بالا
 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 دانلود نمونه سوالات نیمسال اول 95-94 پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله

 بانک مقالات با ترجمه  پرداخت ارزی و حواله 

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 از مجموع 7

موضوع: آفات گیاهان زراعی

 1. #1
  memol آواتار ها
  • 635
  • 1,401

  عنوان کاربری
  مدیر بازنشسته بخش کشاورزی
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل تحصیل
  کرج
  شغل , تخصص
  کارمند
  رشته تحصیلی
  مکانیک-
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  366

  Icon140 آفات گیاهان زراعی

  كرم جگري يا كرم نجار (Goat moth)
  Cossus cossus

  (Lep: ossidae)

  اين آفت از نظر خسارت كم و بيش زمانند پروانه فري مي‌باشد. بيشتر در نواحي معتدله سرد و مرطوب انتشار دارد. حشره كامل به رنگ قهوه‌اي مايل به خاكستري است و عرض آن با بالهاي باز گاهي به 80 ميليمتر مي‌رسد. لاروهاي جگري رنگ هستند بدين ترتيب كه قسمت پشتي قهوه‌اي مايل به قرمز و در پهلو زرد پررنگ به نظر مي‌رسند. (لاروهاي كامل طولشان به 100 ميليمتر هم مي‌رسد).  از نظر گياهان ميزبان اين آفت به سيب، گلابي، به، گوجه و بسياري از درختان غيرمثمر و جنگلي حمله مي‌نمايد. در اين بين، درختان سيب بيشتر مورد حمله قرار مي‌گيرند. گفته مي‌شود كه اين آفت به درختان مسن بيشتر حمله مي‌كند. رژيم غذايي اين آفت چوبخواري است لاروها از منطقه پوستي، كامبيوم و چوب درختان ميزبان تغذيه مي‌كنند. اين گونه درختان كه از بين ضعيف‌ها انتخاب مي‌گردند دچار ضعف بيشتري شده نهايتاً با حمله ساير حشرات چوبخوار نابود مي‌گردند. برخلاف كرم خراط اين لاروها به ندرت به شاخه‌هاي جوان خسارت وارد مي‌كنند.  زيست‌شناسي
  زمستان گذراني به صورت لارو در درون تنه درختان و بدون دياپوز اجباري است. هر دو سال يك نسل دارد. لارو پس از تكميل رشد خود براي شفيره شدن خود را به نزديكي سوراخ ورودي مي‌رساند. لارو با استفاده از ترشحات بزاقي خانه شفيرگي آميخته از خاك و ذرات چوب ساخته و تبديل به شفيره مي‌شود. دوره شفيرگي 3 تا 4 هفته و حتي گاهي 6 هفته طول مي‌كشد. ظهور حشرات كامل در اواخر بهار و اوايل تابستان صورت مي‌گيرد. حشره ماده پس از جفت‌گيري تخمهماي خود را به صورت دسته‌هاي 15 تا 50 تايي در شكاف پوست تنه درخت قرار مي‌دهد. حداكثر تعداد تخم از 1400 تا 1900 متغير و به طور متوسط 1000 عدد است. دوره جنيني تخم 14 روز سپس لاروهاي جوان خارج و وارد پوست مي‌شوند و از قسمت‌هاي دروني تنه و شاخه تغذيه مي‌نمايند.  مبارزه
  1. چون سوراخ خروجي و ورودي لارو حشره يكي است از طريق مبارزه مكانيكي و با فرو بردن يك مفتول سيمي در دخل سوراخ مي‌توان لارو را زخمي كرد يا كشت.

  2. با توجه به اينكه حشره فقط درختان پير و ضعيف را مورد حمله قرار مي‌دهد رعايت اصول بهداشت بهترين راه پيشگيري از اين آفت مي‌باشد.

  3. آبیاری و تغذیه مناسب باعث حفظ فشارآوندی مناسب درگیاه می شود ولارو آفت نمی تواند به راحتی به چنین گیاهانی حمله کند
  ویرایش توسط memol : 11-15-2009 در ساعت 04:33 PM دلیل: قرار دادن تصویر
  امیدوارم قلبم بی آنکه ترک بخورد... تاب بیاورد

  نلرزد ...

  نشکند ... !
  کاربر مقابل پست memol عزیز را پسندیده است: ReZaPISHGAM

 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

 3. #2
  memol آواتار ها
  • 635
  • 1,401

  عنوان کاربری
  مدیر بازنشسته بخش کشاورزی
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل تحصیل
  کرج
  شغل , تخصص
  کارمند
  رشته تحصیلی
  مکانیک-
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  366

  پیش فرض سن هاي آبي بزرگ (giant water bug )

  اين سن آبزي يکي از بزرگترين حشرات در آمريکا و کانادا است. اين سن حدود 5/1 اينچ(8/3 سانتي متر) طول دارد. بعضي از گونه ها نيز اندازه اي بيشتر از چهار اينچ(10 سانتي متر) دارند. دليل اينکه اغلب اين حشره زير نور در خيابان ها و يا دالان هاي نوراني چرخ مي زنند سواليست که بيشتر در مورد حشرات مورد سوال قرار ميگرد. معمولا اينها با سوسک ها يا سوسک هاي حمام(سوسريها) اشتباه ميشوند. نامهاي متفاوتي نيز بر روي اين حشرات گذاشته ميشود، از جمله گزنده بدبو که به دليل اين است که آنها مي توانند گاز بدبويي را از خود آزاد نمايند و نيز نام سن چراغ برقي که به دليل جذب شدن به طرف نور است.

  محل سکونت

  جريان آبهاي شيرين و تالاب ها را همراه با سبزيهاي آبي ترجيح مي دهند. سن هاي آبزي بزرگ بر روي آب به آرامي حرکت مي کنند. آنها معمولا گياهاني که در سطح قرار گرفته اند را به نوعي ميقاپند و لوله تنفسي کوتاه خود را خارج از آب ميگيرند تا زمانيکه مي خواهند براي شکار صبر کنند. آنها مي توانند با پاهاي جلويي قدرتمند خود ديگر سنها و حتي ماهيهاي خيلي کوچک و قورباغه ها را شکار کنند.
  آنها خرطوم تيز خود را در شکار فرو کرده و آنزيم هاي پنهانشان را که بافت هاي بدن را حل مي کند به آن وارد مي کنند، بدين سان مي توانند حاصل که مايعي است را بمکنند.

  مدت زندگي
  اين حشرات مي توانند يکسال يا بيشتر زندگي کنند.


  نوع تغذيه

  غذاي لاروها بي مهره گان کوچک است، در صورتيکه بالغ ها مي توانند جانوران کوچک را شکار نمايند که شامل حشرات و بي مهره هاي آبزي ميشود. آنها همچنين مي توانند مهره داراني مثل بچه قورباغه ها، سالاماندر ها و ماهيهاي کوچک را صيد نمايند. سن هاي آبزي بزرگ بوسيله پاهاي جلويي خود شکار را صيد کرده و اندام دهاني مکنده خود را در بدن شکار فرو مي برند و از آن تغذيه مي کنند.
  تعدادي از سن هاي آبزي بزرگ در باغ وحش نگهداري ميشوند تا غذايي براي جيرجيرکها باشند.

  شکارچيان کمين گر

  سن هاي آبزي بزرگ شکارچيان کمين گر هستند، به دروغ بي حرکت مي مانند و براي شکار خود صبر مي کنند. شکارچيان اين سن هاي آبزي، پرندگان، ماهيها و ديگر شکارچيان آبزي هستند.
  وقتي بي حرکت مي نشينند شبيه به يک برگ مرده هستند. اين حرکت و نيز مخفي شدن آنها سبب مي شود که پتانسيل يک شکارچي را داشته باشند.
  به هر حال، اين بهترين دفاعي است که مي تواند آنها را در هنگام خطر پنهان نموده و رهايي بخشد.
  سن هاي آبي بالغ مي توانند شکارهاي بزرگتر از خود را بوسيله پنجه هاي پاهاي جلويي بگيرند و با تزريق مواد شيميايي به بدن شکارشان از آن استفاده ميکنند. اين آنزيم ها درون شکار چرخيده و آنرا به مايع تبديل مي نمايد و در اين زمان سن مي تواند اين مايع را بمکد.


  مشخصه هاي شناسايي
  اين سن ها داراي قطعات دهاني زننده مکنده هستند و يک خرطوم کوتاه نوک تيز در زير سرشان قرار گرفته است. از ديگر مشخصات تميز دهنده اين سنها اين است که بالها در انتهاي شکم همپوشاني داشته و همديگر را مي پوشانند که اين همپوشاني به صورت يک طرح x مانند است. ديگر اينکه، پاهاي غير معمول و اندازه خاص آن از ديگر ويژگيهاي تشخيص دهنده اين سن ها است.
  سن هاي آبزي بزرگ در سراسر آمريکاي شمالي و کانادا هرکجا که آب راکد يا آب رونده ملايمي در جريان باشد، يافت ميشوند. اين سن ها در تمام سال فعالند اما معمولا بيشتر اواخر تابستان و اوايل پائيز يافت ميشوند. در اين زمان از سال حشرات بالغ قسمتهاي کم عمق برکه ها را ترک ميکنند و براي پيدا کردن غذا به عمق بيشتر مي روند، جاييکه در سرتاسر زمستان در زير يخ درياچه ميتوانند فعاليت نمايند.
  اگرچه اين سنها واقعا خطرناک نيستند، اما مي توانند بوي نامطبوعي از خود منتشر کنند. شخصي توضيح ميداد که اين بو بسيار رنج آور است و براي حدود دو هفته باقي خواهد ماند. اگر شما خواستيد اين حشره را با دست لمس کنيد مي بايست بسيار دقت نمائيد.
  امیدوارم قلبم بی آنکه ترک بخورد... تاب بیاورد

  نلرزد ...

  نشکند ... !

 4. #3
  memol آواتار ها
  • 635
  • 1,401

  عنوان کاربری
  مدیر بازنشسته بخش کشاورزی
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل تحصیل
  کرج
  شغل , تخصص
  کارمند
  رشته تحصیلی
  مکانیک-
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  366

  پیش فرض شته ي معمولي گندم = شته سمي گندم :


  (Schizoaphis graminum= Toxoptera graminum , Aphididae )
  خسارت بصورت نقاط بي رنگ روي برگ ، پيچيدگي و لوله اي شدن برگها ، علائم در پاييز و زمستان بصورت لکه هايي با گياهان مرده ظاهر مي شود.
  در ذرت لکه هاي قرمز رنگ در محل تغذيه ديده مي شود .
  تغذيه از شيره دانه هاي تازه تشکيل شده باعث پوکي و چروکيدگي آنها مي گردد.
  بيشترين فعاليت در اواخر زمستان و اوايل بهار (زمان پنجه زني ) است.
  زمستان به صورت تخم روي غلات و علفهاي هرز گندميان ، در شرايط معتدل به صور مختلف رشدي.
  داراي دياپوز اختياري است.
  ناقل ويروس موزائيک کوتولگي ذرت و ويروس زردي جو مي باشد.
  محل ترجيحي فعاليت لابلاي برگها و غلاف مي باشدو تا زمان شديد نشدن خسارت خود را نشان نمي دهد.
  کنترل: سموم امولسيون با دوام.
  امیدوارم قلبم بی آنکه ترک بخورد... تاب بیاورد

  نلرزد ...

  نشکند ... !

 5. #4
  memol آواتار ها
  • 635
  • 1,401

  عنوان کاربری
  مدیر بازنشسته بخش کشاورزی
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل تحصیل
  کرج
  شغل , تخصص
  کارمند
  رشته تحصیلی
  مکانیک-
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  366

  پیش فرض گوشخیزک معمولی (Forficula auricularia , Forficulidae , Eearwigs )

  از گل بویژه پرچم ها و گلبرگ و برگ گیاهان مختلف تغذیه می کند.
  آثار تغذیه روی چغندر ، شلغم و هویج بصورت مشبک دیده می شود.
  زمستان به صورت تخم یا حشره کامل درون خاک سپری می شود.

  کنترل:
  1- بهترین راه برای کنترل پخش سمومی مانند کارباریل بصورت گرد یا دانه در مسیرهای حرکت آنها می باشد.
  2- استفاده از تله های گلدانی ( پرکردن گلدان از کاه و قرار دادن وارونه آن روی تکه چوب )
  3- استفاده از تله های پناهگاهی مثل نی یا شیلنگ.
  امیدوارم قلبم بی آنکه ترک بخورد... تاب بیاورد

  نلرزد ...

  نشکند ... !

 6. #5
  memol آواتار ها
  • 635
  • 1,401

  عنوان کاربری
  مدیر بازنشسته بخش کشاورزی
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل تحصیل
  کرج
  شغل , تخصص
  کارمند
  رشته تحصیلی
  مکانیک-
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  366

  پیش فرض شب پره هندي


  شب پره هندی
  Eng. Indian meal moth

  شب پره هندی در تمام دنیا و ایران بخصوص در نواحی جنوبی در انبارهای خرما و در قزوین در انبار های پسته و در تهران در انبارهای بادام شیوع دارد .
  پروانه مزبور یکی از آفات انباری روی خشکبار ، غلات ، بذور ، حشرات خشک شده و کندوی عسل می باشد و تا کنون حدود 83 نوع ماده غذای نام برده شده که مورد تغذیه لارو این حشره قرار می گیرد .

  حشره کامل شب پره ای است به طول 8 میلیمتر و عرض آن با بالهای باز 16 تا 20 میلی متر است . یک سوم بالهای جلوی از جهت از جهت قاعده به رنگ خاکستری روشن و دو سوم بقیه به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز است .
  در موقع استراحت بالها در اطراف بدن تا می شود و یک سوم بالایی آنها به شکل لکه خاکستری رنگ به نظر می رسد . و شاخک در این موقع در روی بالها تا شده است . بالهای زیری خاکستری یک دست مایل به زرد است و ریشکهای کناره آن زیاد طویل نیست .
  لارو جوان به طول 1 میلیمتر و لارو کامل به طول 14 تا 17 میلیمتر به رنگ سفید کثیف و یا صورتی کمرنگ است . سر و پشت سینه اول و پاهای اصلی به رنگ زرد مایل به قهوه ای و تمام حلقه های بدن دارای موهای بلندی است و پاهای شکمی دارای قلابهایی می باشد .
  اندازه تخمها بین 0.1 تا 3.5 میباشد . اغلب حشرات بالغ تغذیه نمی کنند و به طور متوسط 7 روز زندگی میکنند . اگر حشره ماده از شهد گلها تغذیه کند میتواند تا 14 روز زندگی کند و تا 1100 تخم بگذارد .
  هر چرخه زندگی بین 18 تا 60 روز طول میکشد ، 2 تا 8 نسل در سال می تواند داشته باشد . یک ماده بالقوه‌ می تواند در كمتر از دو ماه 6750000 لارو تولید کند . حل تصور بکنی تغذیه اینها را اگر همه زنده بمانند .
  لاروا خورنده های توانمندی می باشند . مرحله لاروی د ر دمای 30 درجه سانتی گراد 6 روز می تواند باشد اما در درجات پایین تر تا 28 روز طول میکشد .
  بعد از پیدایش ماده ها فرمونی ترشح میکنند که باعث جدب نرها می گردد . این فرمن مهم ترین عامل در نظارت یا دیدبانی برای این حشره است
  .
  فرمن (
  Z, E)-9, 12-Tetradecadien-1-ol acetate
  ) به طور مصنوعی ساخته شده است و وسیله ای برای نظارت بر مذکرها میباشد
  حشرات کامل سه روز پس از پدیدار شدن جفت گیری میکنند و شبپره ماده از 40 تا 500 عدد تخم و به طور متوسط 150 عدد تخم به طور منفرد یا در دسته های 11 تا 30 عددی روی مواد خوراکی میگذارد .در شرایط مناسب تخمها پس از سه روز تفریخ می شوند و در محیطهای نا مناسب ممکن است 15 روز بعد تفریخ شوند .
  این حشره فعالیت شبانه دارد و روزها را روی مواد غذایی و دیوارهای انبار بدون فعالیت میگذراند . طول دوره لاروی بر حسب درجه حرارت محیط و نوع غذا تغییر میکند و در شرایط مناسب 25 تا 30 روز است . اغلب دیده شده است که نشو و نمای لاروهای شبپره هندی از نظم معینی خارج نمی شود .
  شب‌پره هندی روی گندم، رطوبت نسبی 5 + - 70 درصد و دمای 30 درجه سانتی‌گراد بهترین رشد و نمو را دارد و طول دوره زیستی آن کوتاه می شود .
  لاروهاي شب‌پره هندي روي ماده غذايي گندم رشد بيشتري دارند و براي اطمينان بيشتر از اين نتيجه، يک تجزيه شيميايي کامل از ترکيبات موجود در سه نوع ماده غذايي انجام شد و معلوم گرديد که مقدار بسياري از اين ترکيبات در گندم نسبت به خرما و ذرت بيشتر است .
  لاروهایی که همزمان از تخم خارج می شوند با وجود اینکه از لحاظ موقعیت محیط زیست و نوع تغذیه در شرایط کاملا برابر قرار می گیرند هر یک از رشد و نمو مشخص به خود دارد به طوری که در مدت 2 ماه بعضی به سن دوم ، برخی به سن سوم و گروهی به سن جهارم میرسند . پس از این مدت لارو پیله ابریشمی نازک تشکیل میشود و در آن شفیره می شود و پس از چهار روز تا چهار هفته حشره کامل خارج می شود . به این ترتیب این حشره در شرایت مناسب می تواند در مدت 40 روز تکامل خود را به پایان برساند و در سال 2 تا 5 نسل داشته باشد . نگه داری مواد داخل ظروف دربسته در کنترل آفت موثر است .
  استفاده از قرص فستوکسین تجویز در ضمن زنبور
  Bracon hebetor پارازیت لاروها می باشد که ابتدا لاروها را بیحس کرده و بعد تخمریزی می کند بطوری که خسارت شدیدی به لاروها وارد می کند .
  براي امکان کنترل شب‌پره هندي توسط باکتري B.t، از فرمولاسيون‌هاي تجارتي با نام‌هاي Bactospine, Thuricide, Dipel استفاده شد. در اين بخش از تحقيق، هشت غلظت مختلف از هر سوش باکتري تهيه گرديد و مقدار 500 گرم از هر نوع ماده غذايي بطور جداگانه توسط غلظت‌هاي مختلف تهيه شده آلوده گرديد و سپس به تعداد مساوي از سنين مختلف لاروهاي شب‌پره هندي، روي هر يک از مواد غذايي آلوده قرار داده شد. پس از آن با نمونه‌برداري هر 24 ساعت يک بار، تعداد لاروهاي مرده شمارش گرديد و در جداول خاص خود يادداشت شد و نهايتا LC50 مربوط به هر فرمولاسيون، نسبت به هر يک از سنين لاروي مشخص گرديد.
  نتيجه کلي اين بخش نشان داد که بهترين سوش براي کنترل شب‌پره هندي، سوش Dipel است ، زيرا مقدار LC50
  اين سوش براي هر سن لاروي کمتر از ديگر سوش‌ها است .
  براي امکان کنترل شب‌پره هندي توسط دماهاي پايين، از دماهاي صفر، -5، -10 و -15 درجه سانتي‌گراد استفاده شد. در اين بخش از تحقيق، هر يک از مراحل زيستي شب‌پره هندي به تعداد مشخص در دماهاي مورد آزمايش قرار گرفتند و پس از آن با نمونه‌برداري هر 24 ساعت يک بار، تعداد حشراتي که در دما از بين رفته بودند شمارش گرديد و در جدول خاص خود يادداشت شد و مدت زماني که لازم است تا 50 درصد از حشرات موجود در هر دما از بين بروند تعيين گرديد.
  نتيجه حاصل نشان داد که اگر يک توده آلوده به شب‌پره هندي که شامل تمام مراحل زيستي است ، به مدت 1/5-2 ساعت در -15 درجه سانتي‌گراد قرار گيرد، مراحل مختلف شب‌پره هندي از بين خواهند رفت
  امیدوارم قلبم بی آنکه ترک بخورد... تاب بیاورد

  نلرزد ...

  نشکند ... !

 7. #6
  memol آواتار ها
  • 635
  • 1,401

  عنوان کاربری
  مدیر بازنشسته بخش کشاورزی
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل تحصیل
  کرج
  شغل , تخصص
  کارمند
  رشته تحصیلی
  مکانیک-
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  366

  پیش فرض سوسك كلرادو يا سوسك برگخوار سيب زميني

  سوسك كلرادو يا سوسك برگخوار سيب زميني  Colorado potato beetle  معرفي آفت

  اين آفت بومي كشور آمريكا مي باشد و سالهاقبل در شيب شرقي سلسله جبال راكي Rocky روي گياه بومي buffalo-fur با نام علميSolanum rostratum زندگي مي كرده است. ولي از سال 1859 به بعد كه زراعت سيب زميني در آمريكا رواج يافت آفت سيب زميني گرديد و سوسك تمايلي به تغذيه و تخمريزي رويگياه هرز ميزبان نشان نداد. در سال 1877 همراه با غده هاي آلوده به اروپا آورده شد. سپس در سال 1922 در شهر بردو فرانسه حالت طغياني به خود گرفت و بعد از چندين سال قسمتهاي زيادي از اروپاي مركزي و شرق اروپا را مورد تهاجم قرار داد. در ايران سوسك كلرادو براي اولين بار در شهرستان ارديبل در سال 1363 گزارش گرديد. در آن سال زراعتهاي سيب زميني درسطح 9 هزار هكتار سمپاشي شد.سوسك كلرادو طالب آب وهواي معتدل و زمستان سرد است. حرارت بالاتر از 5/11 درجه سانتي گراد براي نشو ونماي سوسك مؤثر شناخته شده است. تخم در حرارت كمتر از 12 درجه سانتيگراد تفريخ نميشود و حرارت بالاتر از 35 درجه سانتي گراد تخم و لاروها را مي كشد و سوسكها برايفرار از گرما به داخل خاك پناهنده مي شوند. اين آفت علاوه بر سيب زميني روي گوجه فرنگي،‌ بادمجان، توتون، فلفل فرنگي و عده زيادی از گياهان هرز مي تواند تغذيه كند.
  زيست شناسي زمستان را به صورت حشره كامل درداخل خاك و در اعماق مختلف آن سپري مي كند. در اوايل بهار كه حرارت خاك در بسترسوسك به حدود 12 درجه سانتي گراد رسيد از محلهاي زمستان گذران خارج و شروع به فعاليت مي كند. در شهرستان اردبيل خروج سوسكهاي زمستانه معمولاً از اواخر فروردين تا اوايل ارديبهشت ماه مي باشد. سوسكها در ابتداي خروج 3-2 روز در سطح خاك استراحت كرده سپس در هواي گرم و آفتابي شروع به فعاليت و پرواز مي كنند. حشرات كامل بعد ازيك تغذيه كافي از جوانه ها و برگها كه معمولاً چند روز طول مي كشد در ساعات گرم وآفتابي روز به جفت گيري پرداخته،‌سپس حشره ماده تخمهاي خود را در دستجات 80-20 تائيدر سطح زيرين برگها قرار مي دهد. يك سوسك زمستانه ممكن است تا 2400 عدد نيز تخم بگذارد. تخمها در حرارت 25-20 درجه سانتي گراد طي 6-4 روز و در حرارت پائين تر طي 3-2 هفته تفريخ مي شوند و در حرارت بالاتر از 35 درجه خشك شده و نازا مي شوند. اين حشره داراي 4 سن لاروي است و تا ابتداي شفيره شدن 4 نوبت پوست عوض مي كند. دورة لاروي حدود 15 روز طول كشيده و سپس لارو در داخل خاك در گهوارة گلي و در عمق 10-3سانتي متري تبديل به شفيره مي شود. شفيرگي حدود 20 روز به طول مي انجامد. نسل اول اين آفت حدود 45 روز به طول مي انجامد. در اردبيل سوسكهاي نسل اول از دهة اول تيرماه به بعد از شفيره خارج و در ساعات گرم روز به تدريج در خاك ديده مي شوند. قسمت عمده اي از جمعيت سوسكهاي نسل اول به زير خاك رفته و در عمق 25-10 سانتي متري يابيشتر، دورة استراحت دراز مدت 3-1 ساله را مي گذرانند. اما عده اي نيز به دورةاستراحت نرفته و در سطح زراعت باقي مانده، جفت گيري و تخم ريزي مي نمايند و نسل دوم آفت را مي سازند. طرز تغذيه و رشد و نمو افراد نسل دوم مشابه با نسل اول آفت ميباشد و حشرات كامل در اواخر تابستان و اوايل پائيز به دياپوز رفته و همان گونه زمستان را در درون خاك سپري مي كنند. اين آفت در ديگر نقاط دنيا 4-1 نسل در سال دارد.

  کنترل زراعي:

  در شهرستانهاي اردبيل در سالهائيكه قيمت محصول ارزان و هزينه هاي زراعي برابر قيمت فروش محصول است سيب زميني درمزرعه رها شده و يا با دقت جمع آوري نمي گردند. بقاياي غده هاي سيب زميني در بهارآينده جوانه زده و سبز مي شود و چنانچه قبل از تخم ريزي سوسكها، كنده و معدوم نگردد، كانون نشو و نماي آفت مي شود. اما در سالهائي كه قيمت سيب زميني گران است كشاورز به منظور سود زراعي بيشتر تا چند سال پي در پي در يك زمين، سيب زميني ميكارد و چون گياه سودآورتر ديگري هم از سيب زميني در منطقه وجود ندارد تناوب زراعي رعايت نمي شود. در نتيجه خسارت آفات بالا مي رود. بنابراين جمع آوري و حذف بقاياي آلوده و تناوب زراعي در امر مبارزه بسيار مهم مي باشد برداشت بعد ازدگردیسی حشرات ( برداشت دير )اجرای عملیات قرنطینه ای

  دشمنان طبيعي:
  قارچ Beaveria bassiand دشمن لارو، شفيره و حشره كامل سن شكارگر Rhinocoris punctiventris از خانوادة Reduviidae شكارچي حشرة كامل بالتوري Chrysopa Carnea (Chrysopidae). لارو آن از تخم تغذيه مي كند

  كنترل شيميا يي: 1 -فوزالن(زولون) EC 35% و 2 لیتر در هکتار 2- اندوسولفان(تیودان) EC35% و 2- 1لیتر درهکتار3- تیودیکارب(لاروین) DF 80% یک کیلوگرم در هکتار

  امیدوارم قلبم بی آنکه ترک بخورد... تاب بیاورد

  نلرزد ...

  نشکند ... !

 8. #7
  memol آواتار ها
  • 635
  • 1,401

  عنوان کاربری
  مدیر بازنشسته بخش کشاورزی
  تاریخ عضویت
  Dec 2008
  محل تحصیل
  کرج
  شغل , تخصص
  کارمند
  رشته تحصیلی
  مکانیک-
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  366

  پیش فرض بید سیب زمینی  اهمیت اقتصادی:

  بید سیب زمینی در مناطق حاره علاوه بر مزارع در انبارها نیز به سیب زمینی خسارت می زند. این آفت در مرحلة لاروی از گیاهان خانوادة بادمجانیان تغذیه می کند. میزبانهای زراعی این آفت به ترتیب اهمیت تنباکو، بادمجان، سیب و گوجه فرنگی می باشد. گیاهان هرز میزبان آفت در ایران محدود به تاج ریزی Solanum nigrum و داتوره Datura stramonium می باشد. این آفت یک آفت قرنطینة داخلی است و در فارس، خوزستان، اصفهان، کرمان، کرج انتشار دارد.

  زیست شناسی:

  زمستان را به صورت لارو در داخل غده های سیب زمینی می گذراند و در اوایل بهار تبدیل به شفیره و حشره کامل خارج، جفت گیری و تخم ریزی می نماید. تخم ریزی پراکنده و انفرادی است و در اندامهای هوایی گیاه میزبان صورت می گیرد. در بوته سیب زمینی، تخم ریزی پروانه با گیاهان زراعی میزبان دیگر تفاوت دارد. بدین معنی که در ابتدای رویش گیاه تا ظهور گل بوته سیب زمینی، تخم ریزی در اندامهای هوایی گیاه و پس از تشکیل غده ها در خاک، در کنار چشمک روی غده دیده می شود. در اندامهای هوائی گیاه، لارو پس از خروج از تخم در پشت برگ، کنارة رگبرگ را سوراخ می کند و به داخل صفحه برگ می رود و در فاصلة بین دو پوستة غشاء روئی و غشاء زیرین برگ مواد سبزینه برگ را می خورد و برگهای آفت زده، لکه های سفیدی شبیه به تاول دارد.

  در غده سیب زمینی صدمات لارو در مقایسه با برگ تفاوت دارد. در غده، لارو زیر پوست رفته دالان مستقیم یا پیچ و خم دار می سازد و به تدریج که لارو به سنین بالاتر می رود داخل دالان را با فضولات و مواد جویده شده پر می نماید. دالان پر شده از فضولات رنگ قهوه ای شبیه چوب پنبه دارد. لاروهای درشت به داخل غده هم می روند و از محتویات داخل غده تغذیه می کنند.

  5 سن لاروی دارد. در سن پنجم لاروی اندازه و قطر بدن لارو به سرعت بزرگ می شود و در خاتمة دورة لاروی از غده خارج می شود. این لارو کامل بوده و در سطح خاک یا در اندامهای هوائی گیاه میزبان پیله ابریشمی تنیده و در داخل آن به شفیره و سپس پروانه می شود. در موقع تنیدن پیله، لارو کامل روی پیله را با مخلوطی از فضولات و مواد زاید و یا خاک آغشته کرده و می پوشاند. در برخی موارد لارو پس از رشد کامل همراه با غده به انبار منتقل می شود و روی کیسه یا قفسه های داخل انبار به شفیره تبدیل می گردد. با توجه به مطالب گفته شده بید سیب زمینی خسارت خود را از مزرعه شروع کرده و به انبار ختم می گردد. این حشره در سال 6 نسل دارد که فاصله نسلها در تابستان یک ماه، در زمستان 4 ماه و در بهار و پائیز 2 ماه می باشد. در مناطق حاره این حشره بین 13-12 نسل دارد. خسارت این آفت روی برگهای توتون و گوجه فرنگی تا 70% گزارش شده است. در استان فارس خسارت اندامهای هوایی سیب زمینی برخی اوقات به 90% می رسد.

  کنترل:

  الف- مزرعه:

  1-در منطقه فارس اگر کشت سیب زمینی در اواسط اسفند ماه شروع و برداشت در اواخر خرداد ماه خاتمه یابد خسارت آفت ضعیف و آلودگی غده ها کم می باشد.

  2-پنج تا شش هفته بعد از کشت پای بوته های سیب زمینی خاک داده شود که حشره کامل قادر به تخمریزی روی غده ها نشود. در ضمن پس از آبیاری سله شکنی انجام می گیرد. چون در هنگام آبیاری به خصوص نوبت اول سطح پشته ها فرسایش نموده و در زیر ترک خوردگی ایجاد شده که دسترسی پروانه ها به غده ها داخل خاک سهل و آسان می گردد.

  3-از بین بردن بقایای گیاهی.

  4- کشت ارقام زودرس

  5- شخم عمیق پس از برداشت

  ب- انبار:

  1- شیوة انبارداری صحیح.

  2- پائین نگه داشتن درجه حرارت بین 4 تا 6 درجه سانتی گراد.

  3- عدم انتقال غده های آلوده به انبار.

  4- استفاده از تله های فرمونی و نوری در انبار برای شکار پروانه ه
  امیدوارم قلبم بی آنکه ترک بخورد... تاب بیاورد

  نلرزد ...

  نشکند ... !

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •