بالا
لامپ رشد گیاه

 دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه

 دانلود نمونه سوالات فراگیر پیام نور

 فروشگاه پایان نامه و مقاله


 تایپ متن و مقاله و پایان نامه

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 از مجموع 1

موضوع: واکوئل ها

 1. #1
  Borna66 آواتار ها
  • 26,854
  • 55,397
  مدير بازنشسته

  عنوان کاربری
  مدير بازنشسته
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  راه های ارتباطی
  تشکر ها
  10,523
  پست های وبلاگ
  29

  Icon19 واکوئل ها

  واکوئل ها:حفرات یا فضاهایی هستند که دردرون سیتو پلاسمتوسط یک غشای واحد به نام تنوپلاست ازسیتوپلاسم سلول جدا می شود محتویات درونی واکوئل شیره سلولی گفته میشود، که در ترکیب عمده آن آب بوده و مواد گوناگون به حالت محلول درآنها وجود دارد.این مواد عبارتند ازگازهای اتمسفری،نمکهای معدنی،اسیدهای آلی،قند ها، یا کربوهیدرات ها و پروتئنهای محلول همچنین انواع آنزیم ها،آلکالوئیدها وپیگمانهای محدود درآب. وجود یک واکوئل بزرگ در سلول گیاهی گیاهی است. واکوئل که به معنی حفره است از کلمهraccum گرفته شده.
  شیره سلولی: درواکوئل های مختلف سلول وحتی درواکوئل های سلولهای یک بافت بسیارمتفاوت است.
  کلیه سلولهای گیاهی دارای واکوئلند به جزسلولهای مریستمی که واکوئلهای مشخص ندارند زیرا با تمایزسلول واکوئل های مشخص درآن به وجود می آید.خاستگاه ومنشا واکوئل ها احتمالا درنتیجه تقسیم و افزایش وزیکول های مشتق شده ازدستگاه گلژی وشبکه آندوپلاسمی به وجود می آید. واکوئل ها درسلول ها درسلول های گیاهی بین50 تا 95% حجم کل سلول را تشکیل می دهند،اندامک هایی بی ثباتند و تغییرپذیر که با جذب آب اندازه آنها افزایش پیدا میکند. ازوظایف دیگرواکوئل ها می توان به تنظیم آب سلول،تنظیم محتویات مایع سلولی و ذخیره نمودن انواع مواد و ترکیبات اشاره کرد.موادی که درواکوئل ها ذخیره می شوند تعدادی ازآنها برای سلول وسیتوپلاسم مضروسمی هستند.همچنین موادی که از محصولات متابولیسم اند و حاصل فعالیت های متابولیکی اند نیزدرداخل واکوئل ها ذخیره می شود.واکوئل ها محل ذخیره رنگیزه های محلول درآب یا آنتوسیانین ها مسئول رنگ های بنفش،ارغوانی وآبی دربرخی گل ها، میوه ها،برگ ها وتعدادی ازریشه ها هستند.به طورکلی مواد درون واکوئل ها را جزمواد ارگاستیک طبقه بندی می کنند.این مواد محصولات نهایی متابولیسم اند.

  مواد ارگاستیک: به طورکلی به مواد یا به کلیه موادی که درنتیجه فعالیت های متابولیکی اندامک ها دردرون سلول انباشته می شوند مواد ارگاستیک می گویند.(کلروفیل و کارتنوئیدها محلول درچربی اند)این مواد دردیواره سلولی،سیتوپلاسم و واکوئل ها انباشته می شوند.
  انواع مواد ارگاستیک:
  1)کربوهیدرات: کربوهیدرات های مهم سلولزو نشاشته هستند.سلولزفراوان ترین کربوهیدرات بوده و جزعمده دیواره سلولی است درمقابل نشاشته پلی ساکاریدی است که دردرون سیتوپلاسم یافت می شود.دانه های نشاشته به شکل و اندازه های مختلف مشاهده می شود. به این خاطرسلولزفراوان ترین کربوهیدرات است زیرا درسال حدود 200 میلیارد تن تولید می شود که توسط باکتری ها و قارچها تجزیه می شود.معمولا این دانه های نشاشته تشکیل لایه هایی دراطراف یک ناحیه مرکزی به نام ناف(hilum) می دهند. ناف ممکن است نقطه مانند یا شیارمانند باشد و ممکن است درمرکزدانه یا دورازمرکز دانه باشد.شکل واندازه دانه ها درشناسایی اندامهای گیاهان مختلف مورد استفاده قرارمیگیرد.
  2)لیپیدها(چربیها):چربی ها گلیسیرین های اسیدهای چرب هستند دردانه ها ومیوه ها به فراوانی یافت می شود.معمولا لیپیدها به صورت قطرات روغن دردرون سیتوپلاسم وجود دارد یعنی درالیوپلاست ها واسفروزوم ها(دانه های کروی شکل ازلیپید ها دیده می شود). موم ها نیزجزمواد لیپیدی اند که درساختارآنها الکل وجود دارد و در دیواره سلولهای محافظ (مانند بافت اپیدرم)مشاهده می شود. علاوه برترکیبات لیپیدی، ترپن ها وروغن های فراردربافت های تخصص یافته وجود دارد.
  اسانس: ترپن ها و روغن های فرار را اسانس گویند.
  روغن های فرارعامل عطروبوی بافت های مختلف گیاهی هستند. ترپن ها ازمنوترپن ها وسزکولی ترپن ها تشکیل شده است.
  3)پروتئین ها: به حالت بلوری وبی شکل درسلول قابل مشاهده هستند درکلروپلاست ها به حالت بلوری دیده می شوند ودرآلبومن گندم های غلات به حالت بی شکل یافت می شوند.
  4)تانن ها:ترکیبات نا همگنی هستند که شامل مشتقات فنول می باشند، به رنگ های سرخ،زرد و قهوه ای دربرشهای میکروسکپی مشاهده می شوند. درون واکوئل وجود دارد دردیواره هم نفوذ می کند. دربافتهای آوندی میوه های نارس وپوسته دانه ها نیزیافت می شوند. نقش محافظتی دارند و گیارا دربرابر حشرات حفظ می کنند. زمانی که دردیواره هستند استحکام آن را افزایش داده وازپوسیدگی آن جلوگیری می کنند.
  5)کریستال(بلور)ها: مواد معدنی هستند که دردرون سلول های گیاهی دیده می شوند ازمواد معدنی شایع درعالم گیاهی نمک های کلسیم اند. دربین این نمک ها اکسالات کربن دراکثرشان وجود دارد. کربنات کلسیم به ندرت درگیاهان عالی استفاده می شود ودرموارد دیگرعنصرسیلیس یافت می شود. اکسالات کلسیم به اشکال مختلف درگیاهان ودردرون سلول ها مشاهده می شود اکثرا درواکوئل هاست اما دردیواره هم یافت می شوند. کربنات کلسیم دربرخی ازگیاهان به صورت کریستال وجود دارد. نمونه ای از رسوب کربنات کلسیم سیستولیت است. دربرگ انجیرهندی سیستولیت درسلول درشتی به نام لیتوسیت تشکیل می شود.سیستولیت که به صورت خوشه انگوراست شامل بلورهای کربنات کلسیم است که برروی یک زایده سلولزی وکالوزی که ازدیواره سلول به درون سلول رشد می کند برروی این زائده کربنات کلسیم تشکیل می شود.سیلیس نیزدردیواره و حفره سلولی برخی ازگیاهان مانند گندمیان و دم اسبیان مشاهده می شود باعث دوام و استحکام ساقه ها می گردد تیزی و برندگی برگ ها و ساقه های این گیاهان به علت وجود سیلیس درآنهاست.
  دیواره سلولی(cell wall):یکی ازاختصاصات برجسته سلول گیاهی که آنها را ازسلولهای جانوری متمایز می کند وجود یک دیواره به نام دیواره سلولی(اسکلتی) است. سلول های جانوری فاقد این دیواره هستند. این دیواره نسبتا سخت و محکم است و به همین جهت شکل سلول های گیاهی ثابت می باشد. دیواره از پاره شدن پروپلاست به علت جذب آب توسط واکوئل ها جلوگیری می کند. باعث استحکام بافت های گیاهی می شود و سلول ها را دربرابراسترس های محیطی مانند خشکی،دماهای بسیاربالا و... حفظ می کند.
  اجزای دیواره سلولی: ترکیب عمده دیواره سلول دراکثرگیاهان سلولزاست ومی دانیم که درقارچ ها به جای سلولز،کیتین وجود دارد. سلولزپلی ساکاریدی است به فرمولC6H10O5 که ازمولکول های بتا-گلوکز تشکیل شده است. تعداد زیادی از مولکول های گلوکز به یکدیگربیوسته و تشکیل یک مولکول خطی و دراز و زنجیره ای به نام سلولزمی دهند. پس سلولز یک مولکول بدون انشعاب است یعنی فاقد زنجیره یا زنجیره هاب جانبی است. تعداد60-70 مولکول سلولزتوسط پیوندهای هیدروژنی بهم پیوسته و تشکیل فیبریدها یا رشته های باریک به نام میکروفیبریل را می دهند که قطراینها10-12نانومترند.میکروفیبریل ها با میکروسکپ الکترونی قابل رویت هستند. ئرئیواره سلولی تعدادی ازاین میکرو فیبریل هابه یکدیگرمتصل شده و به صورت کابل درآمده و تشکیل ماکروفیبریل ها را می دهند که قطری برابرنیم میکرون دارند. ماکرو فیبریل ها با میکروسکپ نوری قابل مشاهده اند.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور

  http://up.pnu-club.com/images/00ld7yux3ay3itvspd7n.png
  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 2. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 93-94 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

برچسب برای این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •