بالا
لامپ رشد گیاه

 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله


 تایپ متن و مقاله و پایان نامه

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1

موضوع: نگاهي به زيست شناسي اركيده ها و معرفي انواع آن

 1. #1
  Borna66 آواتار ها
  • 26,854
  • 55,397
  مدير بازنشسته

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  10,523
  پست های وبلاگ
  29

  New2 نگاهي به زيست شناسي اركيده ها و معرفي انواع آن

  عروسك هاي رقصان
  اركيده ها با داشتن حدود ۲۵ هزار گونه گياهي بزرگترين خانواده گياهان روي زمين را تشكيل مي دهند. در ين خانواده بزرگ هر ماه يك گونه جديد شناسيي و به جمعيت آن افزوده مي شود. اركيده ها در آب و هوي مختلفي قادر به رشدند و از توندرا تا جنگل هي مناطق حاره زيستگاه آنها محسوب مي شود. تنها در بيابان هي سوزان و قطب هي يخ زده نمي توان از آنها سراغ گرفت. به همين دليل انتظار مي رود كه اركيده ها به عنوان گل هي آپارتماني بسيار انتخاب شوند. اما حقيقت چيز ديگري است. تا همين اواخر پرورش اركيده در خانه بسيار مشكل بود. ريشه گونه هي مناطق معتدل بيد در خاكي باشد كه قارچ هي مفيد در آن حضور داشته باشند تا بتواند مواد غذيي را جذب كند و در اختيار ريشه گياه قرار دهد. اركيده هي مناطق گرمسيري به صورت درخت رشد مي كنند تا از رطوبت هوي ارتفاع بالاتر بهره گيرند و ريشه هيشان از هوموس خاك زير درختان استفاده كنند.
  در ين بين ين اركيده هي مناطق گرمسيري هستند كه مي توان آنها را در اتاق پذيريي به گل نشاند، البته به شرطي كه رطوبت بالا را بريشان مهيا كنيم. خوشبختانه امروزه گونه هي هيبريد زيادي قابل عرضه به دوستداران گل و گياه توليد شده اند كه مي توانند خشكي داخل اتاق را تحمل كنند. بعضي از انواع گل هي اركيده كه به صورت دسته گلي زيبا درست شده باشند، از مناسب ترين هديه ها در دنيي گل ها است. قطعا كساني كه هديه ي ينچنين زيبا دريافت مي كنند، فورا زيبيي آن را مي ستيند اما نكته جالب تر ين است كه اگر در كنار تحسين رسيدگي مناسب هم به گل ها هديه كنيم تا ماه ها با گل هيشان به زيبيي دعوتمان خواهند كرد. مدت دوام گل ها به چند عامل بستگي دارد. يكي نوع اركيده مثلا اركيده هي فالائنوپسيس ماه ها گل مي دهند، ديگر ينكه غنچه چقدر سن دارد و نيز نگهداري مناسب از گياه. اركيده ها هوي خنك را دوست دارند و از تابش مستقيم نور خورشيد آزرده مي شوند. بيد هفته ي يك بار آب بخورند و جمع شدن آب در گلدان بريشان مشكل يجاد مي كند. درست وقتي كه گل دهي اركيده متوقف مي شود، زماني است كه شما بر سر دوراهي تصميم گيري يستاده يد و تصميمي كه مي گيريد، سرنوشت گياه را مشخص مي كند. يا آنها را در فراموشي رها مي كنيد تا بميرند و در خاك بپوسند و يا با فراهم كردن شريطي بعد از يك دوره استراحت اركيده را به گل دادن مجدد تشويق مي كنيد. اگر به تصميم دوم رسيده يد كه اميدوارم همينطور هم باشد، عواملي كه بيد در نظر بگيريد تا گياه دوباره گل هي زيبيش را به ما نشان دهد عبارتند از: آب، نور و دما. آب راحت ترين عاملي است كه مي توان كنترل كرد. اركيده ها به آبي كه هفته ي يك بار به آنها مي دهيد و درجه حرارت آن با درجه حرارت هوي اتاق برابر است، قانع اند. آنها در طول دوران رشد هفته ي يك بار به محلول رقيق غذيي به نسبت يك چهارم تا نصف قاشق چيخوري از كودهي مخصوص اركيده در سه ليتر آب نياز دارند. گل هي اركيده هوي نمناك را خيلي دوست دارند. بري تامين رطوبت موردنيازشان آنها را در ظرف هيي كه با شن و ماسه يا سنگ ريزه پر شده است قرار دهيد تا جلوي هدررفت آب را بگيريد. نيازهي نوري بسته به واريته متفاوت است، البته اكثر اركيده هيي كه در اتاق نگهداري مي شوند تابش مستقيم نور خورشيد را دوست ندارند. آنها را در جيي بگذاريد كه فقط روشنيي نور به آنها برسد و همواره به رنگ برگ ها توجه داشته باشيد. راستي مي دانستيد گياهان با برگ هيشان با ما حرف مي زنند گياهان نيازهيشان را به وسيله تغييرات در برگ به ما منتقل مي كنند. اگر برگ ها به زردي بگريد و شما بيش از حد به گياه آب نداده باشيد يعني گياه نور زيادي دريافت مي كند و اگر برگ ها سبز تيره شوند يعني دلشان بري خورشيد و نور آن تنگ شده پس بيد آنها را نزديك پنجره ببريم. نيازهي دميي نيز متفاوت است اما طيف عمومي همان متوسط دمي داخل ساختمان است، با ۱ تا ۱۵ درجه تفاوت بين دمي شبانگاهان و سپيده دمان. بدون وجود ين اختلاف دما اكثر اركيده ها گل نمي دهند. و اما چند گونه اركيده در زير معرفي مي شوند تا همدم سبز ما باشند در خانه هيمان.
  اركيده كاتليا Cattleya intermedia
  گل هي زيبي ين گونه اولين بار در سال ۱۸۲۴ در اروپا مورد توجه عاشقان گل و گياه قرار گرفت.
  امروزه هيبريدهي زيبيي از ين اركيده ها وجود دارند كه به خوبي مي توانند در اتاق زندگي كنند. اركيده هي ين جنس بعد از دوران گل دهي نياز به يك دوره استراحت دارند كه در آن آب كافي را بري جلوگيري از خشك شدن به دست بياورند. اگر اركيده هي كاتليا در خانه داريد، علاوه بر چشم هيتان بيد از حس بوييي تان هم استفاده كنيد تا لذت تان كامل شود. بعضي از گونه هي كاتليا علاوه بر ظاهري چشم نواز عطري شامه نواز هم دارند.
  اركيده فالائنوپسيس spp.Phalaenopsis
  اركيده هي پروانه ي ين نامي است كه در بعضي منابع فارسي به آن مي دهند. ين گل ها از انواع اركيده هيي هستند كه پرورش آنها راحت است. ينها بسترهي سنگي را بري رشد و زندگي ترجيح مي دهند. ين اركيده ها شامل حدود ۴۰۰ گونه هستند كه در جنوب شرق آسيا جيي كه گرم و مرطوب است به صورت درخت زندگي مي كنند. علاوه بر آن گونه هي فالائنوپسيس از بهترين گونه ها بري نگهداري در آپارتمان هستند. ين گونه گل هي زياد و بري يك دوره طولاني دارند. مناسب ترين زمان بري خريد ين گونه زماني است كه ساقه گل دهنده و تعداد كمي گل داشته باشد. با نگهداري مناسب، ساقه گل دهنده به رشد خود ادامه داده و گل هي جديد توليد خواهد كرد و ين در حالي است كه گل هي قبلي نيز همچنان شاداب روي ساقه باقي خواهند ماند و شيد تا يك ماه هم تازه بمانند. چند روز اول پس از خريد، دوران بحراني در زندگي فالائنوپسيس است. گاهي بزرگترين جوانه هي گل به فاصله چند روز پس از خريدن گياه مي افتند. بري ين اتفاق دو دليل وجود دارد: يا ينكه گياه سردش شده و يا تحت تاثير گاز اتيلن قرار گرفته است. گاز اتيلن كه توسط ميوه هي رسيده نيز توليد مي شود باعث ريزش جوانه ها مي شود. در ين مورد بيد گل را از نزديك منابع توليد گاز اتيلن دور نگاه داشت و در مورد اول هم بيد از گياه در برابر سرما محافظت كرد. بري ين منظور بيد گياه را چند روز اول در هويي مانند روزهي قبل و در همان دما نگاه داشت تا به مرور به دمي اتاق عادت كند.
  اركيده انسيديومspp.Oncidium
  عروسك هي رقصاني كه در جنگل هي آمريكي جنوبي زندگي مي كنند. گل هي ين اركيده ها با كوچك ترين نسيمي به حركت درمي يند و به آن مي ماند كه روي شاخه ها مي رقصند. صحنه ورود زنبورهي Centris كه با تدبير و حساب شده و البته با برخورد به داخل گل هي ين اركيده ها صورت مي گيرد دانشمندان را شگفت زده مي كند. ين زنبورها در جنگل از قلمرو خود در برابر ديگر همنوعانشان دفاع مي كنند. ظاهرا آنها تصور مي كنند ين نوع اركيده ها هم يكي از زنبورهي هم نوع خودشان هستند. وقتي در ين تقابل زنبور با گل برخورد مي كند گرده ها به بدنش مي چسبند و در برخورد با گل ديگر سبب گرده افشاني مي شوند. ين موضوع نشان مي دهد راز شباهت ين اركيده ها به زنبورهي Centris بقي نسل گل ها است. ين راه يك وسيله مطمئن بري ادامه نسل اركيده ها است كه ينچنين به وسيله زنبورها لقاح مي يابند. البته ين تنها يكي از ترفندهي جالب اركيده ها بري اطمينان از گرده افشاني موفق و ادامه نسل است.
  حدود ۸۰۰ گونه از ين گل ها در مناطق مختلفي زندگي مي كنند. از فلوريدا گرفته تا منطقه آمازون و كشور آرژانتين. بري نگهداري ين عروسك هي زيبا دمي اتاق بيد خنك باشد، حدود ۱۵ درجه سانتيگراد. ين گونه رطوبت باليي را مي پسندد، نياز آبي ين گياه هم تنها در حدي است كه دمبرگ حبابي شكل آنها چروكيده نشود.
  اركيده پافيوپديوم Paphiopedium callosum
  ين اركيده ها را بانوي خرامان مي گويند. ين گونه ها با تركيب رنگ بسيار زيبا و متنوع در ميان ديگر اركيده ها خودنميي مي كنند كه با توجه به رنگ برگ هيشان به دو گروه تقسيم مي شوند. يك گروه با برگ هي لكه لكه ي كه در تابستان گل مي دهند و اركيده هي با رنگ سبز يكنواخت كه هوي خنك تر را ترجيح مي دهند و غالبا در زمستان گل مي دهند. حدود ۶۰ گونه از ين اركيده ها كه بومي جنوب شرق آسيا هستند، شناخته شده است. ين اركيده ها در زمستان بيد در معرض نور خورشيد باشند و در تابستان ها نيز پنجره هي رو به شمال را ترجيح مي دهند. گونه هي گرمادوست به خوبي در دمي اتاق و حتي در رطوبتي بالاتر از متوسط به خوبي رشد مي كنند. نياز دميي اركيده هي خرامان بسته به نوع برگ و گل آنها تفاوت دارد. گياهاني كه برگ هي لكه لكه ي دارند سرما را بسيار زياد تحمل مي كنند، حال آنكه گياهاني كه در هر ساقه بيش از يك گل دارند گرما را دوست دارند.
  اركيده سيمبيديوم spp.Cymbidium
  ينها اركيده هيي هستند كه در بيرون از ساختمان قادر به رشدند. آنها در نور كافي تابستان به بهترين نحو گل هي خود را آشكار مي كنند، همينطور در اويل پييز قبل از ينكه برگ ها به زردي بگريند.
  ين نوع اركيده نيز مانند سير خويشاوندانش هنگامي كه غنچه هيش باز مي شود، بيد از تابش قوي خورشيد در امان باشد. اركيده هي سيمبيديوم اولين اركيده هيي بودند كه به عنوان گياهان آپارتماني به فروش رسيدند. ين اركيده ها به صورت گل هي شاخه بريدني عرضه مي شوند كه در ابتدا اندازه گل ها بسيار بزرگ بوده است. امروزه رقم هي جديدي به نام mini cymbidium يا midi cymbidium توليد شده اند كه گل هي كوچك تر و مناسب تري بري داخل آپارتمان توليد مي كنند. ين گياهان دو تا سه ماه در سال گل مي دهند. نگهداري ين اركيده ها در خانه خيلي راحت است و در مقابل رفتار بد انسان، تحمل باليي دارند.
  گونه هيي از اركيده كه در ين مقاله از آنها نام برديم تنها نمونه كوچكي از انواع گياهاني است كه مي توانند زيبيي بخش خانه هي ما باشند. هر چند زندگي امروزه ما را مجبور كرده باشد از طبيعت دور شويم و در آپارتمان كوچك و بدون باغچه زندگي كنيم. اما همين كه ما گلدان هي گل و گياه سبز را به داخل خانه مان مي آوريم نشان مي دهد هنوز به گياهان وابسته يم با ين كار ثابت مي كنيم زندگي بدون سبزي گياهان طراوت و شادابي لازم را ندارد. آنها به ياد ما مي آورند كه هنوز زيبيي، زيبا است.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور

  http://up.pnu-club.com/images/00ld7yux3ay3itvspd7n.png
  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •