هاي شما هديه مي دهد. نارنجي در كنار رنگ زرد جلوه متفاوتي را بوجود مي‌آورد كه البته اين جلوه‌نمايي به چگونگي تابش نور روي اين تركيب نيز بستگي دارد.


  رنگ نارنجي نيز همانند قرمز سبب افزايش اشتها مي‌گردد و از اين رو براي آشپزخانه رنگي مناسب است و مي‌تواند براي آشپز بسيار الهام بخش و انرژي‌زا باشد. براي داشتن اين رنگ زيبا در آشپزخانه خود مي‌توانيد آن را همراه با كابينت‌هاي چوبي روشن يا رنگ چوب و كفپوش تيره بكار ببريد كه در اين صورت جلوه‌اي چشم نواز به آشپزخانه خود مي‌دهيد.

  نارنجي از جمله رنگ‌هاي مناسب براي اتاق غذاخوري مي‌باشد زيرا همانطور كه گفته شد اشتها آور است و از اين توانايي برخوردار است كه محيطي صميمي و راحت را بوجود آورد بطوري كه اعضاي خانواده از صرف غذا در كنار هم لذت ببرند.

  نارنجي مي‌تواند گرمابخش اتاق نشيمن نيز باشد. وجود اين رنگ در اتاق نشيمن سبب مي‌شود زمينه براي گفتگوهاي دوستانه در محيطي صميمي فراهم گردد. براي داشتن يك جلوه مدرن در اتاق نشيمن توصيه مي‌كنيم براي ديوارها از نارنجي ملايم استفاده كنيد و با قرار دادن كاناپه طوسي رنگ و راحتي‌هاي سفيد رنگ و از جنس چرم به اتاق عمق و ژرفا ببخشيد.

  وجود رنگ نارنجي در قسمت ورودي و هال به منزله استقبال با آغوشي باز از ميهمانان است. اما نكته اينجاست كه بهتر است كل ديوارهاي هال را با رنگ نارنجي رنگ‌آميزي نكنيد بلكه از گل‌هاي نارنجي رنگ و يا يك گلدان بزرگ به رنگ نارنجي استفاده كنيد تا تأثير‌گذاري بيشتري داشته باشد.  رنگ نارنجي نيز همانند قرمز براي اتاق خواب و سرويس‌هاي بهداشتي توصيه نمي‌شود. اما اگر مي‌خواهيد از نشاط‌آور بودن اين رنگ در اين دو قسمت خانه نيز بهره‌مند شويد، توصيه مي‌كنيم به مقدار خيلي كم و از طيف‌هاي ملايم نارنجي استفاده نمائيد. براي مثال قرار دادن يك يا دو كوسن با رنگ نارنجي ملايم در اتاق خواب كافيست.

  نارنجي در هارموني

  طبيعت بهترين الگو براي الهام گرفتن در خصوص تركيب رنگ‌هاست. اگر كمي دقت كنيد متوجه خواهيد شد كه طبيعت بدون رنگ نارنجي تقريباً ناقص است! و به نوعي به اين رنگ نياز دارد.

  نارنجي همواره يادآور فصل زيباي پاييز است. يك جنگل پاييزي را در ذهن مجسم كنيد، مي‌بينيد كه چگونه نارنجي در كنار زرد روشن، و قهوه‌اي فندقي جلوه بي بديلي را خلق مي كند. اين سه رنگ به زيبايي كنار هم مي‌نشينند و نه تنها در طبيعت بلكه در خانه شما نيز مي‌توانند زيبايي بيافرينند.  هنگام طلوع و غروب خورشيد به آسمان نگاه كنيد، در مي‌يابيد كه آبي و نارنجي چه تركيب چشم‌نواز و لطيفي را بوجود مي‌آورند. اين دو رنگ نيز در طيف‌هاي مختلف به زيبايي كنار هم قرار مي‌گيرند.

  سبز و نارنجي نيز زوج ديگري هستند كه تركيبي زيبا را بوجود مي‌آورند. نارنجي كدويي در كنار سبز زيتوني و پرتقالي در كنار سبز ليمويي را تصور كنيد. بله! بسيار زيبا كنار هم مي‌نشينند.

  در چرخه رنگ نارنجي بين زرد و قرمز قرار دارد. اين سه رنگ در كنار هم تركيبي بسيار مناسب براي آشپزخانه، اتاق غذاخوري و اتاق بازي كودكان مي‌باشند كه البته گرماي بيش از حد اين تركيب رنگ بايد تاحدي تعديل يابد كه مي‌توانيد اين كار را با اضافه كردن مقداري آبي، ارغواني و سبز انجام دهيد.

  طوسي نيز گزينه مناسبي براي قرار گرفتن در كنار نارنجي است زيرا تركيب خوشايند و زيبايي را بوجود مي‌آورد.

  من همچنان بی امضاء
  کاربر مقابل پست مژگان عزیز را پسندیده است: mohandes_m

 9. #8
  مژگان آواتار ها
  • 6,736
  • 14,355

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  2,876

  پیش فرض همه چيز در مورد رنگ زرد

  "برخي از نقاشان خورشيد را به لكه هاي زرد تبديل مي‌كنند و برخي ديگر لكه ها ي زرد را به خورشيد "

  پابلوپيكاسو
  همه چيز درباره رنگ زرد

  به رنگ زرد گل نرگس، پوست ليمو، و كره فكر كنيد!چه احساسي به شما دست مي‌دهد؟! بله اين حس گرمي و نشاط است، رنگ زرد يادآور شروعي دوباره است؛ يادآور بهار و اميد آرزوهاي شيرين
  در هندوستان افراد زماني كه قصد دارند شرو ع بهار را جشن بگيرند جامه زرد به تن ميكنند. چنانچه كمي تامل كنيد و به رنگ ياقوت زرد، و برخي از تكه سنگ ها توجه كنيد، درميابيد كه رنگ زرد ماهيتا"زاده زمين است و درنگاه اول ما را به ياد طبيعت مي‌اندازد. ياد نرگس زرد، گندمزار، و يا كشتزار ذرت. از طرفي گيرايي زمينه طلايي اين رنگ به انسان نوعي انرژي مضاعف مي‌دهد.

  ار نظر روانشناسي زمينه روحي و رواني انسان به گونه ايست كه رنگ زرد باعث ارتقا و نشاط انسان مي‌گردد. وين وان گوگ هنرمندي كه سال‌هاي زيادي را صرف مطالعه در مورد رنگ زرد كرده است. وي اينچنين اظهار مي دارد كه "زرد خود خورشيد است، زرد حقيقتا"فوق العاده است". علاوه بر اين زرد رنگ خوش‌بيني و آرامش است؛ زرد يعني اميدواري.

  روانشناسان رنگ بر اين باورند كه انسان‌ها در نهان و ذات خود تمايل به رنگ زرد دارند. چنانچه در پي اعتماد به نفس و آرامش روحي هستيد، روانشناسان رنگ زرد را به شما توصيه ميكنند. آن‌ها معتقدند افرادي كه طرفدار اين رنگ هستند افراد پراميد،شاد و قاطعي هستند.

  جالب است بدانيد رنگ زرد اولين رنگي است كه نوزادان در بدو تولد قادر به تشخيص آن ميباشند. ارسطو فيلسوف يوناني معتقد است كه رنگ زرد اولين رنگي است كه از تاريكي خارج ميشود و به همين دليل است كه زرد و آبي (آبي هم اولين رنگي است كه به تاريكي وارد ميشود) تنها رنگهاي حقيقي در سه رنگ اصلي مي‌باشند.


  بطور خلاصه رنگ زرد ذاتا" سازنده اعتماد به نفس، شادي آور، و تحريك كننده انسان هم از لحاظ ذهني و هم از لحاظ جسمي ميباشد.

  دكتر مكس لوسچر روانشناس سوئيسي در دهه 1950 دليل اهميت رنگ زرد را در يك مثال ساده شرح داد. او معتقد بود كه روز كه زمان فعاليت و تكاپو است با رنگ زرد خورشيد شروع مي‌شود در حقيقت زرد رنگ بيداري و شروع است.

  جان ‌ولگاتگ فيلسوف قرن 18از رنگ زرد به عنوان رنگ دوستي و راحتي (آرامش) ياد مي‌كند، او هم‌چنين هنگام مطالعه نكات مهم را با رنگ زرد مشخص مي‌ ‌‌‌نمود تا بهتر در ذهنش باقي بمانند. رنگ زرد نه تنها باعث ارتقاء فعاليت‌هاي جسمي مي‌گردد، بلكه باعث تحريك ذهن نيز مي‌شود و به تقويت حافظه هم كمك مي‌كند.

  همه طيف‌هاي رنگ زرد به يك اندازه تاثير گذار نيستند؛ براي مثال زرد شفاف و روشن خيلي بيشتر و بهتر از زرد تيره و مات قدرت خلق شادي و نشاط در محيط را دارد. بنابراين هنگام استفاده از اين رنگ زيبا به طيف آن نيز توجه نمائيد.

  درنهايت در يك جمله مي‌گوئيم كه رنگ زرد،رنگ سوزندگي،نشاط،اعتماد به نفس،ثروت و عشق و دوستي است.

  پس با داشتن اين رنگ در خانه خود گرما و روشني را تجربه كنيد و لذت ببريد.

  استفاده از رنگ زرد در دكوراسيون و خانه


  زماني كه قصد داريد از اين رنگ در دكوراسيون داخلي استفاده كنيد، اين نكته را از ياد نبريد كه نورهاي طبيعي و هنري كه در خانه وجود دارند، تاثير زيادي در تغيير جلوه رنگ زرد خواهند داشت. براي مثال در اتاقهاي آفتابگير زرد درخشانتر جلوه مي‌كند و بطور زيادي گرماي خورشيد را د ر اتاق منعكس خواهد كرد در حالي كه زير نور لامپ‌هاي الكتريكي زرد بسيار متفاوت از آنچه در واقعيت است جلوه مي ‌كند. ازاينرو قبل از هر اقدامي ببينيد كدام طيف از رنگ زرد مناسب اتاق مورد نظر شماست. به اين منظور بهتر است ابتدا از تكه‌هاي تستر كاغذ ديواري استفاده كنيد و پس از اطمينان اجرا نمائيد.

  بهتر است براي روشن جلوه دادن اتاق‌هاي بزرگ بجاي سفيد در رنگ آميزي ديوارها از رنگ زرد ملايم استفاده كنيد زيرا در اين شرايط سفيد باعث بي‌روح شدن اتاق مي‌گردد. همچنين براي اتاق‌هاي كوچك و تاريك نيز رنگ زرد براق را براي نقاشي ديوارها توصيه مي‌كنيم زيرا اين رنگ به طرز معجزه آسائي باعث روشن شدن و بزرگتر جلوه كردن اتاق ‌هاي اين چنيني مي ‌گردد.

  زرد بطور سنتي رنگ آشپزخانه‌هاست! همانگونه كه روز با رنگ زيباي خورشيد شروع مي‌شود بهتر نيست ماهم هنگام صرف صبحانه از فنجان‌ها و ظروف زرد رنگ استفاده كنيم و همانند طبيعت روز خود را با اين رنگ شروع كنيم ؟! گفتيم كه زرد رنگ انرژي و تحرك است بنابراين سعي كنيد از اين رنگ در جاي جاي چيدمان منزل خود استفاده كنيد. البته بهتر است از عناصر طبيعي كه زرد رنگ هستند استفاده شود مثلا" گلداني پر از گل‌هاي زرد روي ميز غذاخوري ....


  علت اينكه استفاده از اين رنگ در اتاق غذاخوري بسيار توصيه مي‌شود، اجتماعي بودن اين رنگ است! وجود اين رنگ در اتاق غذاخوري باعث مي‌شود افراد در اين اتاق احساس آرامش بيشتري كنند و از خوردن غذا در كنار هم لذت ببرند.

  از آنجائي كه اين رنگ رنگ تحرك و فعاليت است، استفاده زياد از آن در اتاق خواب توصيه نمي شود زيرا ممكن است باعث بي‌خوابي گردد.

  طيف‌هاي ملايم اين رنگ براي سرويس‌هاي بهداشتي بسيار مناسب هستند.

  زرد هم‌چنين رنگ مناسبي براي اتاق‌هاي نشيمن مي‌باشد.چنانچه تمايل داريد اتاق نشيمن شما جلوه‌اي مدرن داشته باشد، توصيه مي‌كنيم تركيبي از رنگ‌هاي زرد ملايم، طوسي و سفيد را در طراحي خود داشته باشيد و با استفاده از وسايل چوبي تيره و اشياء كريستال به فضايتان عمق و ژرفا ببخشيد.

  هم‌چنين براي داشتن اتاق نشيمن شيك و ساده بهتر است از تركيب زرد اخرايي و نارنجي سير استفاده كنيد و براي عمق دهي به فضا از سرويس‌هاي چوبي تيره و ظروف بزرگ و طرح دار استفاده نماييد.

  رنگ زرد در هارموني

  زرد رنگ جنبش و درخشش است. زرد دشمن تاريكي و هر رنگ تيره و افسرده است. ويژگي ديگر اين رنگ اين است كه به خوبي خود را در يك تركيب رنگي سازگار مي‌كند و به راحتي در كنار رنگ‌هاي ديگر همخواني پيدا مي كند.


  اگر با دقت بيشتري به طبيعت زيبا بنگريد خواهيد ديد كه طيف‌هاي رنگ زرد با طيف‌هاي رنگ آبي به شدت همخواني دارند و به زيبائي كنار هم مي‌نشينند.

  هم‌چنين سبز نيز از جمله رنگ‌هاييست كه كنار زرد تركيبي فوق العاده را خلق مي‌كنند.

  بنفش سير رنگ مكمل رنگ زرد است. بنابراين در كنار زردتركيبي چشم‌نواز را تشكيل مي‌دهند. رنگ ديگري كه بسيار زيبا كنار زرد مي‌نشيند رنگ قهوه‌اي مي‌باشد.

  رنگ زرد در بسياري از تركيب‌ها به آن تركيب رنگ و روح زندگي مي‌بخشد.

  هم‌چنين بسياري از معماران كه به سبك كلاسيك كار مي‌كنند ترجيح مي‌دهند رنگ زرد با مشكي و قرمز تركيب نمايند.

  در قرن 20 رنگ زرد از طرفداران زيادي برخوردار شد خصوصا" تركيباتي كه شامل زرد ملايم و ديگر رنگ ‌ها مي‌شد.


  براي مثال در دهه 1950 تركيب زرد ليموئي با صورتي ملايم، آبي ملايم، و سبز بسيار مورد استقبال افراد قرار گرفت. هم‌چنين در دهه 1960 تركيب زرد ليموئي با بنفش ،سبز روشن و نارنجي سير بيشترين تركيب رنگي بود كه از طرف افراد انتخاب مي‌شد.حال چنانچه با تصور اين تركيب‌هاي رنگ زرد و ديگر رنگ‌ها احساس خوشايندي به شما دست داده است به شما توصيه مي‌كنيم هر يك از آن‌ها را كه بيشتر مي‌پسنديد به خانه‌هاي خود بياوريد.

  يكي از اشكال رنگ زرد كه بسيار جذاب و چشم‌گير است رنگ طلائي مي‌باشد.چنانچه مي‌خواهيد شكوه و جلوه‌اي بي‌نظير را به خانه خود دعوت كنيد به شما تركيب زرد طلائي با آبي سير، قرمز مخملي و بنفش تيره را به شما توصيه مي‌كنيم.

  من همچنان بی امضاء
  کاربر مقابل پست مژگان عزیز را پسندیده است: mohandes_m

 10. #9
  مژگان آواتار ها
  • 6,736
  • 14,355

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  2,876

  New6 قدرت رنگ در دكوراسيون

  رنگ‌ها داراي نيروي خاصي هستند و هر يك از طيف‌ها يك احساس عميق را در محيط القا مي‌كنند. براي مثال تصور كنيد كه در يك اتاق به رنگ زرد كره‌اي هستيد در اين صورت به راحتي مي‌توانيد اشعه‌هاي نوراني و روشن را كه به سمت شما مي‌آيند ببینید و احساس كنيد. مشغول گرفتن حمام آفتاب هستيد و يا در يك اتاق آبی قرار گرفته ايد، مطمئناً آرامشي كه به شما القا مي‌شود غير قابل وصف است. رنگ تنها آن چيزي نيست كه به چشم خود مي‌بينيد در حقيقت رنگ به شما مي‌گويد كه از نظر روحي و جسمي در چه سطحي به سر مي‌بريد. اين قدرت نهفته رنگ‌هاست.
  اكثر ما در حال حاضر رنگ‌هاي خاص خود را داريم. رنگ ها عميقا بر حالات، روحيه، رفتار و روربط عمومي و اجتماعي تاثير مي‌گذارند و سبب مي‌شوند شما شديدا احساس اعتماد به نفس و يا احساس نشاط و سرزندگي كنيد و همچنين اين امكان وجود دارد كه احساس كسلي و بي حوصلگي را به شما القا كنند. رنگي كه براي دكوارسيون اتاق‌هاي منزل خود انتخاب و استفاده مي‌كنيد نيز عمیقا در حالات روحی و روانی حاکم در منزل شما موثر است. بنابراین به نقش و تاثیر انواع رنگ‌ها در محيط توجه داشته باشيد و از آن ‌ها مطلع شويد تا انتخابی صحيح و مفيد داشته باشيد و بتوانيد از محيط پيرامون خود لذت ببريد.

  برخي از رنگ‌ها وجود دارند كه تاثير بسيار مثبتي را در محيط اعمال مي‌كنند، اما اكثر طراحان و افراد از بكار بردن آن رنگ‌ها در دكوراسيون داخلي اجتناب مي‌كنند يا شايد از بكار بردن آنها به نحوي خجالت مي‌كشند! در حالي كه به شما توصيه مي‌كنيم چنانچه از تاثير مثبت يك رنگ خاص مطلع هستيد آن را بكار ببريد و تنها به چند رنگ تكراري بسنده نكنید. شما مي‌توانيد از رنگ‌ها نه فقط براي ديوار و سطوح بلكه در كوسن، پرده و ديگر اشياء نيز استفاده کنید و آن ها را به اتاق‌هاي خود دعوت كنيد و از تاثيرات آن‌ها بهرمند شويد.

  چه كسي بهتر از خود شما مي‌تواند بگويد كه كدام رنگ بيشتر مورد علاقه و مناسب شماست؟! و چه چيز بهتر از تجربيات شما قادر است احساس شما را در مورد يك رنگ بيان كند بنابراين براي انتخاب رنگ مي‌بايست وقت بگذاريد و مقداري روي آن تامل كنيد زيرا رنگي كه براي منزل خود انتخاب میِ‌كنيد در حقيقت حالات، احساسات و زندگي شما را رقم مي زند و آنرا شكل مي‌دهد.

  چه رنگي براي اتاق هاي منزلم مناسب است و چگونه رنگ مناسب خود را انتخاب كنم ؟! چنانچه شما جزو افرادي هستيد كه محيط زندگي و دكوراسيون آن برايتان اهميت دارد، بي شك اين سوال ذهن شما را به خود مشغول مي كند.براي يافتن پاسخ اين سوال مباحث جديدي را در زمينه رنگ در نظر گرفته ايم كه با مطالعه آن ها مي توانيد براحتي پاسخ هاي خود را پيدا كنيد.

  براي اينكه رنگ خودتان را پيدا كنيد سعي كنيد كمتر از واقعيات استفاده كنيد و بيشتر از قوه تخيل خود بهره بگيريد! چشم خود را ببنديد و خود را در دنياي خيالي تصور كنيد, ببينيد خود را به چه رنگي مي بينيد. با هر رنگي كه خود را ديديد، آن رنگ رنگ شماست! براي مثال ممكن است خود را به رنگ صورتي ببينيد, در اين صورت رنگ شما رنگ صورتي مي باشد, اما اين بدان معنا نيست كه شما بايد تمام اتاق خود را به رنگ صورتي درآوريد! شما مي توانيد از قرار دادن يك دسته گل ميخك صورتي در گلدان روي ميز, استفاده از روكش صورتي رنگ براي كوسن ها، يا صندلي هاي ميز غذاخوري شروع به دعوت رنگ صورتي به دكوراسيون منزل خود كنيد. در همين حد رنگ صورتي بخشي از دنياي رنگي موجود در خانه شما شده است؛ اما ممكن است تمايل داشته باشيد ديوارهاي اتاق خود را به رنگ صورتي نقاشي كنيد، در اين صورت شما بايد طيف مناسبي از رنگ صورتي را با توجه به ويژگي هاي اتاق مورد نظر انتخاب كنيد. براي مثال چنانچه اتاق مورد نظر نورگير مناسبي ندارد و رو به جنوب قرار گرفته است، استفاده از صورتي ملايم و براق مي تواند تا حد زيادي گرما و درخشندگي را به اتاق دعوت كند.

  اغلب اوقات شما با تغيير فصول و شرايط روحي و احساسيتان، احساس نياز به تغيير رنگ محيط پيرامون و خلق يك تركيب رنگي جديد پيدا مي كنيد. در نهايت مهم اين است كه شما معجزه رنگ ها و تاثيراتي كه هر كدام از آن ها در زندگي شما دارند را بدانيد تا بتوانيد با استفاده اصولي از انواع رنگ ها از زندگي خود لذت ببريد.

  در اين سري از مباحث رنگ ها قصد داريم در مورد 8 رنگ مهم و پر كاربرد را به شما معرفي كرده و به اختصار ويژگي و كاربرد هر يك از آنها را در طراحي داخلي ذكر كنيم.

  نگاه اجمالی به ویژگی رنگ ها:

  رنگ زرد:
  ويژگي:درخشندگي,حس خوش بيني و دلگرمي. رنگ زرد باعث بهبود فعاليت هاي ذهني و بيشتر شدن اشتها نيز مي شود .
  كاربرد: در آشپزخانه, اتاق كارو اتاق نشيمن هم چنين به ندرت و بصورت خيلي ناچيز در اتاق خواب بزرگسال مي توان از رنگ زرو استفاده كرد اما استفاده از اين رنگ در اتاق نوزادان توصيه نمي شود.

  رنگ نارنجي:
  ويژگي: رنگيست بسيار گرم, محرك و شادي آور كه گرمابخش محيط مي باشد.
  كاربرد:در ورودي و راهروها, اتاق غذاخوري و اتاق نشيمن. رنگ نارنجي رنگي محرك است بنابراين مي توان از آن به مقدار كم و بصورت ملايم در اتاق خواب و اتاق كار نيز استقاده نمود.

  رنگ قرمز:
  ويژگي: قرمز رنگ عشق,تحرك و انرژي است.قرمز ضربان قلب را افزايش مي دهد و باعث نشاط و سرزندگي مي شود.
  كابرد:در اتاق غذاخوري,آشپزخانه, راهروها و اتاق بازي كودكان. از آنجا كه قرمز ميزان ضربان قلب را افزايش مي دهد توصيه مي شود از اين رنگ بصورت محتاطانه در اتاق خواب و اتاق كار استفاده شود.

  رنگ صورتي:
  ويژگي: رنگ آرامش,احساس قوت قلب و لطلفت است.صورتي رنگي است كه احساس آرامش و تكامل را القا مي كند.
  كاربرد:در اتاق خواب,اتاق كودك, اتاق نشيمن,سرويس هاي بهداشتي و هال . صورتي تا حدودي باعث كم شدن اشتها مي گردد بنابراين استفاده از آن در آشپزخانه و اتاق نشيمن توصيه نمي شود.

  رنگ بنفش تيره:
  ويژگي: رنگي الهام بخش و موقر است حي هدف مندي و انگيزه را در فرد القا مي كند.
  كاربرد: در اتاق خواب و اتاق نشيمن.هم چنين از طيف ملايم ان مثلا بنفش ياسي نيز براي اتاق نشيمن ,اتاق خواب و سرويس هاي بهداشتي مناسب مي باشد.

  رنگ آبي:
  ويژگي:رنگ آرامش,التيام و رهاييست.آبي يك محبوبيت جهاني دارد كه همواره در همه جا سمبل رفع تنش و خستگي است و باعث ارتقاي روابط مي گردد.
  كاربرد:در اتاق كار و اتاق مطالعه, سرويس بهداشتي , اتاق نشيمن و اتاق خواب.آبي رنگ آرامش است بنابراين از آن بصورت هوشمندانه و بسيار كم در هال و آشپزخانه و جاهايي كه در آن فعاليت هايي صورت مي گيرد استفاده كنيد.

  رنگ سبز:
  ويژگي: رنگ سبز رنگ آرامش و نشاط است هم چنين سبز رنگ هماهنگي و عدالت است.
  كاربرد:اين رنگ در اكثر فضاها قابل استفاده است و چون رنگ هماهنگي است مي توان آن را با رنگ هاي ديگر تركيب كرد.

  رنگ قهوه اي:

  ويژگي: رنگ راحتي و رنگ طبيعت است. با اينكه رنگ قهوه اي جزو رنگ هاي اصلي چرخه رنگ نيست اما داراي قدرت فوق العاده اي مي باشد.
  كاربرد: در بسياري از اتاق ها مخصوصا در اثاثيه و مبلمان .

  من همچنان بی امضاء
  کاربر مقابل پست مژگان عزیز را پسندیده است: mohandes_m

 11. #10
  مژگان آواتار ها
  • 6,736
  • 14,355

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  2,876

  New6 دكوراسيون در پرتو روانشناسي رنگ

  آيا مي توانيد دنياي اطراف خود را بدون وجود هيچ گونه رنگي تصور كنيد؟ هر رنگ تاثير فيزيكي و روحي خاصي را بر روي بيننده مي گذارد و افراد واكنش هاي متفاوتي نسبت به رنگ هاي مختلف از خود نشان مي دهند. محققان تاكنون نتوانسته اند يك سيستم منسجم جهاني كه قادر به دسته بندي كليه واكنش هاي افراد نسبت به رنگ هاي مختلف باشد را پايه ريزي نمايند و معتقدند كه عكس العمل افراد به فاكتورهاي متعددي نظير فرهنگ، جنسيت، سن، موقعيت احساسي و ذهني، تجربه هاي خاص فردي بستگي دارد. البته نوع و شدت اين واكنش ها نيز منحصر بفرد است. روانشناسي رنگ ها يك شاخه نظري نيست كه تنها به بخش آكادميك محدود شود، بلكه گستره تحقيقات اين حوزه در زندگي روزمره عموم مردم نمود پيدا مي كند. روانشناسي رنگ ها در دنياي تجاري امروز حائز اهميت است و مي توان اظهار داشت كه هر چيزي را كه در اطراف خود مي بينيم به گونه اي در ارتباط مستقيم با اين علم است.
  چرخه رنگ

  نگاهي به رنگ هايي كه در زير ليست كرده ايم بيندازيد، چند ثانيه صبر كنيد و با خود بينديشيد كه هر كدام از آنها چه احساسي در شما ايجاد مي كنند، بعد هم ادامه مطلب را بخوانيد تا ببينيد واقعيت چيست. اين امكان وجود دارد كه با تغيير حالات دروني، ويژگي هاي فردي، و ساير فاكتورهاي آماري برخي احساسات فردي دستخوش دگرگوني قرار گيرد. به عنوان مثال اگر كسي در اعماق اقيانوس ها گير افتاده باشد و تا مرز غرق شدن پيش رفته باشد، به احتمال زياد آبي به عنوان رنگ آرامبخشي براي او به شمار نمي رود. از سوي ديگر يك دختر خانم 8 ساله از هر رنگي بجز صورتي ايراد مي گيرد.

  حال اجازه دهيد نگاهي به 8 رنگ اصلي مداد رنگي داشته باشيم.

  قرمز
  قرمز يكي از رنگ هايي است كه اكثر افراد ارتباط قوي با آن برقرار مي كنند و واكنش شديدتري نسبت به آن نشان مي دهند. احساساتي نظير قدرت، رشادت، تخطي، بر انگيختگي جنسي و هيجان به آن نسبت داده مي شود. قرمز ضربان قلب را افزايش داده و ميزان انرژي را بالا مي برد؛ و تنها هاله هايي از رنگ قرمز بر روي هر چيزي مي تواند توجه بيننده را به آن جلب نمايد. چه علامت خطر، چه روز ولنتاين، به هر حال قرمز آنجاست تا حواس شما را خود جلب كند و چشمانتان را خيره سازد.

  نارنجي
  نارنجي هم مي تواند واكنش هاي جدي را برانگيزاند. افراد در برابر نارنجي دو واكنش نشان مي دهند: يا عاشق آن مي شوند يا از آن متنفر مي شوند. نارنجي اصولا با زرق و برق، اشتعال، توانايي، انرژي، گرما، و آسايش در ارتباط است.

  زرد
  زرد رنگ خوشحالي، شادي، خرسندي، و سعادتمندي است. مردم اصولاً با مشاهده اين رنگ اشتياق، وجد و سرور، انرژي، خوش بيني، نيك انديشي، و شور را تجربه مي كنند. برخي از تركيبات و سايه هاي زرد مي توانند فرد را از نظر ذهني تحريك كرده و خلاقيت او را افزايش دهند، اما از طرفي برخي از تركيب هاي زرد نيز وجود دارند كه ممكن است سبب ايجاد ترس، وحشت، اضطراب، و نگراني شوند.

  سبز
  سبز بيشتر براي به تصوير كشيدن عناصر سمبليك مورد استفاده قرار مي گرد و بعد از آبي دومين رنگ پر طرفدار در ميان عموم افراد است. سايه هاي طبيعي سبز حس تازگي، طراوت، نو شدن، تعادل، آرامش، و تسكين را به افراد القا مي كند. تركيب نادرست سبز ممكن است احساساتي نظير بي حالي و ناخوشي، را در فرد ايجاد كند. به طور كلي سبز معمولاً نماد مفاهيمي نظير: صلح، افتخار آفريني، خوش شانسي، و باروري و حاصلخيزي است.

  آبي
  اكثريت قريب به اتفاق مردم موافقند كه: "آبي بهترين رنگ" است. شايد به آن خاطر باشد كه مشاهده اين رنگ سبب ايجاد هورمون هاي شيميايي خاصي در بدن مي شود كه آرامش را ارتقا مي بخشند. آبي اصولاً با احساساتي نظير: اعتماد، اطمينان، صداقت، وفاداري، منطق، آرامش، سكون و سكوت، و توجه و تمركز همراه است. بايد توجه داشت كه برخي از تركيبات رنگ آبي اثرات پوياتر و پرتحرك تري دارند و برخي از آنها سردتر و دور از دسترس مي نمايند. در برخي پژوهش ها اثبات شده كه آبي توانايي كارمندان و ورزشكاران را نيز افزايش مي دهد.

  بنفش
  بنفش عموماً حد تعادلي ميان انرژي و هيجان قرمز و آرامش و سكون آبي ايجاد مي كند. گاهي برخي از سايه روشن هاي بنفش ذهن افراد را درگير مي كند و آنها را مضطرب كرده و از آنها افراد درون گراي افراطي مي سازد و از اينرو به سوي كسب عرفان، معرفت، دانش پيش مي روند.

  مشكي
  مشكي يك رنگ كاملاً قدرتمند است و با خود سلطه طلبي و قدرتمندي ‌را به ذهن القا مي كند. در برخي از فرهنگ ها اين رنگ افراد را به ياد از دست دادن جان عزيزانشان مي اندازد.

  قهوه اي
  قهوه اي احساس سادگي، طبيعي بودن، ثبات، استحكام، استواري، و پايداري را ايجاد مي كند. مردم اصولا به رنگ قهوه اي اطمينان دارند و به آن اعتماد مي كنند.

  در زندگي روزمره با رنگ هاي بسيار زياد ديگري نيز برخورد مي كنيم و اين موارد تنها چند نمونه از رنگ هاي اصلي تر بودند. رنگ ها را مي توان نسبت به ميزان اشباع شدگي (به اين معنا كه يك رنگ تا چه اندازه تيره –پر رنگ- و يا روشن-كمرنگ- هستند) و همينطور شفافيت (به اين معنا كه چه مقدار مات و براق هستند) نيز به گروه هاي ديگري تقسيم كرد.

  منزل و رنگ

  روانشناسي رنگ ها مي تواند فاكتور مهمي هم در فضاي داخلي و هم در فضاي خارجي خانه ها به شمار رود. به عنوان مثال اگر قصد فروش خانه خود را داريد يكي از بهترين كارهايي كه مي توانيد براي جذب مشتري بيشتري انجام دهيد رنگ كردن است. رنگ سفيد يكي از گزينه هايي است كه با انتخاب آن مي توانيد اميد بيشتري به سريعتر فروش رفتن خانه خود داشته باشيد.

  ابتدا اجازه دهيد در مورد فضاي خارجي بحث كنيم. اصلاً مهم نيست كه شما تا چه اندازه عاشق رنگ نارنجي يا بنفش هستيد، اما به هيچ وجه براي رنگ كردن نماي خارجي خانه خود از آنها استفاده نكنيد. در زمان فروش هم بايد ببينيد كه خريدار از چه رنگي خوشش مي آيد. همچنين رنگ نماي خانه هاي اطراف نيز مهم هستند و رنگ خانه شما بايد حتماً با آنها هماهنگي داشته باشد. خانه اي كه نماي آن رنگ نامتعارفي داشته باشد مي تواند زيبايي كل خانه هاي محله را بگيرد. در اين قسمت چند پيشنهاد براي رنگ نما مي دهيم:

  سفيد
  استخواني
  آبي
  كرم
  بژ
  سبز
  زرد

  در انتخاب رنگ در و پنجره نيز بايد دقت كنيد. اگر آنقدر بودجه نداريد كه كل خانه را رنگ كنيد، بهتر است فقط درها و پنجره ها را رنگ كنيد. در اين ميان درب ورودي از ساير بخش ها مهم تر است. رنگ آنرا از ميان خانواده رنگ هاي گرم انتخاب كنيد كه هر كس وارد خانه مي شود با ديدن درب ورودي خوش آمد گرمي را احساس كند. آجري، قهوه اي سوخته و آبي و سبز پر رنگ جزء بهترين گزينه ها محسوب مي شوند.

  در فضاي داخلي هم همين مطالب صدق مي كنند. رنگ هاي روشن و خنثي اتاق را روشن تر و بزرگتر جلوه مي دهند و مثل هميشه سفيد جزء اولين گزينه هاست.

  مشاهده رنگ هاي مختلف در خانه و تاثير آنها بر روي حالات فردي

  پيش از انتخاب رنگ براي فضاي داخلي خانه حتماً به مبحث روانشناسي رنگ ها توجه داشته باشيد. با اين كار هم حالت هاي رواني ساكنين خانه تعديل مي گردد و هم هر كس وارد خانه شما مي شود احساس صميميت بالاتري را از جانب شما دريافت مي كند.

  در اينجا توضيح مختصري در مورد بهترين گزينه هاي رنگي اتاق هاي مختلف را در اختيارتان قرار مي دهيم:

  قرمز: مشاهده قرمز فشار خون و ضربان قلب را بالا مي برد. در عين حال اشتها را نيز زياد ميكند. اگر دقت كرده باشيد مي بينيد كه در بسياري از رستورانها از اين رنگ استفاده مي كنند. بنا براين بهترين گزينه براي رنگ كردن اتاق غذاخوري است.

  توجه: مراقب تركيب رنگي قرمز و سايه روشن هاي آن باشيد.

  قرمز كمرنگ معمولاً واكنش ها منفي را در افراد ايجاد مي كند، و تابلوهاي اخطار هم اين رنگي هستند. پس سعي كنيد تا جايي كه مي توانيد از قرمز پر رنگ استفاده كنيد.

  نارنجي: خصوصياتي شبيه قرمز دارد اما در عين حال حس گرما و صميمت ايجاد مي كند. مي توانيد در اتاق نشيمن و جايي كه افراد خانواده دور هم جمع مي شوند از آن استفاده كنيد.

  زرد: آفتابي و روشن و مي تواند در اتاق هاي خانوادگي مورد استفاده قرار بگيرد. همچنين براي پر نور جلوه دادن فضاهاي كم نور مثل راهرو و كوريدور نيز مناسب است.

  آبي: رنگ آرامبخش، تسكين دهنده، ريلكس كننده. به همين دليل پزشكان سعي مي كنند در مطب خود از اين رنگ بيشتر استفاده كنند. بهتر است در اتاق خواب و سرويس بهداشتي حمام و دستشويي مورد استفاده قرار بگيرد. از آنجايي كه جلوي اشتها را مي گيرد، براي اتاق غذاخوري مناسب نيست.

  سبز: رنگ چند منظوره: هم مي تواند گرما و حرارت ايجاد كند هم آرامش و خوشي. سبز همان احساسات آبي را در بر دارد با اين تفاوت كه قدري گرم تر و انعطاف پذيرتر است. باز هم اگر دقت كرده باشيد مي بينيد كه در اتاق عمل از اين رنگ استفاده مي كنند . سبز كمرنگ براي اتاق خواب و نشيمن مناسب است و تركيب هاي پر رنگ تر براي آشپزخانه و غذاخوري خوب است. اين رنگ در ارتباط با غذا و سلامتي هم هست.

  بنفش: كساني كه طرفدار اين رنگ هستند مي توانند از آن در اتاق مطالعه و غذا خوري استفاده كنند. والدين مي توانند فضاي بازي بچه هايي كه اين رنگ را دوست دارند استفاده كنند.

  در پايان بايد به اين نكته اشاره كنيم كه سليقه رنگي افراد متفاوت است و اطرافيانتان بسته به رنگ هايي كه از شما مي بينند برداشت خاصي مي كنند. 60% از پذيرش و يا عدم پذيرش هر چيزي توسط يك انسان با توجه به رنگ ها انجام مي پذيرد.

  من همچنان بی امضاء
  کاربر مقابل پست مژگان عزیز را پسندیده است: mohandes_m

صفحه 1 از 6 123 ... آخرینآخرین

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •